Magazyn koscian.net
2004-11-12 09:06:25Złoty jubileusz kultury
Kościański Ośrodek Kultury skończył 50 lat. Złoty jubileusz rozpoczęło odczytanie aktu erekcyjnego wmurowanego równo 75 lat temu podczas uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego pod nowo budowaną halę gimnastyczną, obecnie siedzibę KOK.
- Tablica ta jest znakiem naszej wdzięczności dla naszych ojców za pracę dla dobra duchowego i fizycznego. Niech przypomina następnym pokoleniom, że w naszych ojcach był zdrowy duch – powiedział ks. dziekan Czesław Bartoszewski poświęcając pamiątkową tablicę.
Na złoty jubileusz KOK-u przybyli dotychczasowi dyrektorzy tej placówki: Tadeusz Binkowski, Wiesław Ziaja, Tadeusz Zieliński, Lech Pniewski, Wojciech Bernard. Nie zabrakło władz samorządowych miasta Kościana z burmistrzem Jerzym Bartkowiakiem i gminy Kościan z wójtem Henrykiem Bartoszewskim. Minutą ciszy uczczono pamięć nieżyjących działaczy Kościańskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz pracowników kultury Władysława Adamczaka, Henryka Drosika, Tadeusza Sekuły, Janiny Zandek i Teresy Frąckowiak.
- Jest na tej sali wielu przyjaciół i osób życzliwych Kościańskiemu Ośrodkowi Kultury – zauważyła dyrektor Małgorzata Koska i przybliżyła historię budowy siedziby kościańskiego Sokoła podkreślając, że w budynku tym odbywały się zajęcia sportowe, zabawy, zebrania, uroczystości. Spotykali się tu zarówno działacze Sokoła, jak i młodzież szkolna. Przypomniała, że fundusze na budowę sokolni pozyskiwano z różnych źródeł m.in. ze zbiórek publicznych, opłat za wstępy na zabawy, sprzedaż cegiełek i losów loterii fantowych. Część kosztów ponieśli indywidualni ofiarodawcy, głównie rzemieślnicy i kupcy. W inwestycji partycypowało też miasto. – Odsłonięta dziś tablica to hołd dla inspiratorów i fundatorów budynku, który w ciągu 75 lat zmieniał swoich użytkowników, ale zawsze służył lokalnej społeczności Kościana, a przez ostatnie 50 lat jest ostoją i bazą życia kulturalnego.
Podsumowując 50-letnią działalność placówki dyrektor Koska przywołała słowa francuskiej myślicielki Simone Veil przekonującej, że ,,kultura jest kształtowaniem uwagi, udziałem w skarbach duchowości i poezji nagromadzonych przez ludzkość w ciągu wieków, poznaniem człowieka, konkretnym poznaniem dobra i zła.
- Nasza funkcja polega na przygotowaniu społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości i potrzeb, rozbudzaniu zainteresowań i potrzeb kulturalnych. Zadania te realizujemy poprzez pracę edukacyjną z dziećmi i młodzieżą, działalność kulturalno-rozrywkową i działania na rzecz stowarzyszeń - wymieniła dyrektor Koska. – Cieszę się, że przez tyle lat mogłam pracować z takim zespołem – pochwaliła.
- Pracownicy Kościańskiego Ośrodka Kultury oprócz tego, że przychodzą do pracy, to zostawiają tu swoje serce – podkreślił burmistrz Bartkowiak jednocześnie dziękując swoim poprzednikom, że nie zapomnieli o kulturze.
Podczas środowej uroczystości poseł RP Tadeusz Myler wręczył odznaki ,,Zasłużony działacz kultury’’ przyznane przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego: Dorocie Borowiak, Aleksandrze Jakubowskiej, Magdalenie Lajszner, Elżbiecie Witkowskiej, Ewie Żuber, Januszowi Dodotowi, Henrykowi Mylerowi, Mariuszowi Odważnemu i Krzysztofowi Szale. Nagrody dyrektora KOK otrzymali etatowi pracownicy ośrodka, a instruktorzy kół zainteresowań - listy gratulacyjne. Dyrektor Małgorzata Koska odebrała życzenia dalszych sukcesów w krzewieniu kultury, podziękowania za dotychczasową współpracę wraz z kwiatami oraz pamiątkowy puchar.
- Chciałbym zapewnić państwa, że my pracownicy KOK, jesteśmy dumni z tego, że pracujemy w instytucji o takich tradycjach i osiągnięciach - powiedział Krzysztof Szała dziękując w imieniu nagrodzonych.
Lampką szampana wzniesiono toast za minione i kolejne 50 lat istnienia Kościańskiego Ośrodka Kultury oraz odśpiewano chóralne ,,Sto lat’’, po czym goście skosztowali jubileuszowych tortów. W koncercie jubileuszowym wystąpił poznański zespół Consonans. W sali widowiskowej Kościańskiego Ośrodka Kultury można było obejrzeć retrospektywną wystawę fotograficzną i wystawę malarstwa pt. ,,Kościan moje miasto’’. (kar)
Małgorzata Koska z prywatnych pieniędzy ufundowała odsłoniętą przed tygodniem tablicę upamiętniającą działalność Kościańskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Tym samym dołączyła do grona osób, które przed 75 laty budowały halę gimnastyczną popularnie zwaną sokolnią dla krzewienia patriotycznych tradycji i wychowania młodzieży poprzez sport (dziś siedzibę Kościańskiego Ośrodka Kultury).
Cieszmy się, że są wśród nas ludzie gotowi do tak wielkich i wymownych gestów, którzy nie szczędzą sił i środków, by ocalić od zapomnienia dorobek naszych ojców, dziadów i pradziadów. Szkoda, tylko że samorządu Kościana nie było stać na ten gest...
- Przez osiemnaście lat Kościański Ośrodek Kultury był Powiatowym Domem Kultury, dlaczego więc na tej sali nie znalazło się miejsce dla starosty powiatu kościańskiego? - zapytał wójt Henryk Bartoszewski podczas ubiegłotygodniowego spotkania z okazji złotego jubileuszu Kościańskiego Ośrodka Kultury, spoglądając na burmistrza Kościana.