Magazyn koscian.net

2009-01-13

Niezależni

Siedem lat po otwarciu kopalnia gazu ziemnego Kościan – Brońsko znów miała swoje pięć minut w mediach. Pokazywano ją w wielu stacjach telewizyjnych i opisywano w gazetach. Obraz największej kopalni gazu w Polsce miał krzepić serca w najgorszych momentach europejskiego kryzysu energetycznego, któremu mieszkańcy miasta i gminy Kościan mogli przyglądać się z dystansem

Spadek ciśnienia w rosyjskich gazociągach nie wywołał na Ziemi Kościańskiej takich obaw jak w innych rejonach kraju. Od lipca 2007 roku mieszkańcy miasta i gminy korzystają bowiem z miejscowych złóż gazu. Być może dopiero teraz do kościańskiego gazu, który jest mniej kaloryczny od rosyjskiego, przekonali się wszyscy lokalni odbiorcy. Gaz z Kościana ma bowiem jedną, bezdyskusyjną zaletę: płynie niezależnie od nastrojów panujących w Moskwie.

- Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie wydarzenie dokonuje się właśnie w Kościanie. Otwieramy dziś największą kopalnię gazu w tej części Europy, budowlę szczególną ze względu na wielkość złoża. To źródło energii, z którego będziemy korzystali przez najbliższe 26 lat – powiedział podczas uroczystości otarcia kopalni w lutym 2002 roku wicepremier Marek Pol. - W imieniu rządu RP dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do odkrycia i eksploatacji tego złoża, bo dzięki waszej pracy jesteśmy krajem bezpiecznym energetycznie.

Tak dobrze, jak zapowiadał wicepremier, nie jest. Kościańskie złoża nie uczyniły Polski krajem bezpiecznym energetycznie, choć znacząco poprawiły bilans energetyczny. O poczuciu bezpieczeństwa mogą za to mówić mieszkańcy miasta i gminy. Zabiegi kościańskich samorządowców, a szczególnie wójta gminy Kościan uniezależniły ich bowiem od dostaw ze wschodu na co najmniej 20 lat.

Kopalnia Kościan

Kościańskie zasoby gazu należą do największych w Polsce. Odkryto je w 1995 roku. Przekraczające 25 miliardów metrów sześciennych złoża występują na obszarze gmin: Kościan, Śmigiel, Wielichowo i Kamieniec. Gaz występuje na głębokości 2100-2250 m w poziomie wapienia cechsztyńskiego. Eksploatacja złóż jest przewidziana na minimum 20 lat.

Budowę kopalni Kościan-Brońsko rozpoczęto sześć lat po odkryciu złóż. Uruchomiona w styczniu 2002 roku jest do dziś największą i najnowocześniejszą kopalnią w Polsce. Z trzydziestu głowic można tłoczyć do sieci 200 tys. metrów sześciennych gazu na godzinę, czyli około 1,5 miliarda m sześciennych rocznie. Stanowi to około 15% potrzeb całego kraju.

Największym odbiorcą kościańskiego gazu jest Elektrociepłownia Zielona Góra. Trafia tam około 370 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
- Kontrakt na dostawy z Kościana sięga 2024 r., mamy więc zapewnione bezpieczeństwo. Tamtejsze złoża są obiecujące i gazu nie powinno zabraknąć – uspokajał kilka dni temu mieszkańców lubuskiego na łamach prasy prezes zielonogórskiej elektrociepłowni Marian Babiuch.

Być może wkrótce odbiorcą gazu z Kościana zostanie także kombinat miedziowy z Lubina. Jesienią ubiegłego roku Polska Agencja Prasowa informowała o końcowej fazie negocjacji KGHM z PGNiG w sprawie budowy gazociągu z kopalni Kościan- Brońsko do miedziowej spółki. KGHM planuje bowiem budowę dwóch bloków gazowych, które zabezpieczą potrzeby energetyczne kombinatu w 20 procentach.

PGNiG zapowiedziało budowę nowego rurociągu niezależnie od tego, czy podpisze kontrakt na dostawę gazu do KGHM.
- Będziemy budowali rurociąg ze złoża gazu w Kościanie, może znajdą się inne obszary zagospodarowania tego gazu po dobrych marżach - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc.

Plany te pochodzą sprzed kryzysu gazowego. Można się spodziewać, że po doświadczeniach ostatnich dni chętnych na gaz z Kościana będzie jeszcze więcej.

