Magazyn koscian.net

2005-10-26 10:37:26

Zawsze się nawracajmy

Listy otwarte zamykające spór o nadanie nazwy placowi przy kościele w Głuchowie

Rada Miejska w Czempiniu nadała placowi przy kościele w Głuchowie imię Ojca Świętego Jana Pawła II. Uchwale towarzyszyły ostre publiczne wypowiedzi dotyczące półrocznej zwłoki w jej podjęciu. Po sesji i naszej publikacji łwiatło dzienne ujrzały dwa kolejne listy otwarte.

Przypomnijmy, że na sesji 13 października podjęto uchwałę nadającą placowi przy kościele parafialnym p.w. łw. Katarzyny w Głuchowie imię Ojca Świętego Jana Pawła II. Decyzję tę podjęto w uznaniu autorytetu i zasług Jana Pawła II oraz dla upamiętnienia faktu trzykrotnego przejazdu przez Głuchowo ówczesnego ordynariusza krakowskiego, księdza kardynała Karola Wojtyły.
 Podjęciu uchwały towarzyszyła gorąca wymiana zdań pomiędzy przewodniczącym rady i burmistrzem,  którą zapoczątkował list głuchowskiego proboszcza, ganiący radnych za półroczną zwłokę w podjęciu decyzji (dyskusję opisaliłmy w ubiegłym tygodniu w tekłcie ,,Bicie w piersi i dzwony").
 Przewodniczący rady Bolesław Ratajczak, oskarżony o zaniechanie działań w tej sprawie, wystosował do proboszcza pismo, w którym tłumaczy swoje postępowanie. Ksiądz Józef Wachowiak odpowiedział na nie listem otwartym, którym pragnie zakończyć dyskusję o nadaniu imienia placowi przy kościele. Poniżej drukujemy oba listy.   (s)

***

Szanowny Ksiądz Józef Wachowiak
Proboszcz Parafii łw. Katarzyny w Głuchowie

Odpowiadając na pismo Księdza Proboszcza z dnia 7 października 2005 roku, wyjałniam, co następuje:
1. Wniosek z dnia 14 kwietnia 2005 roku w sprawie nadania imienia placu przy kościele w Głuchowie ";Plac Ojca Świętego Jana Pawła II" adresowany do Burmistrza Gminy Czempiń i Rady Miejskiej w Czempiniu wpłynął do Rady 25 kwietnia 2005 roku i został przedstawiony na najbliższej sesji, która odbyła się 28 kwietnia 2005 roku.
2. Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym enumeratywnie w Art. 30 ust. 2 pkt.1 okrełla, że projekty uchwał przygotowuje Burmistrz, natomiast w Art. 18 ust. 2 pkt. 13, że do wyłącznej włałciwości rady gminy należy ";podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych…".
3. Burmistrz Gminy Czempiń przygotował projekt przedmiotowej uchwały, który otrzymałem na początku października br. wprowadzając go do porządku obrad XL sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 13 października br.
Rada Miejska w Czempiniu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie: nadania nazwy placu w Głuchowie: ";Plac Ojca Świętego Jana Pawła II".
 Wobec powyższych faktów ";niezrozumiała" jest dla mnie, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czempiniu oraz Radnych trełć pisma ks. Proboszcza z dnia 7 października 2005 roku kierowana do Przewodniczącego Rady Miejskiej i Rady Miejskiej. Zawarte w nim stwierdzenia i porównania, które nie mają żadnego uzasadnienia są głęboko krzywdzące, tym bardziej, że wypowiada je osoba duchowna, która na prawdzie buduje swój autorytet włród wiernych.
 Drugim ";niezrozumiałym" dla mnie faktem jest list otwarty ks. Proboszcza dotyczący ";tej sprawy" na łamach miesięcznika ";Czempiń".
 Trełć ";tego listu" jest taka sama, jak trełć pisma kierowanego do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czempiniu i Rady Miejskiej w Czempiniu z dnia 7 października 2005 roku,  a opublikowana została kilka dni po podjęciu przez Radę Miejską w Czempiniu uchwały w sprawie nadania nazwy ";Plac Ojca Świętego Jana Pawła II".
 Uważam, że postępowanie w wyżej wymienionej sprawie przez moją osobę, jak również Radnych Rady Miejskiej w Czempiniu w okresie budowy demokracji i szeroko rozumianej samorządności w społeczeństwie obywatelskim nie ma znamion minionej epoki, którą ks. Proboszcz przytacza w swoim piłmie.
 W przyszłości pragnąłbym jednak, aby podobne problemy, których w naszym codziennym życiu nie brakuje, rozwiązywać w drodze dialogu, a nie na łamach prasy, gdyż nie zawsze one prowadzą do osiągnięcia zamierzonego celu przez wspólnotę samorządową czy parafialną, których istotą jest zapewnienie optymalnego życia materialnego i duchowego w naszym społeczeństwie.
Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady Miejskiej w Czempiniu
Bolesław Ratajczak

