Historia
17 Kwi 2022Kościan 1993 FILM
W roku 1993 Zarząd Miasta Kościana zlecił wyprodukowanie filmu promocyjnego miasta. Zrealizowany w technice VHS, ośmiominutowy film prezentuje atuty miasta i jego najbliższej okolicy.
Był to czas gwałtownych przemian politycznych i ekonomicznych po upadku PRL. W III RP gospodarka wkraczała z inflacją 640% (rok 1989) i długiem zagranicznym w wysokości 42,3 mld dolarów (64,8% PKB). W roku powstania filmu bezrobocie wynosiło ponad 16 procent. Trwały przekształcenia własnościowe państwowych przedsiębiorstw. Dynamicznie rozwijał się handel i usługi.
Jak wyglądał wówczas Kościan?
- Ciekawie prezentuje się zabudowa miasta. Tworzą ją budynki o charakterze zabytkowym i ładne nowoczesne osiedla, w których mieszka prawie połowa mieszkańców miasta. Domki jednorodzinne o niebanalnych rozwiązaniach architektonicznych dodają miastu szczególnego uroku – przekonuje lektor na początku filmu.
Następnie dowiadujemy się, że w mieście działa sześć szkół podstawowych, szkoła muzyczna i trzy szkoły średnie: LO, Zespół Szkól Medycznych i Zespół Szkół Zawodowych.
Dużo uwagi poświęcono kulturze agrarnej ziemi kościańskiej. - Wytwarza się tu znakomite lody, sery i inne produkty mleczarskie, a także cukier – słyszymy z offu podczas prezentacji wyrobów kościańskich zakładów przetwórstwa spożywczego. - Efekty produkcji zwierzęcej są jeszcze lepsze aniżeli roślinnej – podbija lektor. - To już ścisła krajowa czołówka. Mięso po poddaniu właściwej obróbce trafia na stoły w niezwykle smakowitej postaci, i nic dziwnego zakłady mięsne spółka akcyjna mają wyrobioną od dawna renomę.
Dowiadujemy się, że Kościan ma „szeroką sieć gastronomiczną”. - Bary, restauracje, kawiarnie zachęcają do ich odwiedzania. Zawsze można znaleźć w nich jakiś przytulny kącik do miłej pogawędki przy szklance wybornego piwa i smacznym posiłku.
Zaglądamy także do największych zakładów przemysłowych Kościana. W Wytwórni Wyrobów Tytoniowych produkowane są papierosy: Mars, Ares, Opale, Westy i „znane sprzed wojny znakomite cygara Jawa”. W Metalchemie powstają cysterny do przewozu płynnych i sypkich materiałów, a w Meprozecie znane w kraju wozy asenizacyjne. Spółdzielnia Inwalidów Polmet oferuje sprzęt elektroniczny „w tym radiotelewizyjny i telekomunikacyjny”, a z Polmozbytu można „wyjechać nie tylko naprawionym, ale i nowym samochodem.”
Film kończy zaproszenie: Jeżeli pragniecie nawiązać handlowe kontakty lub dobrze wypocząć przyjedźcie do Kościana - miasta z przyszłością. Spotkacie się tu z serdecznym przyjęciem i wielkopolską gościnnością. Wasz pierwszy pobyt u nas nie będzie ostatni. (z)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
To se newrati Panie Hawranek! A szkoda...