Historia
28 lipca 2020Zatrzymane w kadrze: Polska Kronika Filmowa z wizytą w Choryni
Kronikę nr 40B (wydanie środowe) z 1978 roku rozpoczyna materiał o Ludowym Wojsku Polskim. Przypomniano szlak bojowy od Lenino do Berlina i z rozmachem pokazano współczesność: ćwiczenia zmechanizowanych oddziałów na terenie śląskiego i pomorskiego okręgu wojskowego. Ponadto w Kronice skrytykowano niedbałą pracę transportowców, pokazano Litewską Orkiestrę Kameralną i rzeźbiarza z Darłówka. Zajrzano także na Ziemię Kościańską. Kamera prowadzona przez Stanisława Sławkowskiego pokazuje kłosy zboża, pracujących w magazynach i laboratorium naukowców i docenta Wolskiego oglądającego ziarna zboża. Trwający minutę i pięć sekund materiał rozpoczyna napis „DAŃKOWSKIE ZŁOTE”.
- Takich kłosów nie powstydziłby się najdorodniejszy wieniec dożynkowy. W Stacji Hodowli Roślin w Choryni od wielu lat trwają prace nad nowymi odmianami zbóż. Ostatnio naukowcom udało się pożenić pszenicę z żytem. Powstała krzyżówka zwana triticale, o zwiększonej odporności na choroby i o dużej wartości pastewnej. Wyhodowanie nowej odmiany wymaga mozolnej kilkunastoletniej pracy. Ale sukces opłaci się sowicie. Żyto Dańkowskie Złote i pszenica Grana wyhodowane pod kierunkiem doc. Wolskiego są dziś najpopularniejszymi odmianami nie tylko w naszym kraju. Być może z podobnym zainteresowaniem i wysoką oceną przez rolników spotka się także triticale - czyta tekst Artura Howzana lektor PKF Czesław Seniuch.
Poza dorodnymi ziarnami można na filmie zobaczyć pracowników w charakterystycznych dla epoki fryzurach i ubraniach.
Odnotujmy, że jeszcze dekadę temu z Dankowskiego Złotego wyrabiano w Turwi surówkę do wódki Wyborowa Single Estate i Wyborowa Exquisite. Wśród najwyżej plonujących odmian żyta w Polsce jest obecnie pochodzące z Choryni Dankowskie Diament.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
kiedyś to widziałem ale dzięki za przypomnienie.