Magazyn koscian.net
25 października 2011Cmentarze Kościana
Do sprzedaży trafiła książka Jana Pawickiego zatytułowana „Cmentarze Kościana”. Bogato ilustrowana zdjęciami Bogdana Ludowicza publikacja ukazała się pod szyldem biblioteczki „Wiadomości Kościańskich”
W Kościanie istnieją obecnie trzy czynne cmentarze, ale ludzka pamięć i dokumenty wskazują na istnienie w przeszłości wielu innych miejsc pochówku. Znajdowały się one przy kościele farnym i nieistniejących dziś kościołach: dominikańskim, św. Krzyża i św. Anny. Jeden z tzw. „cmentarzy cholerycznych” znajdował się na terenie obecnego parku miejskiego.
Jan Pawicki szczegółowo opisał cmentarze katolickie przy ul. Bączkowskiego i Koszewskiego, cmentarz komunalny, cmentarz żydowski mieszczący się niegdyś przy ul. Piaskowej oraz założony podczas okupacji niemieckiej cmentarz w Kiełczewie.
Publikację wzbogacono o „kościańską listę zgonów” z biogramami osób, które zapisały się w historii miasta i spoczywają na czynnych do dziś cmentarzach. Całość uzupełniają starannie dobrane fotografie autorstwa Bogdana Ludowicza.
- Kościańskie cmentarze mówią bardzo dużo o mieście i jego mieszkańcach. Zmarli, którzy na nich spoczywają dla Kościana pracowali; wpływali na kształt miasta i na charakter życia publicznego, oddziałując także na współczesność. Książka ta jest więc wyrazem pamięci i szacunku, składanym tym, których już nie ma wśród żywych, a którzy tutaj – nad Obrą – byli przed nami. Polecam ją Państwu – pisze w słowie wstępnym burmistrz Kościana Michał Jurga.
Książkę w cenie 29,50 zł nabyć można w: księgarniach przy ul. Wrocławskiej i Szczepanowskiego, kwiaciarni „Silentium” przy ul. Bączkowskiego, Zajeździe „U Dudziarza”, sklepie Whiskitown przy ul. Poznańskiej, Trafice przy ul. Piłsudskiego, kiosku przy „blaszaku” na os. Piastowskim oraz w redakcji „Gazety Kościańskiej”.
Polecamy ją wszystkim zainteresowanym historią Ziemi Kościańskiej. (s)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Gratuluję publikacji autorowi, także autorowi fotografii. Autorowi czy autorce powyższej notatki nie gratuluję używania czasu przeszłego w odniesieniu do cmentarzy pozbawionych wizualnych walorów (czytaj: obiektów sztuki sepulkralnej, charakterystycznego układu, ogrodzenia...), ponieważ - o ile nie dokonano ekshumacji, a jak znam nasz kraj to nie dokonano - one nadal istnieją! Cmentarz to jednak przede wszystkim pochówki, a nie nagrobki). Szymon Modrzejewski Stowarzyszenie Magurycz (zajmujące się od 25 lat społeczną opieką nad obiektami sztuki sepulkralnej na cmentarzach pozbawionych naturalnych opiekunów)