Magazyn koscian.net
08 grudnia 2024Zachwyca od dekady. Diorama Kościana
Dziesięć lat temu Muzeum Regionalne im. dra Henryka Florkowskiego wzbogaciło się o dioramę Kościana z początku XVII wieku. Dziś, po bardzo udanej przebudowie i aranżacji wszystkich wystaw stałych, ten element wciąż budzi zachwyt zwiedzających.
Na makiecie o wymiarach 2,5 x 3 m przedstawiającej miasto wraz z przedmieściami znalazło się przeszło dwieście obiektów m.in. kościoły, klasztory i zabudowania przyklasztorne, zamek starościński z zabudowaniami, domy mieszkalne, warsztaty, zabudowania gospodarcze, jatki miejskie, młyny wodne, końskie i wiatrowe, machinę wodną zwaną rurmusem, szpitale i inne obiekty użyteczności publicznej (bramy miejskie, czy baszty). Czterdzieści elementów jest podświetlonych.
Wszystko to ożywa dzięki video-mappingowi, do którego użyto projektora multimedialnego. Dziesięć lat temu był to pierwszy w Polsce mapping na makiecie miasta. Prezentacja opowiada historię królewskiego Kościana od połowy XIII wieku aż do 1655 r., czyli potopu szwedzkiego. Projekcja trwa trzynaście i pół minuty.
Zwiedzający, dzięki dotykowemu panelowi, samodzielnie mogą uruchomić mapping oraz podświetlić wybrane budynki, czy historyczną siatkę ulic i otrzymać informacje o wybranych obiektach. Mogą także uruchomić film opisujący dzieje pierwszego znanego w historii Polski znaku ochronnego należącego do kościańskich sukienników oraz adresowaną dla dzieci legendę o sukienniku Mikołaju.
Multimedia wzbogacone są o lektora polskiego języka migowego oraz udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami w postaci tabliczek kierunkowych oraz tyflografikę z opisem w alfabecie Brajla.
Do zaprojektowania dioramy miasta i przedmieść korzystano z map z 1791 i 1794 r., które są najstarszymi znanymi mapami miasta sprzed XIX w., oddającymi układ przestrzenny Kościana sprzed 300-400 lat. Zespół muzeum pod kierownictwem dyrektora Dariusza Krama prowadził także liczne konsultacje z historykami, regionalistami, i archeologami prowadzącymi badania na terenie miasta. Wielce pomocne okazało się również doświadczenie architektów krakowskich realizujących projekt, bowiem wcześniej rekonstruowali już m.in. XVII-wieczny Kraków i Gorzów Wielkopolski.
Dioramę można oglądać we wtorki (9:00-15:00), środy (9:00-15:00), czwartki (9:00-17:00), piątki (9:00-15:00) i niedziele (10:00-15:00). Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Poza wystawą „Królewskie miasto Kościan” w muzuem obejrzeć można następujące ekspozycje: „Prahistoria w dziejach ziemi kościańskiej”, „Archeologia miasta Kościana”, „Kościan w XIX wieku - czas przemian”, „Bohaterowie 1918-1919”, „Na frontach II wojny światowej”, „Kościan w 20-leciu międzywojennym”.
Aby dogłębnie poznać wszystkie wystawy z pewnością nie wystarczy jedna wizyta w muzeum. Warto zaplanować kilka.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Leszno zazdrości.