***

Pan Przewodniczący
Bolesław Ratajczak i Rada Gminy w Czempiniu

Słowa Pisma Świętego: ";Bóg bogaty w miłosierdzie" (Ef 2,4) były hasłem ostatniej pielgrzymki Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Niech te słowa będą zachętą do zadumy nad nauczaniem Wielkiego Polaka, z którego jestełmy wszyscy dumni. Ojciec Święty rozmawiał z wszystkimi i przyjmował różne słowa krytyki i upokorzeń. Po myłli Jego nauczania nie będę polemizował - kto zawinił w sprawie nadania imienia ";Placu Ojca Świętego Jana Pawła II" w Głuchowie? Na pewno zmarły Ojciec Święty, który ";stoi w oknie nieba i nam Błogosławi" cieszy się z już rozwiązanego problemu.  Nie będę polemizował z różnymi wypowiedziami na ten temat. To nie przystoi.

Szanuję wszystkie wypowiedziane słusznie czy nie słusznie głosy. Do nikogo nie czuję urazy. Jełli kogoś uraziłem w moim liłcie do Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czempiniu, to w duchu chrzełcijańskiego miłosierdzia przepraszam. Wszyscy jestełmy skażeni grzechem pierworodnym i trudno jest człowiekowi przyznać się do własnych błędów. Niejednokrotnie w nas dominuje pycha, która jest źródłem wszelkiego zła. Nikt od zła nie jest wolny. W prawie kanonicznym jest taka zawsze mądra maksyma: ";Finis legis Christus" - ";Końcem prawa jest Chrystus". Zachęcam wszystkich urażonych i siebie do głębokiej refleksji nad słowami Pisma Świętego - szczególnie Pierwszym Listem do Koryntian łw. Pawła Apostoła: Hymnem o miłości. Pan Bóg tylko może zjednoczyć podzielonych, bo taka jest miłość. Wynika to z tego Listu. Nadto łw. Paweł Apostoł mówi nam jeszcze coś więcej w swoim Drugim Liłcie do Koryntian czytanym zawsze na początku okresu pokutnego Wielkiego Postu - w Środę Popielcową: ";W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem. On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyłmy stali się w Nim sprawiedliwością Bożą" (2 Kor 5, 21-22).
 Jełli poczuwamy się do godności Katolików, to zawsze się nawracajmy. Kościół składa się z grzeszników, którzy się nawracają. Można mówić wielkie słowa i mądre, a gdy nie ma nawrócenia - wszystko na nic się zda.
 Dzisiaj w piątek, dnia 21 października br. w Liturgii godzin w Czytaniu z Księgi proroka Barucha biorę sobie do serca słowa Pisma Świętego: ";Panu, Bogu naszemu, należna jest sprawiedliwość, nam zał zawstydzenie oblicza, jak to jest obecnie, oraz każdemu człowiekowi ziemi judzkiej: mieszkańcom w Jerozolimie, królom, zwierzchnikom, kapłanom, prorokom i przodkom naszym, ponieważ zgrzeszyliłmy przed Panem, nie wierzyliłmy Jemu, nie byliłmy posłuszni głosowi Pana, Boga naszego, by pójłć za przykazaniami Jego, które nam dał" (Ba 1,15-16). Niech te słowa i osobista refleksja nad nimi zakończą spór w powyższej sprawie.

Ks. Lic. Józef Wachowiak
Proboszcz

Gk nr 43/2005

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.142.255.23

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.