Magazyn koscian.net

19 listopada 2010

Jak głosować? Poradnik wyborcy

W lokalu wyborczym dostaniemy cztery karty do głosowania w wyborach: do rady gminy, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego, na burmistrza (wójta). Na każdej z kart do głosowania umieszczona jest zwięzła informacja o sposobie głosowania.

 

 

Wybory burmistrza

W tym roku po raz trzeci będziemy głosować bezpośrednio na kandydatów na stanowisko wójta i burmistrza. Aby wygrać wybory w pierwszej turze zwycięzca musi otrzymać ponad 50% głosów. Jeśli nikt nie zbierze tylu głosów konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów. Przechodzą do niej tylko dwaj kandydaci – ci, którzy w pierwszej dostali najwięcej głosów. W drugiej turze zwycięża kandydat, który dostał więcej głosów (nie ma już wymogu przekroczenia 50 proc.).

Sposób głosowania w obu turach jest bardzo prosty – można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. Jeżeli postawisz go przy kilku nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.

Wybory radnych miasta Kościana

W gminach zamieszkałych przez ponad 20 tysięcy mieszkańców mandaty dzieli się na zasadzie proporcjonalności – podobnie jak w wyborach do Sejmu. A więc - oddajesz głos na daną listę. W zależności od tego, ile osób na nią zagłosuje, tylu proporcjonalnie znajdujących się na niej kandydatów zostanie radnymi. Ale: obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy i dopiero po jego przekroczeniu dany komitet może uczestniczyć w podziale mandatów.

Wyborca może postawić tylko jeden krzyżyk – przy nazwisku wybranego kandydata. Oznacza to, że oddał głos na listę, ale równocześnie wskazał na niej osobę z pierwszeństwem do uzyskania mandatu.

    Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo nie został postawiony w ogóle – głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak „x został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się na tej liście.

Wybory radnych gmin: Kościan, Czempiń, Śmigiel i Krzywiń

Tu wybory odbywają się na zasadzie większościowej – radnymi zostają ci kandydaci, na których głosowało najwięcej osób. System ten przypomina więc wybory do Senatu. W każdym okręgu małej gminy wybiera się od jednego lub kilku radnych.

Głosuje się stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów (ze wszystkich list), ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu. Można też głosować na mniejszą liczbę kandydatów.


Wybory radnych powiatu

Wybory do rady powiatu są proporcjonalne. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak „x” obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu.

    Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle – głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak „x został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.
Wybory do sejmiku wojewódzkiego

Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak „x” obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu.

    Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo niepostawiony w ogóle – głos jest nieważny. ALE: jeżeli znak „x został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z oznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.

Masz wątpliwości? Zapytaj

    Jeśli będziemy wątpliwości jakie zasady głosowania obowiązują podczas wyborów można skorzystać z pomocy członków obwodowych komisji wyborczych, którzy wyjaśnią zasady głosowania.
    Pamiętajmy, że w niedzielę odbędą się oddzielne wybory burmistrzów, radnych gminnych, radnych powiatowych i radnych sejmiku wojewódzkiego. Każdy z wyborców ma zatem prawo oddania co najmniej czterech głosów.  

Samorząd jest Twój!


    Biorąc udział w wyborach samorządowych będziemy decydować o tym czy najbliższe cztery lata przyniosą korzystne zmiany. Nasz wybór powinien być świadomy. Nie podejmujmy decyzji, o tym na kogo zagłosujemy, bazując jedynie na tym co wyczytamy w ulotkach. Nie kierujmy się urodą i wdziękiem kandydata, lecz jego wiedzą o samorządowej rzeczywistości. A jeśli, ktoś nas zapewni, że rozwiąże wszystkie nasze problemy, to podziękujmy mu i poszukajmy kandydata, który przedstawi nam realny program zamiast miłej dla ucha bajki. A gdy już wybierzemy, pilnujmy władz przez całą kadencję. Przecież samorząd jest nasz!   (s)


Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 13.59.95.170

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.