Magazyn koscian.net
09 maja 2011Będą podnosić wały i pogłębiać kanał
W tym roku po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat przeprowadzone zostaną na kościańskim odcinku kanału Obry prace renowacyjne. Samorząd województwa przeznaczył na nie 940 tysięcy złotych. W staraniach o środki pomógł realizowany przez miasto projekt rewitalizacji parku miejskiego. Prace przy odmulaniu dna ruszą latem
Właścicielem Kościańskiego Kanału Obry jest Skarb Państwa, w imieniu którego występuje samorząd województwa, zaś bezpośrednim wykonawcą wszelkich prac jest leszczyński oddział Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Pieniędzy na niezbędne inwestycje brakuje od dziesięcioleci. WZMiUW otrzymał w tym roku niespełna sześć procent potrzebnych środków. Tym bardziej włodarzy Kościana cieszy dotacja, dzięki której przeprowadzone zostaną prace na miejskim odcinku kanału. Sejmik przeznaczył na ten cel 940 tysięcy złotych.
- Zabiegaliśmy o te pieniądze od momentu, gdy było wiadomo, że otrzymamy unijną dotację na renowację parku. Przekonywaliśmy wówczas pana marszałka, że równolegle z pracami w parku należy oczyścić dno kanału i zabezpieczyć na nowo skarpy – mówi Maciej Kasprzak, zastępca burmistrza Kościana.
Początkowo plan obejmował jedynie kompleksową renowację kanału na odcinku od drogi krajowej nr 5 do mostu przy ulicy Marcinkowskiego, czyli wzdłuż Parku im. Kajetana Morawskiego.
- W parku trwają już prace przy wycince drzew. Latem i jesienią układana będzie instalacja pod oświetlenie i budowane będą w technologii mineralnej nowe ścieżki. Stąd konieczność rozpoczęcia renowacji kanału od tego odcinka. Chcemy uniknąć sytuacji, w której ciężki sprzęt, wykorzystywany do odmulania dna, wjechałby na nowe ścieżki i je uszkodził – wyjaśnia wiceburmistrz Kasprzak.
Zimowa powódź zmusiła samorządowców do modyfikacji planów. Cześć pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na naprawę miejsc, których słabość ujawniła wielka woda.
- Wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych przeanalizowaliśmy szkody jakie wyrządził zimą wysoki poziom wody. Konieczne będzie wykonanie kilku prac zabezpieczających. Podwyższone zostaną wały w najsłabszych miejscach, to jest przy targowisku, przy szpitalu i przy ul. Zacisze. Zostaną one podniesione na wysokość, na jaką układano worki z piaskiem, chroniące miasto przed przelaniem się wody - mówi wiceburmistrz.
Nie oznacza to, że odcinek wzdłuż parku nie zostanie odnowiony. Zakres prac obejmuje pierwsze od ponad trzydziestu lat odmulenie dna oraz wzmocnienie i podniesienie wałów z zachowaniem ich funkcji rekreacyjno-komunikacyjnej. Prace rozpoczną się latem.
940 tysięcy złotych jakie zarządca kanału wyłoży na jego udrożnienie i wzmocnienie wałów w obrębie Kościana to kropla w morzu potrzeb. Całość prac, których efektem będzie powstanie bulwaru kościańskiego oszacowano na blisko 8 milionów złotych. Plany obejmują budowę jazu regulującego poziom wody w mieście, odmulenie dna, podniesienie i wzmocnienie wałów oraz budowę ciągów rekreacyjnych od Łazienek do parku miejskiego.
- Oczywiście prace te muszą być wykonywane etapami, przez wiele lat. Najważniejsze jest to, że realizacja projektu zacznie się już w tym roku - mówi Maciej Kasprzak. - Pierwszy krok zostanie zrobiony i to w większości dzięki środkom spoza budżetu miasta. (s)
18/2011
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Brawo panie burmistrzu lepiej zapobiegać przed powodzią niż później żałować,że się czegoś nie zrobiło! Życzę skuteczności i wytrwałości w działaniu.