Magazyn koscian.net

2010-04-27

6 dukatów z Kościana

Podczas najbliższych Dni Kościana do obiegu wprowadzone zostaną miejskie dukaty, które przez pewien czas honorowane będą w wybranych punktach handlowych jako środek płatniczy. Kościan dołączy do setek polskich miast, które w celach promocyjnych wyemitowały lokalne monety

Propozycję, aby Kościan wyemitował pamiątkowe dukaty złożył w czerwcu ubiegłego roku przewodniczący rady miejskiej Piotr Ruszkiewicz.

- Lokalne dukaty stały się bardzo popularne. Około pięćdziesięciu miast przymierza się do ich wyemitowania. Jest to dobry gadżet promocyjny. Na rynku wtórnym dukaty uzyskują wysokie ceny. Mógłby to być trwały i miły prezent dla osób odwiedzających nasze miasto – przekonywał rok temu Piotr Ruszkiewicz, a burmistrz Michał Jurga obiecał rozważenie tej propozycji.

Przewodniczący mówił wówczas o realizowanym przez Mennicę Polską S.A. projekcie ,,lokalne dukaty''. Są one bite w nakładzie minimum 20 tysięcy egzemplarzy, a koszty przedsięwzięcia pokrywają emitenci, czyli zamawiające dukaty miasta. Po analizie rynku władze Kościana postanowiły skorzystać z innej oferty, w której koszty przedsięwzięcia pokrywa zewnętrzna firma. Bicie dukata powierzono Karkonoskiemu Domowi Numizmatycznemu, który od dwóch lat realizuje projekt ,,dukat miejski''. W jego ramach przeprowadzono ponad dwadzieścia emisji obiegowych dukatów promocyjnych. W wielu miastach akcje przeprowadzono co najmniej dwukrotnie.

Miejskie dukaty

W dawnych czasach wiele miejscowości biło własną monetę funkcjonującą na równi z pieniędzmi obowiązującymi w całym państwie. Choć prawo bicia monet należy zawsze do władzy centralnej, to już w średniowieczu zdarzały się przypadki nadawania przez władców przywileju bicia własnych monet miastom i klasztorom. W XV wieku z takiego prawa korzystały między innymi Gdańsk, Toruń i Elbląg.

Pieniądz zastępczy pojawiał się najczęściej w okresach wojen i kryzysów. Miał on ściśle określony termin ważności. Jego emitentami bywały lokalne władze, banki, koleje, firmy i folwarki. Rozkwit miejskiego pieniądza zastępczego nastąpił podczas I wojny światowej. Setki miast w całej Europie biło wówczas własne monety o drobnych nominałach. Na rewersach umieszczano wizerunki atrakcji turystycznych, sceny z baśni lub pejzaże. Pewnie dlatego szybko pojawiła się moda na kolekcjonowanie lokalnych monet, z którego niektóre miasta skwapliwie skorzystały emitując pieniądze wyłącznie w celu sprzedaży kolekcjonerom.

Współczesny dukat to rodzaj bonu towarowego emitowanego przez miasta i gminy, służącego promocji regionu lub upamiętnianiu ważnych wydarzeń. Choć każdy posiada nominał i można wymienić go na usługi lub towary w wielu punktach na terenie miejscowości- emitenta, dukaty lokalne nie są monetami i nie zastępują prawnych środków płatniczych. Warto wspomnieć, że nominały dukatów odbiegają od tych, które znamy z obiegowych pieniędzy. Najczęściej spotykane nominały to 3,4 i 6 dukatów.

Jako pierwsza z dużym projektem emisyjnym wystąpiła Mennica Polska, która od czterech lat bije ,,dukaty lokalne''. Bite są one w nakładach od 20 tysięcy sztuk wzwyż. Pierwszym dukatem z serii był dukat wyemitowany w 2006 roku przez gminę Jastarnia dla upamiętnienia 75-lecia swojego istnienia. Zgodnie z kaszubską tradycją nazwano go merkiem. Dwa lata później z podobnym projektem pojawił się na rynku Karkonoski Dom Numizmatyczny, który w porozumieniu z miastami emituje na własny koszt ,,dukaty miejskie'', których nakład minimalny wynosi 5 tysięcy sztuk.

Poza walorami promocyjnymi dukaty mają wymiar kolekcjonerski. Ich zbieranie stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Z myślą o kolekcjonerach część emisji bita jest w złocie lub srebrze i nie jest wprowadzana do obiegu, a jedynie sprzedawana.

Dukat z Kościana

Emisja mosiężnego dukata miejskiego w Kościanie zaplanowana jest na 29 maja bieżącego roku i będzie częścią obchodów XXIV dni miasta. Tego dnia rozpocznie się wprowadzanie do obrotu 7.500 dukatów. Będzie można nimi płacić za towary lub usługi lub zamieniać jako równowartość 6 złotych w wybranych punktach w Kościanie. Monety będą w obiegu do końca 2010 roku. Listę punktów poznamy przed Dniami Kościana.

Awers monety o nominale 6 dukatów przedstawia wizerunek kościańskiego ratusza, napis „Civitas Costen” oraz datę honorowania dukata jako środka płatniczego. Rewers przedstawia najstarszy w Rzeczpospolitej znak ochronny nadany kościańskim sukiennikom w 1472 roku.

Wszystkie dukaty przygotowywane przez Karkonoski Dom Numizmatyczny powstają w dwojaki sposób. Część wybijana jest stemplem zwykłym, a część – stemplem odwróconym (rewers „do góry nogami” względem awersu). Dzięki temu dukat zyskuje na atrakcyjności wśród kolekcjonerów. Kościańska emisja obejmuje 5.000 dukatów bitych stemplem zwykłym i 2.500 dukatów bitych stemplem odwróconym.

Dukaty wybijane są w Mennicy Czeskiej w Jabłońcu, w mosiądzu o średnicy 30 mm, wadze 13,9 g oraz grubości 3 mm. Nominał dukatów wynosi 6 i stanowi równowartość 6 zł.

Dukaty z wizerunkiem znaku ochronnego kościańskich sukienników mają w zamyśle organizatorów akcji promocyjnej przypominać rolę i znaczenie jakie odgrywał Kościan w średniowiecznej Polsce. Mają przybliżyć mieszkańcom i gościom jedną ze znamienitszych kart w historii miasta. (s)

Gazeta Kościańska

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (1)

w dniu 02-06-2010 19:08:48 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Pomysl bardzo dobry. Brakuje informacji m,gdzie można nabyć dukaty mosiężne.

Pomysl bardzo dobry. Brakuje informacji m,gdzie można nabyć dukaty mosiężne.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.136.22.204

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.