Magazyn koscian.net
2005-06-21 15:21:59Zwycięska ,,trójka’’

Kościańskie Gimnazjum nr 3 zwyciężyło w IV Ogólnopolskim Konkursie Misyjnym ,,Mój szkolny kolega z Afryki’’
- Do pracy zaangażowała się cała szkoła – podkreśla nauczycielka Joanna Klupsch, koordynator szkolnej akcji. - Głównym celem, a zarazem efektem podjętej rywalizacji miało być nawiązanie przez polską szkołę współpracy z wybraną szkołą w Afryce. Zależało nam również na dotarciu do jak największej liczby osób w celu zaangażowania ich w pomoc dzieciom. Zwróciliśmy również szczególną uwagę na rozpropagowanie treści związanych z Afryką, zwłaszcza na zagadnienia związane z możliwościami edukacji dzieci afrykańskich.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 odkładając co miesiąc złotówkę uczą się wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Co miesiąc uzbierana przez dzieci kwota trafia do potrzebujących. Dzięki tej pomocy materialnej około 60 dzieci ze szkoły w Fianarantsoa - prowadzonej przez siostrę Władysławę Piróg - może się uczyć, a także ma zapewniony codzienny posiłek. Klasy prowadzą korespondencję z dziećmi z Madagaskaru, przez co poznają radości i problemy swych rówieśników na Czerwonej Wyspie. Koordynatorzy akcji w ZS 3 podkreślają, że pomoc malgaskim dzieciom byłaby niemożliwa bez zaangażowania mieszkańców Kościana, którzy okazali hojność i wspierali akcje charytatywne.
Tegoroczne zmagania konkursowe rozpoczęły się w ,,trójce’’ już pierwszego dnia wiosny ,,Dniem Afrykańskim”. Wszystkie klasy gimnazjalne wzięły udział w „Turnieju wiedzy o Afryce”. Przeprowadzono też zbiórkę maskotek, której plon - 200 pluszaków – wysłano afrykańskim dzieciom. W szkole sprzedawano kartki świąteczne wykonane przez uczniów ,,trójki’’, a cały dochód przesłano na Madagaskar. W kwietniu br. zorganizowano koncert charytatywny, w którym wystąpili: chór Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, chór Męski „Arion”, uczniowie, absolwenci i nauczyciele szkoły. Do dzieci z Fianarantsoa trafił również dochód z loterii fantowej. Pieniądze zbierano także podczas niedzielnych mszy św. w parafii p.w. Św. Brata Alberta.
W tym roku szkolnym Kościan odwiedziła siostra Władysława.
- Wizyta sprawiła nam wiele radości – wspomina Wioletta Waligóra. – Siostra opowiadała o naszych wspólnych znajomych - dzieciach, którym pomagamy. Stali się oni przez to jeszcze bliżsi nam wszystkim. Wyraziła też swoją wielką wdzięczność, w darze dla szkoły zostawiając wyhaftowaną przez malgaskie dziewczęta mapę Madagaskaru, która wisi teraz w naszej szkole na honorowym miejscu.
Uczniowie ,,trójki’’ modlili się również w intencji misji siostry Władysławy i malgaskich dzieci oraz księży misjonarzy i sióstr misjonarek podczas specjalnej mszy św.
Gimnazjaliści zostali wyróżnieni zaproszeniem do poprowadzenia spotkania na temat dzieci Afryki na Archidiecezjalnym Kongresie Misyjnym Dzieci.
Spośród sześciu tysięcy szkół z całej Polski na finał tegorocznego konkursu ,,Mój szkolny kolega z Afryki’’ do Radomia zaproszono tylko pięć gimnazjów i pięć szkół podstawowych. W finale kościańską ,,trójkę’’ reprezentowali: Magdalena Dudziak, Katarzyna Mania, Katarzyna Majewska, Mikołaj i Mateusz Stępczak, Adrian Hojan, Krzysztof Matuszkowiak, Weronika Dziamska, Zuzanna Łukaszewska, Katarzyna Zakrzewska (uczniowie), Joanna Klupsch, Wioletta Waligóra i Izabela Klabińska (nauczyciele). Finałowym zadaniem uczestników konkursu była prezentacja pokazująca różnice pomiędzy Europą a Afryką i problemy życia afrykańskich dzieci.
- Otrzymaliśmy wysoką ocenę. Zwyciężyliśmy w trzech kategoriach - charytatywnej, dramatycznej i muzycznej – wylicza Joanna Klupsch.
W nagrodę 10-osobowa reprezentacja Zespołu Szkół nr 3 wyjedzie na tydzień do Jastrzębiej Góry. Kościaniacy przywieźli ze sobą również dyplomy, nagrodę prezydenta Radomia, list gratulacyjny od biskupa radomskiego Zygmunta Zimowskiego, książki i aparaty fotograficzne.
- Udział w konkursie jest dla nas ważny, ale najistotniejsza jest idea, która przyświeca organizatorom konkursu, czyli pomoc dzieciom z Afryki, budzenie wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka – podkreślają szkolni koordynatorzy konkursu. (kar)
GK nr 25/2005