Magazyn koscian.net
25 października 2011Starodruk w śmigielskim urzędzie
Malutka książeczka przechowywane jest pod kluczem i traktowana z najwyższym szacunkiem. Została zakupiona przez Urząd Miejski Śmigla. To dokument dotyczący historii arian żyjących w mieście. Kronika autorstwa Martina Adelta pochodzi z 1741 roku
W sierpniu br. książka poświęcona historii arianizmu w Śmiglu autorstwa Martina Adelta, została wystawiona na sprzedaż w serwisie internetowym Allegro. Taką informację przekazał do Urzędu Miejskiego użytkownik portalu, który był zainteresowany książką, ale ze względu na cenę, nie był w stanie jej kupić. Reakcja była natychmiastowa. Urzędnicy skontaktowali się ze sprzedawcą z Pruszcza Gdańskiego. Ten zdecydował się wycofać książkę z licytacji.
- Był pewien, że już mamy tę pozycję. Rozpoczęliśmy negocjacje. Po dwóch tygodniach zawarliśmy umowę. Zastrzegliśmy sobie, że zapłacimy, po stwierdzeniu, że jest to oryginalny starodruk – wyjaśnia zastępca burmistrza Śmigla, Wiesława Poleszak-Kraczewska. - Wszystko było zgodne z opisem. Szczególnie urzekły mnie dwie nieprzedzielone kartki. To świadczy o tym, że zawsze byli miłośnicy książek, którzy niekoniecznie je czytali.
Okazało się, że książka została przywieziona do Polski z pchlego targu w Paryżu. Śmigielski Urząd Miejskie wygospodarował 3600 złotych z puli przeznaczonej na promocję gminy. Zrezygnowano z wydania w tym roku albumu poświęconego skarbom Bruszczewa. Książka trzymana jest pod kluczem w śmigielskim magistracie. Sprzedawca dołączył do niej dokument wydany w Śmiglu. Jest to akt urodzenia z 11 stycznia 1771 roku.
Wiceburmistrz Śmigla zapytanie o publikację wysłała do Zakładu Starych Druków Biblioteki Narodowej. Okazało się, że książka jest w zbiorach największych polskich bibliotek w ilości kilkunastu egzemplarzy. Nie została przetłumaczona. Najprawdopodobniej ukazała się w nakładzie 500 – 1500 sztuk. W takie ilości w XVIII wieku drukowano rozprawy naukowe. Egzemplarz, który zakupił śmigielski urząd nie został skradziony.
- Jeżeli pozwolą okoliczności, zostanie wyeksponowana w Bibliotece Miejskiej w Śmiglu – deklaruje Wiesława Poleszak-Kraczewska. - Może kiedyś uda nam się stworzyć muzeum.
Na przyszły rok planowane jest tłumaczenie starodruku. (h)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
brawo!