Dochody i oszczędności

Pierwszą korzyścią jaką odnieśli mieszkańcy z eksploatacji miejscowego złoża były wpływy podatkowe do samorządowych budżetów. Corocznie do budżetów: gm. Kościan, m. Kościan, gm. Śmigiel i gm. Kamieniec wpływa łącznie ponad 3 miliony złotych, z czego ponad jedna trzecia tych środków przypada gminie Kościan.

Wydobywany tu gaz ma symbol GZ-41,5 i jest jednym z najlepszych gatunków gazu wydobywanego przez zielonogórski oddział PGNiG. Do lipca 2007 roku mieszkańcy miasta i gminy Kościan korzystali z bardziej energetycznego gazu GZ-50, dlatego nieufnie podchodzili do propozycji przejścia na miejscowy gaz. Mniej kaloryczny gaz jest tańszy, i choć trzeba go spalić więcej, rachunek powinien być niższy – zapewniali eksperci. O ile? Tego nikt nie chciał podać. Mówiono o kilku, a częściej o kilkunastu procentach oszczędności. Na zmianę gazu czekano więc z niecierpliwością.

Narzekania na potęgę

Henryk Bartoszewski, wójt gminy Kościan, walczył o skierowanie kościańskiego gazu do lokalnych odbiorców przez pięć lat. I choć na początku śmiano się z walki wójta wielkopolskiej gminy z potężnym koncernem gazowym, walkę tę wygrał. W lipcu 2007 roku do odbiorców z miasta i gminy Kościan popłynął gaz z lokalnego złoża. Nie oznacza to, że do wójta popłynęły podziękowania. Wprost przeciwnie. Narzekano na potęgę.

Pierwsza fala krytyki pojawiła się podczas operacji wymiany dysz w urządzeniach gazowych. Komentowano wygląd płomieni, zapach i marną moc kościańskiego gazu. Do redakcji dzwoniły osoby obawiające się o swoje bezpieczeństwo. Wieszczono awarie, obawiano się wybuchów pieców gazowych. Nic nikomu się jednak nie stało, a wszystkie urządzenia po bezpłatnej regulacji wróciły do normalnej pracy.

Druga fala krytyki była jeszcze większa. Gdy do odbiorców zaczęły napływać pierwsze rachunki za sezon grzewczy 2007/2008 podniesiono larum. Czytelnicy, którzy zgłaszali swoje uwagi do redakcji ,,GK’’ okazywali się rachunkami za gaz wyższymi od poprzednich średnio o ponad 20 procent. A miało być przecież taniej.

Zdaniem znawców tematu było jednak taniej. A ściślej: mniej drożej. Przed sezonem grzewczym podniesiono bowiem w Polsce ceny gazu. Nie mamy możliwości, aby w laboratoryjnych warunkach udowodnić prawdziwość twierdzenia, że wzrost cen był tu niższy. Posłużyliśmy się jedyną dostępną nam metodą i porównaliśmy kilka rachunków z sezonów grzewczych 2006/2007 i 2007/2008 z Kościana i gmin, które nadal korzystają z rosyjskiego gazu. Zestawiliśmy wydatki na ogrzewanie Zespołu Szkół nr 1 w Kościanie z rachunkami za ogrzewanie Urzędu Miejskiego Śmigla i czempińskiego przedszkola. Samorząd Śmigla zapłacił za okres grudzień 2007 – styczeń 2008 o 28,9 procent więcej niż rok wcześniej. Podwyżki w Czempiniu wyniosły 29,39 procent, natomiast ogrzewany kościańskim gazem ZS nr 1 zapłacił więcej o 22,23 procent. Porównaliśmy także kilka faktur za ogrzewanie mieszkań i domów. Średnio kościaniacy mieli podwyżki mniejsze o kilka procent. Widzieliśmy jednak i faktury za kościański gaz wyższe nawet o 30 procent.

Ilość zużytego gazu zależy od tak wielu czynników, że w dokonanym przez nas zestawieniu nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy odbiorcy kościańskiego gazu stracili mniej niż inni. Pewne jest tylko to, że wszyscy zapłacili więcej.

