Magazyn koscian.net
2008-04-01Komunalne czy własnościowe?
Nie powiodła się próba wprowadzenia zmiany w Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Śmigiel w latach 2006 – 2010. Projekt uchwały typujący do sprzedaży wszystkie lokale mieszkalne w budynkach komunalnych, z wyłączeniem Ratusza, przedstawiony śmigielskim radnym podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej, nie zyskał akceptacji.
Z propozycją sprzedaży wszystkich mieszkań komunalnych, których wykupem zainteresowani są obecni najemcy, wystąpił burmistrz Śmigla Wiktor Snela. Zgłosił też wniosek o rozszerzenie listy budynków, których gmina nie chce sprzedać. Według burmistrza na taką listę, oprócz Ratusza, powinny też trafić budynki w Śmiglu znajdujące się przy ulicach Kościuszki 22, Iwaszkiewicza 2, Powstań Wielkopolskich 6, Reymonta 12 oraz budynek w Wonieściu, w którym znajduje się przychodnia lekarska.Przyjęciu takiego zapisu przeciwny był przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla Jan Józefczak. Stwierdził, że to kolejna zmiana, która ma zostać wprowadzona w Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Śmigiel w latach 2006 – 2010. Ponadto uznał, że stoi ona w sprzeczności z zapisem mówiącym o konieczności tworzenia mieszkań socjalnych.
- Gdzie mamy pozyskać lokale socjalne? W Ratuszu? - komentował sugerowane przez burmistrza rozwiązania przewodniczący Józefczak. - W ubiegłym roku dokonaliśmy dogłębnej analizy naszych potrzeb mieszkaniowych. Pomysł adaptacji strychów w budynkach komunalnych na mieszkania socjalne został zapisany i przegłosowany. Podejmując treść tej uchwały, przekreślamy to jednym cięciem. Zapis obowiązuje i nie mam pojęcia jak będzie realizowany.
- Gmina powinna sprzedać wszystkie lokale komunalne, które nie są jej niezbędne do zadań ustawowych, jak zapewnienie mieszkańcom, którzy tego potrzebują, mieszkań socjalnych. Możemy się spierać. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie na te lokale – mówił o swoim programie na realizowanie gospodarki komunalnej burmistrz Snela. - Nie mamy zasobów, które można by przekształcić na mieszkania socjalne. Możliwości w tym zakresie zostały wyczerpane. Nie jest obowiązkiem ustawowym gminy prowadzenie gospodarki mieszkaniowej w bardzo szerokim zakresie. Obowiązkiem ustawowym jest zapewnienie lokali socjalnych.
O opinię w tej kwestii formalnej poproszono radczynię śmigielskiego urzędu Kamilę Ławecką-Smolarek. Gdy stwierdziła ona, że przyjęcie uchwały nie stoi w sprzeczności z wcześniejszymi zapisami Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy dyskusja rozgorzała na dobre. Radni mieli wątpliwości dotyczące tego, jak będą wyglądać budynki w centrum miasta, gdy trafią w prywatne ręce.
- Wszyscy chcemy, żeby w centrum było ładnie. Nie będziemy mieli na to wpływu – zauważył jeden z radnych.
Poruszono także kwestię lokalizacji mieszkań socjalnych. Wśród radnych byli zarówno przeciwnicy lokowania ich na strychach domów, jak i grupowania ich w jednym miejscu.
- O sprzedaży i tak decyduje rada – stwierdził burmistrz Śmigla. - Ta uchwała daje po prostu możliwość prawną. - Mamy taką zasadę, że jeżeli wytypujemy mieszkanie do sprzedaży, to zarządca informuje o tym lokatorów. A jeżeli wytypujemy, a nie będziemy sprzedawać? – zastanawiał się radny Wiesław Kasperski. - To są zawsze sprawy trudne – stwierdził radny Wojciech Ciesielski. - Wychodzimy z rzeczywistości socjalistycznej. Z doświadczenia wiem, że własność prywatna jest czymś pozytywnym.
Przewodniczący Józefczak wnioskował, żeby uchwałę ponownie skierować pod obrady komisji i przygotować spójny program gospodarki zasobem mieszkaniowym oraz dopisanie do wykazu budynków, których gmina nie chce sprzedać jeszcze kilku pozycji.
Rozszerzenie listy o kilka kolejnych budynków znajdujących się w centrum Śmigla proponował radny Włodzimierz Drótkowski. Jako pierwszy przegłosowano najdalej idący wniosek przewodniczącego Józefczaka o skierowanie uchwały ponownie pod obrady komisji. Radni przychylili się do tej propozycji. Za jego przyjęciem głosowało 7 radnych, 6 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu. (h)
GK 14/2008