Magazyn koscian.net
2008-04-01Apteki muszą dyżurować!
Kościańskie apteki muszą pełnić dyżury zgodnie z uchwalonym przez Zarząd Powiatu harmonogramem. To stanowisko kościańskiego starostwa poparło Ministerstwo Zdrowia. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej starosta Andrzej Jęcz wyraził nadzieję, że środowisko aptekarskie przyjmie argumenty i spór się zakończy
Przypomnijmy, że w lutym do Starostwa Powiatowego dotarły pisma siedmiu z 14 właścicieli aptek, w których informowali o zaprzestaniu pełnienia dyżurów, wraz z prośbą o wykreślenie z harmonogramu.Zgodnie z prawem farmaceutycznym rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie ustala zarząd powiatu po zasięgnięciu opinii burmistrzów i wójtów gmin z powiatu oraz opinii Okręgowej Rady Aptekarskiej. Rozkład ten powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy (art. 94 ust. 1 i 2).
W miniony piątek Zarząd Powiatu uchwalił nowy harmonogram dyżurów aptek w Kościanie, który zacznie obowiązywać od 19 kwietnia. - Dziś zaczęliśmy rozsyłać harmonogram do właścicieli aptek wraz z kopią listu, jaki w ubiegłym tygodniu wpłynął do Starostwa Powiatowego z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej starosta Andrzej Jęcz. - Władze powiatowe muszą zgodnie z prawem zapewnić całodobową dostępność do leków, a właściciele aptek mają ustawowy obowiązek dyżurować w nocy, niedziele, święta i dni wolne od pracy.
Starosta podkreślił, że będzie bronił aptekarskich dyżurów dla dobra mieszkańców powiatu. - Jeżeli raz na dziesięć lat zdarzy się przypadek, że sprzedany w nocy lek uratuje komuś życie, to jest to wystarczający powód, by były one pełnione – powtórzył starosta Jęcz, podkreślając, że na działalność aptekarską nie można patrzeć jedynie przez pryzmat pieniędzy. - Apteki nie są zwykłymi podmiotami gospodarczymi, lecz placówkami ochrony zdrowia publicznego, czyli ich działalność ma na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia jednostek i całego społeczeństwa.
Na początku lutego starostwo przesłało do Ministerstwa Zdrowia pismo z zapytaniem czy apteka, ujęta w uchwale Zarządu Powiatu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych, może zaprzestać pełnienia dyżurów w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Z odpowiedzi, która wpłynęła 25 marca, podpisanej przez Artura Fałka, dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, jednoznacznie wynika, że obowiązek taki spoczywa na właścicielach aptek.
W piśmie czytamy m.in. Ustawodawca nie uzależnił wykonywania obowiązku dyżurowania od indywidualnych warunków funkcjonowania danej placówki, czy też liczby zatrudnionych w niej pracowników. Zobowiązał natomiast kierownika apteki ogólnodostępnej (uprawnionego farmaceutę) do takiej organizacji pracy w aptece, by ta placówka ochrony zdrowia publicznego mogła wykonywać usługi farmaceutyczne (...). Przeszkody w świadczeniu tych usług nie może stanowić nawet niemożliwość pracy kierownika apteki spowodowana chorobą lub urlopem, gdyż na czas swojej nieobecności wynikłej z takich przyczyn jest on zobowiązany wyznaczyć farmaceutę do jego zastępowania. (...) Istotą przepisu art. 94 ustawy prawo farmaceutyczne jest ochrona interesu publicznego poprzez zapewnienie pacjentom dostępu do leków. W tym przypadku ustawodawca uznał, że słuszny interes publiczny dominuje nad interesem prywatnym. Nie można więc powoływać się na ten ostatni dla usprawiedliwienia niewykonania obowiązku przewidzianego przez prawo. Tym samym niezrozumiałe jest uzasadnienie z powołaniem się na ,,brak możliwości’’, bowiem w ocenie Departamentu niewykonania obowiązku wynikającego z przepisów prawa nie można tłumaczyć subiektywną niemożliwością.
- Byliśmy przekonani, że taki obowiązek dyżurowania spoczywa na aptekarzach i nikt nie może z niego zwolnić – stwierdza starosta Jęcz, podkreślając, że kwestie wynagrodzeń i przestrzegania kodeksu pracy to problem pracodawcy. - Każdy kto chce prowadzić aptekę występuje z wnioskiem do inspektora farmaceutycznego, w którym zaświadcza, że spełnia wszelkie warunki, czyli między innymi jest przystosowany do wydawania leków w porze nocnej. Jeśli nie będą pełnili dyżurów, to łamią prawo, narażając kogoś na utratę zdrowia lub życia. Nie chcemy straszyć ani eskalować tego napięcia. Wierzę, że środowisko aptekarskie przyjmie te argumenty.
Zgodnie z nowym harmonogramem (uchwała dostępna jest na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Kościanie www.powiatkoscian.pl) dyżury pełnić będzie 10 aptek. Pierwsza na liście jest apteka Eskulap. (kar)
GK 14/2008
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Ustawa Farmaceutyczna w żadnym paragrafie nie mówi o obowiązku.Dyrektor Departamentu jest urzędnikiem jego interpretacja ustawy nie liczy się.Liczy sie Konstytucja która mówi o ochronie prywatnej własności,liczy się Ustawa Farmaceutyczna i Kodeks Pracy .Pan Dyrektor Falek interpretuje ustawę na swój sposób idzie na ręke Staroście,są jeszcze sądy.Placówka ochrony zdrowia nie jest Zakładem Opieki Zdrowotnej który ma zadania wyższego rzędu tj.pieniądze z budżetu państwa które zabezpieczają zdrowie.Apteka jest zakładem prywatnym na własnym rozrachunku.Dyskusję można ciągnąć.Konkluzja; Starosta powinien jeszcze raz powtórzę powinien zabezpieczyć dostępność a nie straszyć pismami trzecio rzędowymi .Panu Dyrektorowi trzeba zarzucić nieznajomość prawa.