Przede wszystkim bezpieczniej

Goszczący w ubiegłym tygodniu na Ziemi Kościańskiej dziennikarze ogólnopolskich stacji telewizyjnych nie akcentowali różnić w cenie gazu, lecz wskazywali na inną korzyść. Tu nikt nie obawiał się, że za kilka dni nie będzie miał jak ogrzać domu. Gazowa wojna Rosji i Ukrainy nie groziła bezpośrednio mieszkańcom miasta i gminy. Tu gaz płynął nieprzerwanie, a jego ciśnienie nie zależało od nastrojów panujących na Kremlu. Przywołując słowa wicepremiera Pola można powiedzieć, że Kościan leży w regionie bezpiecznym energetycznie. I to bezpieczeństwo okazało się nagle bezcenne.

Paweł Sałacki

Gazeta Kościańska 02/2008

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (49)

w dniu 13-01-2009 21:46:31 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

I to jest właśnie wielki sukces wójta Henryka Bartoszewskiego, niedoceniany przez biadolących, krótkowzrocznych oponentów. Czasem trzeba czasu, by dostrzec prawdziwą zapobiegliwość.

I to jest właśnie wielki sukces wójta Henryka Bartoszewskiego, niedoceniany przez biadolących, krótkowzrocznych oponentów. Czasem trzeba czasu, by dostrzec prawdziwą zapobiegliwość.

w dniu 13-01-2009 21:55:07 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Kompletne bzdury. Zacznijmy od tego, ze Polsce nie goził żaden kryzys gazowy z tej prostej przyczyny, że ok. 90 proc gazu odbieramy z Rozji za posrednictwem nie rurociągu biegnącego przez Ukrainę, ale z rurociągu jamalskiego, który kończy się w Niemczech. Stosunkowo łatwo jest przykręcic kurek Ukraińcom i przez to Słowakom, Rumunom, Bułgarom, czy Grekom. Ale nie Niemcom! Zbyd duży odbiorca, a na dodatek strategiczny partner Gazpromu. Nawet przez jeden moment nie było zagrożenia w tej materii w Polsce. natomiast gdyby - podkreślam - gdyby jakimś cudem rurociąg jamalski przestał dostarczać gaz, wówczas nie moglibyśmy liczyć na fakt, że pod naszym miastem znajdują się złoża. To jest wprost kur..a niepojęte, że ludzie nie potrafią zrozumieć prostej rzeczy - ten gaz, to żaden kościański gaz. W sytuacji krytycznej dla sprawnego działania państwa zostalibyśmy natychmiast odcięci od tych zasobów. Po prostu w jednej chwili. I wójt Bartoszewski nie miałby tutaj nic do gadania, bo to nie jest jego gaz. Nieprawdą też jest, ze wygrał on jakąkolwiek walkę w celu przyłączenia Kościana i okolic do lokalnego złoża. Po prostu wychodził to i wypłakał, ale równie dobrze PGNiG mogło po prostu powiedzueć stanowcze NIE. Machnęli ręką i mamy... kure...sko drogi, mało wydajny gazy, na którym tracimy każdego dnia.

Kompletne bzdury. Zacznijmy od tego, ze Polsce nie goził żaden kryzys gazowy z tej prostej przyczyny, że ok. 90 proc gazu odbieramy z Rozji za posrednictwem nie rurociągu biegnącego przez Ukrainę, ale z rurociągu jamalskiego, który kończy się w Niemczech. Stosunkowo łatwo jest przykręcic kurek Ukraińcom i przez to Słowakom, Rumunom, Bułgarom, czy Grekom. Ale nie Niemcom! Zbyd duży odbiorca, a na dodatek strategiczny partner Gazpromu. Nawet przez jeden moment nie było zagrożenia w tej materii w Polsce. natomiast gdyby - podkreślam - gdyby jakimś cudem rurociąg jamalski przestał dostarczać gaz, wówczas nie moglibyśmy liczyć na fakt, że pod naszym miastem znajdują się złoża. To jest wprost kur..a niepojęte, że ludzie nie potrafią zrozumieć prostej rzeczy - ten gaz, to żaden kościański gaz. W sytuacji krytycznej dla sprawnego działania państwa zostalibyśmy natychmiast odcięci od tych zasobów. Po prostu w jednej chwili. I wójt Bartoszewski nie miałby tutaj nic do gadania, bo to nie jest jego gaz. Nieprawdą też jest, ze wygrał on jakąkolwiek walkę w celu przyłączenia Kościana i okolic do lokalnego złoża. Po prostu wychodził to i wypłakał, ale równie dobrze PGNiG mogło po prostu powiedzueć stanowcze NIE. Machnęli ręką i mamy... kure...sko drogi, mało wydajny gazy, na którym tracimy każdego dnia.

w dniu 13-01-2009 22:34:47 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Tracimy? To trzeba udowodnić. Nie widzialem żadnego dowodu

