Magazyn koscian.net

2010-03-18

Historia jednej kapliczki

Cztery lata trwało prywatne dochodzenie Teresy Adamczewskiej ze Śmigla w sprawie historii maleńkiej kapliczki leśnej pod Smolnem, w gminie Śmigiel. - Okazało się, że powstała w tajemnicy – uśmiecha się globtroterka, o której obszerny tekst w „GK” ukazał się przed tygodniem

Maryjka była, a pani Teresa (miłośniczka rowerowych wypraw) bywała tam od wielu lat, ale spotkały się tak naprawdę dopiero w 2005 roku.

Nie zwracałam na nią uwagi. Ot, kapliczka w lesie. Aż pojawiła się nowa tabliczka:
„Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
i w Ostrej Świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem...
przenoś moją duszę utęsknioną
do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych...
do tych pól malowanych zbożem rozmaitym
wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem...”
Fragmenty z inwokacji ,,Pana Tadeusza’’ A. Mickiewicza wybrał J. Kubicki 29.05.2005.

Wtedy przejrzałam się temu dokładniej... I same dziwy. W kapliczce Matka Boska Ostrobramska z wyrytą datą Wilno 1938, a pod nią tabliczka ze słabo czytelnym podpisem: ,,600 – Na rocznicę/ Przechodniu, pielgrzymie - /Tu wśród ciszy leśnej /spocznij, rozmyślaj. / Pomódl się nad zbawieniem/ duszy Twej / 3 maja 1982”. Na Boga – co to! 600 lat to akurat było Matki Boskiej Częstochowskiej, a tu Ostrobramska... i to gdzie? Pod Smolnem ...

Pani Teresa zaczęła śledztwo. Spodziewała się, że kapliczkę założył ktoś pochodzący z Kresów, komu smoleński las przypominał rodzinne strony. Na chybił trafił wybierając numer z książki telefonicznej zadzwoniła do Leszna do jakiegoś pana Kubickiego i... trafia w dziesiątkę. On to zawiesił cytat z epopei, ale o historii kapliczki, tak samo jak ona, nic nie wiedział. Ot, urzekła go i postanowił coś do niej dodać. Wyprawy do Smolna i nagabywanie jej nielicznych mieszkańców też nic nie wniosło do sprawy. Ktoś tylko pamiętał, jak ją w tym 1982 roku zawieszano. Przyjechał pewien mężczyzna... Tyle. Pani Teresa napisała więc co wie: gdzie jest kapliczka i jakie daty, i słowa tam zapisane. Rozdała to mieszkańcom Smolna i skontaktowała się z leszczyńskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa, a ten skierował ją do ,,Panoramy Leszczyńskiej’’. Artykuł się nawet ukazał. I nic. Prywatne śledztwo zaczęte w 2005 rozwiązane zostało dopiero w marcu 2009 roku. Kartka z opisem kapliczki trafiła w ręce syna jej założyciela, który po datach wydedukował, że to nieżyjący już ojciec – dawny mieszkaniec Smolna - sprowadził do lasku Ostrobramską. W 1938 roku służył we wojsku w Wilnie. Okazało się, że kapliczkę założył w tajemnicy przed najbliższymi. Nikt nie wiedział, że tyle lat miał przy sobie wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, ani że przygotował jej tak urocze miejsce kultu w swych rodzinnych stronach.

- Kapliczkę zdjęto ostatnio, bo pień brzozy, na której wisiała spróchniał do cna. Za nią nie ma już lasu, który oglądał założyciel kapliczki. Wycięto go kilka lat temu. Mimo tego, ufam, że wiosną kapliczka znów zawiśnie. I ja pojadę się przy niej pomodlić – uśmiecha się Teresa Adamczewska. (Al)

GK 11/2010

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (2)

w dniu 18-03-2010 20:23:37 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Tekst z ubiegłego tygodnia zrobił na mnie dobre wrażenie, a ten tylko je umocnił. To się nazywa aktywność i to na emeryturze.

Tekst z ubiegłego tygodnia zrobił na mnie dobre wrażenie, a ten tylko je umocnił. To się nazywa aktywność i to na emeryturze.

w dniu 19-03-2010 08:50:16 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

I tak trzymać :)

I tak trzymać :)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.144.106.207

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.