Magazyn koscian.net
19 maja 2022IPN za usunięciem gwiazdy
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu wydał opinię w sprawie usunięcia gwiazdy Armii Czerwonej z pomnika na cmentarzu parafialnym w Kościanie.
Temat czerwonej gwiazdy wieńczącej obelisk na kwaterze żołnierzy radzieckich na cmentarzu parafialnym pojawił się na marcowej sesji Rady Miejskiej Kościana. Radny Łukasz Naglik zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących ewentualnego usunięcia symbolu Armii Czerwonej. Pismo z wnioskiem o zdemontowanie gwiazdy skierował do burmistrza także radny Konrad Garwoliński.
Burmistrz Piotr Ruszkiewicz poinformował radnych, że wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii w tej sprawie, bowiem w przypadku cmentarzy wojennych nie mają zastosowania zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.
Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu uznało, że usunięcie gwiazdy wieńczącej obelisk możliwe byłoby pod warunkiem wyrycia gwiazdy na tablicy znajdującej się na pomniku wraz ze zmianą treści napisów na tablicy.
- (…) Z pomnika należałoby usunąć wieńczącą go gwiazdę a także dokonać wymiany treści znajdujących się na nim napisów poprzez podkreślenie, że jest to miejsce spoczynku żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie II Wojny Światowej. Na tablicy należałoby wyryć wówczas mały symbol gwiazdy (bez barwienia i złocenia) stanowiący symbol przynależności żołnierzy do formacji wojskowej z ówczesnego okresu. Wyrycie gwiazdy w naszej opinii pozwalałoby na usunięcie czerwonej gwiazdy ze zwieńczenia obelisku – czytamy w opinii IPN.
Dokonywanie sugerowanych zmian wymaga - zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych - uzyskania zezwolenia wojewody oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jaka będzie decyzja miasta? Jeszcze nie wiadomo. W sondzie, jaką przeprowadziliśmy w marcu, za usunięciem symbolu Armii Czerwonej było blisko 66 procent gości portalu.
W kwaterze na nowym cmentarzu parafialnym spoczywa 436 żołnierzy radzieckich poległych w okolicach Kościana w 1945 roku. Część spoczywa w pojedynczych grobach, cześć w zbiorowych mogiłach. Nazwiska większości z nich nie są znane.
Ostatni remont kwatery przeprowadzono w latach 2008-2013. Prace finansowane były z wojewódzkich środków na utrzymanie grobów i kwater wojennych oraz z dotacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Koszt całego remontu wyniósł 174.900 zł.
W ramach prac odnowiono obelisk z kostki granitowej, przemurowano cokół z kamienia i wykonano nowy fundament. Miejsce zdemontowanych betonowych nagrobków zajęły 243 płyty z granitu strzegomskiego. Ułożono trawnik dywanowy z systemem automatycznego nawadniania.
Po remoncie, na wzniesiony w 1948 roku obelisk stanowiący główny punkt kwatery nie powrócił sierp i młot. Jego usunięcie zalecano w jednym z listów zarządcy kwatery, w którym opiniowano projekt renowacji. Symbol Związku Radzieckiego trafił do miejscowego muzeum.
Wyniki sondy przeprowadzonej w dniach 25-28.03.2022
IPN sugeruje zmianę napisów na pomniku poprzez podkreślenie, że jest to miejsce spoczynku żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie II Wojny Światowej, a nie żołnierzy poległych „za sprawę Polski”.
W kwaterze spoczywa 436 żołnierzy radzieckich poległych w okolicach Kościana w 1945 roku.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Tak jest teraz koszty usunięcia gwiazdy a uchodźcy w domu szarytek potrzebują wody i ubrań. Paranoja. Burmistrz starosta czas się ogarnąć.