Magazyn koscian.net
24 lutego 2011Ikona regionu
17 lutego minęło 50 lat działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w miniony piątek w pałacu w Racocie. Na spotkanie zaproszono m.in. prof. Jacka Wiesiołowskiego – prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji, a także władze samorządowe miast, gmin i powiatu kościańskiego
- Dokładnie wczoraj minęło pięćdziesiąt lat od czasu, gdy spotkali się Józef Albiński, Stefan Bech, Henryk Florkowski, Bolesław Igłowicz, Franciszek Kordusiak, Marian Koszewski, Klemens Kruszewski, Wacław Krzyżostaniak, Wacław Nawrocki, Stanisław Szymanowski, Zenon Świerczewski, Marian Tucholski, Marian Urbański, Stanisław Wojciechowski i Kazimierz Zimniewicz. To oni zapoczątkowali działalność Towarzystwa, a inicjatorem był bez wątpienia profesor Bolesław Igłowicz - przypomniał Zdzisław Witkowski, prezes TMZK, podkreślając, że od samego początku celem działalności Towarzystwa było poznawanie i dokumentowanie dziejów regionu. Jak wyliczył, przez pierwsze 10 lat istnienia organizacji funkcjonowała ona w ramach Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. W 1971 r. przyjęto statut i Towarzystwo stało się stowarzyszeniem. Pierwszym prezesem był Bolesław Igłowicz, a kolejno funkcję tę pełnili: Henryk Florkowski, Jerzy Zielonka, a od 1995 r. Zdzisław Witkowski.
TMZK prowadzi przede wszystkim działalność wydawniczą, wykładową, organizuje też sesje popularno-naukowe, odczyty i wystawy. Na swoim koncie ma już 124 publikacji książkowych, wśród których są m.in. dwutomowa historia Kościana, ,,Pamiętniki TMZK’’, katalogi, foldery, biogramy i wydana z okazji 50-lecia działalności ,,Księga Jubileuszowa’’, którą promowano podczas piątkowej uroczystości. Składa się ona z 5 rozdziałów. Jest podsumowanie dotychczasowej działalność, są też pytania o przyszłość, obszerny aneks autorów i tematów wykładów, publikacji, prac dyplomowych, zdjęcia. Towarzystwo zorganizowało blisko pół tysiąca publicznych wykładów, o bardzo szerokiej tematyce. Było też pomysłodawcą utworzenia Muzeum Regionalnego w Kościanie, odegrało znaczącą rolę w powołaniu: Przemęckiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, wspierało powstanie szkoły muzycznej w Kościanie. TMZK ma własną bibliotekę, w której znajduje się około 3200 woluminów. Znajduje się ona w siedzibie Towarzystwa, w kościańskim Ratuszu.
- Mieliśmy na koncie sukcesy i porażki. Ocenę jakości naszej pracy pozostawiam państwu. Naszym największym problemem jest to, że się starzejemy, ale jesteśmy otwarci na młodych – zapewnił prezes Witkowski. - Towarzystwo to przede wszystkim ludzie, którym chcemy dziś podziękować i wyróżnić okolicznościowym medalem. Dziękujemy za wszelką pomoc, bo bez niej zrobilibyśmy znacznie mniej – przyznał, przypominając nazwiska dwunastu osób, którym w ciągu minionych 50 lat nadano godność członka honorowego TMZK. – Wielu z tych osób nie ma wśród nas, ale pamiętamy o nich. Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy.
- Do dziś z powodzeniem wypełniamy misję propagowania wiedzy o regionie i dotyczy to nie tylko historii, ale bieżących wydarzeń. Będziemy robili to nadal – dodał wiceprezes Kazimierz Zimniewicz, przekonując, że krzewienie wiedzy o Towarzystwie jest niezwykle ważne, by uzmysławiać rangę i wzbudzać poczucie dumy z Ziemi Kościańskiej. – Bez wątpienia można powiedzieć, że Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej jest ikoną regionu.
Medalem ,,Bene Meritus’’ odlanym w brązie przez artystę plastyka Józefa Stasińskiego według projektu Grzegorza Nowaka z okazji 50-lecia powstania Towarzystwa wyróżniono sponsorów, członków TMZK i współpracujące instytucje: Henryka Bendzinskiego, Grzegorza Borowskiego, Tadeusza Fórmanowicza, Andrzeja Frąckowiaka, Stanisława Grygiera, Kościańską Spółdzielnię Mieszkaniową, Urząd Miejski w Kościanie, Urząd Gminy w Czempiniu, Urząd Miejski w Śmiglu, Urząd Gminy w Kościanie, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Krystynę Winowicz, Jadwigę Czarną, Aleksandrę Ciesielską, Janinę Zimniewicz, Jerzego Bartkowiaka, Pawła Buksalewicza, Leona Chojnackiego, Andrzeja Florkowskiego, Wojciecha Florkowskiego, Jerzego Karga, Jana Pawickiego, Romana Potoka, Zbigniewa Wielgosza, Kazimierza Zielińskiego, Jerzego Zielonkę, Stefana Żurka, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Kościanie, Bibliotekę Miejską w Kościanie, Muzeum Regionalne w Kościanie, Chór Męski Arion, Towarzystwo Śpiewu Lutnia, Redakcję ,,Gazety Kościańskiej’’, opactwo benedyktynów w Lubiniu, parafię NMP Wniebowziętej w Kościanie, Zdzisława Witkowskiego, Jana Kozaka, Grzegorza Nowaka, Floriana Odważnego, Mirona Ratajczaka, Janusza Reicha, Wacława Taciaka, Huberta Zbierskiego, Kazimierza Zimniewicza. Pośmiertnie medale przyznano Józefowi Świątkiewiczowi i Marianowi Koszewskiemu.
Były podziękowania, życzenia, upominki i kwiaty. Goście podkreślali wagę Towarzystwa w dokumentowaniu historii i współczesności Ziemi Kościańskiej, kształtowaniu świadomości historycznej i rozbudzaniu lokalnego patriotyzmu.
W koncercie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Józefa Surzyńskiego w Kościanie. (kar)
GK 8/2011