Magazyn koscian.net
2009-08-04Cyfrowa rewolucja
Władze Kościana przystępują do realizacji programu zapobiegającego cyfrowemu wykluczeniu mieszkańców. Wydadzą na ten cel 4 miliony złotych. Projekt ten może zrewolucjonizować życie mieszkańców. Miejska sieć internetowa będzie jedną z najnowocześniejszych w kraju
Pomysł władz na wykorzystanie tych środków, pozwala zaryzykować twierdzenie, że za dwa lata Kościan może być jednym z najnowocześniejszych miast w Polsce. Wówczas samorząd udostępni wszystkim mieszkańcom bezpłatny bezprzewodowy Internet oraz rozpocznie wykorzystywanie miejskiej sieci internetowej do świadczenia różnorodnych usług. Lista możliwości wykorzystania miejskiej sieci jest praktycznie nie ograniczona. Internauci wiedzą, że oznacza to rewolucję. Ci, którzy są dziś wykluczeni z dobrodziejstw cyfrowych technologii przekonają się o tym wkrótce.
Każdy, kto na co dzień korzysta z Internetu wie jak potężne to narzędzie. Dzięki niemu można zdobywać wiedzę, załatwiać wiele codziennych spraw, a nawet świadczyć pracę. Niestety, z dobrodziejstwa ogólnoświatowej sieci informatycznej korzysta tylko połowa Polaków. Pozostali nie zdają sobie nawet sprawy z powiększającej się codziennie przepaści, jaka dzieli ich od Internatów. Stają się analfabetami XXI wieku, a ich szanse w edukacji i poszukiwaniu pracy maleją w zastraszającym tempie. Zjawisko to nazywa się wykluczeniem cyfrowym. Problem ten dostrzega Unia Europejska, która na walkę z wykluczeniem cyfrowym w Polsce przeznaczyła 360 mln euro.
Władze Kościana przygotowały projekt przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu, na który wyda 4 miliony złotych. Aż 3 400 000 zł pochodzić będzie z programu e-Inclusion. To jedna z najwyższych tegorocznych dotacji dla samorządu gminnego. Dlaczego tak duża? Większość gmin przystępując do tego programu kupuje dla swoich mieszkańców komputery i opłaca przez dwa lata rachunki za korzystanie z Internetu. W Kościanie postanowiono nie podłączać uczestników programu do istniejących sieci, lecz wybudować własną, która po dwóch latach stanie się własnością miasta. Wówczas Internet zostanie uwolniony dla wszystkich mieszkańców.
- W pierwszym kwartale przyszłego roku 240 rodzin otrzyma komputery, oprogramowanie i dostęp do Internetu. Przejdą także szkolenia. Oznacza to, że możliwość korzystania z dobrodziejstw sieci otrzyma blisko tysiąc mieszkańców naszego miasta. Co ważne, będą to rodziny, które nie mają szans same zapewnić sobie i swoim dzieciom dostępu do Internetu – mówi Maciej Kasprzak, wiceburmistrz Kościana. – W ten sposób wyrównamy ich szanse edukacyjne i pracownicze.
Ważnym elementem tego programu jest wybudowanie własnej sieci bezprzewodowego Internetu, która po dwóch latach przejdzie na własność samorządu.
- Bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu otrzymają wszyscy mieszkańcy – mówi Maciej Kasprzak. – Oczywiście będzie to dostęp z limitowaną prędkością, ale za to powszechny. Dzięki zwartej zabudowie Kościana, Internet będzie dostępny w każdym zakątku miasta. To otwiera wiele możliwości.
Do opracowywania koncepcji sieci i jej przyszłego wykorzystania miasto zaprosiło specjalistów z Politechniki Poznańskiej.
- Chcemy wdrożyć najnowocześniejsze technologie, które pozwolą mieszkańcom i miejskim instytucjom wykorzystywać sieć na wiele sposobów – podkreśla wiceburmistrz.
Dzięki projektowi będzie można między innymi tanio rozbudować system monitoringu, udostępnić w obrębie miasta bezpłatną telefonię, obsługiwać różne urządzenia, a nawet odczytywać stan wodomierzy w mieszkaniach. Lista możliwych zastosowań jest praktycznie nieograniczona.
Założenia projektu, który może zrewolucjonizować życie kościaniaków przedstawiono wczoraj na konferencji prasowej burmistrza, w której uczestniczył także prof. Andrzej Urbaniak z Politechniki Poznańskiej. O szczegółach kościańskiego programu przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu informować będziemy w kolejnych numerach ,,GK’’. (s)
Gazeta Kościańska nr 31/2009
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Kościan jako wielki hot spot? super!