Historia
11 września 2022Zatrzymane w kadrze: młockarnia w Jasieniu (1948)
Sezon dożynkowy w pełni, sięgamy więc po najstarszy zapis filmowy, jaki posiadamy w archiwum, a związany jest on ze żniwami roku 1948. Ekipa Polskiej Kroniki Filmowej odwiedziła wówczas wieś Jasień.
W 39. wydaniu Polskiej Kroniki Filmowej z roku 1948 można było zobaczyć między innymi relację z budowy mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie, atrakcje Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu, pogrzeb prezydenta Edwarda Benesza i koronację Juliany Oranje-Nassau na królową Holandii.
Piąty temat rozpoczynały zdjęcia wielkich stogów i duży napis KOŚCIAN. Widzimy jak rolnicy przerzucają snopy zboża na młockarnię, ziarno sypie się do worków, a kobiety i dzieci przerzucają słomę widłami. W ostatnim ujęciu radośni rolnicy oglądają wymłócone ziarno.
- Elektryczna młockarnia stanowiąca własność państwowego majątku Piotrowo w Wielkopolsce wędruje od wsi do wsi, od gospodarza do gospodarza, młócąc w ciągu dnia 700 kwintali pszenicy. Drobni rolnicy we wsi Jasień bardzo sobie chwalą sąsiedztwo wielkiego majątku, które pozwala im korzystać ze swego inwentarza. Tym bardziej, że w tym roku urodzaj był niezgorszy. W ten sposób realizuje się zasady pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie - entuzjastycznie mówi zza kadru późniejsza legenda scen polskich - Andrzej Łapicki.
Całość trwa zaledwie 45 sekund. Choć kopia filmu, jaką mamy jest złej jakości, to trudno oderwać oczy od zdjęć Zdzisława Śluzara. Internet pozwala obejrzeć sekwencję dziesiątki razy i odkryć wiele intrygujących szczegółów. Mieszkańcy Jasienia sprzed 74 lat…
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Lubię wasze teksty o historii.