Tracimy? To trzeba udowodnić. Nie widzialem żadnego dowodu

w dniu 13-01-2009 22:52:35 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

po co mamy dostarczac gaz z naszego regionu do KGHM I Zielonej Góry, im więcej go będziemy dostarczać na różne strony tym mniej go będzie i starczy na krótszy okres niż 24 lata, miał być na gmine kościan i kościan a nie niedługo na prawie całą polske , płacą nam za to?? nie sądze więc szkoda tracić na jakieś inne województwa dostarczając im gaz

po co mamy dostarczac gaz z naszego regionu do KGHM I Zielonej Góry, im więcej go będziemy dostarczać na różne strony tym mniej go będzie i starczy na krótszy okres niż 24 lata, miał być na gmine kościan i kościan a nie niedługo na prawie całą polske , płacą nam za to?? nie sądze więc szkoda tracić na jakieś inne województwa dostarczając im gaz

w dniu 13-01-2009 22:58:14 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Gaz jest własnością państwa, a nie gminy czy miasta. Co do uwag Stopczyka, to nie wydaje mi się, że płace więcej niż kumpel w Lesznie i z tego co wiem, to gmina będzie czerpać gaz tak długa jak będzie działała kopalnia - technicznie nie opłaca się jej odłączyć

Gaz jest własnością państwa, a nie gminy czy miasta. Co do uwag Stopczyka, to nie wydaje mi się, że płace więcej niż kumpel w Lesznie i z tego co wiem, to gmina będzie czerpać gaz tak długa jak będzie działała kopalnia - technicznie nie opłaca się jej odłączyć

w dniu 14-01-2009 08:16:36 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

po co mamy dostarczac gaz z naszego regionu do KGHM I Zielonej Góry, im więcej go będziemy dostarczać na różne strony tym mniej go będzie i starczy na krótszy okres niż 24 lata, miał być na gmine kościan i kościan a nie niedługo na prawie całą polske , płacą nam za to?? nie sądze więc szkoda tracić na jakieś inne województwa dostarczając im gaz ---zgadzam sie z kolega

po co mamy dostarczac gaz z naszego regionu do KGHM I Zielonej Góry, im więcej go będziemy dostarczać na różne strony tym mniej go będzie i starczy na krótszy okres niż 24 lata, miał być na gmine kościan i kościan a nie niedługo na prawie całą polske , płacą nam za to?? nie sądze więc szkoda tracić na jakieś inne województwa dostarczając im gaz ---zgadzam sie z kolega

w dniu 14-01-2009 09:13:53 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A może nim coś dopiszesz, to przeczytasz coś? gaz nie jest nasz, tylko państwa i to nie my komuś go dajemy . Ech...

A może nim coś dopiszesz, to przeczytasz coś? gaz nie jest nasz, tylko państwa i to nie my komuś go dajemy . Ech...

w dniu 14-01-2009 10:52:32 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

tak to gaz który jest w rosji należy do rosji czy do firmy gazprom?? bo wydaje mi sie ze do firmy gazprom wiec u nas tez powinnismy miec wlasna firme

tak to gaz który jest w rosji należy do rosji czy do firmy gazprom?? bo wydaje mi sie ze do firmy gazprom wiec u nas tez powinnismy miec wlasna firme

w dniu 14-01-2009 11:04:53 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

I to jest trzecia fala krytyki. Bryluje kpt Stopczyk. Zapewne nie lubi wójta. :)

I to jest trzecia fala krytyki. Bryluje kpt Stopczyk. Zapewne nie lubi wójta. :)

w dniu 14-01-2009 11:15:27 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Gazprom jest koncernem PAŃSTWOWYM, podobnie jak PGNiG jest koncerem państwowym. A do gościa powyżej - nie jest to fala krytyki i nie ma nic wspólnego z lubieniem bądź nielubieniem wójta. Po prostu od lat pisze się w tej sprawie bzdury, a z wójta robi lokalnego szejka. Na marginesie - w tekście P. Sałackiego pada interesujące sformułowanie dotyczące ceny kościańskiego gazu: "Zdaniem znawców tematu było jednak taniej". czy autor artykułu zechciałby się z nami podzielić kogo mianowicie miał na myśli? kto okazał się tzw. "znawcą tematu".

Gazprom jest koncernem PAŃSTWOWYM, podobnie jak PGNiG jest koncerem państwowym. A do gościa powyżej - nie jest to fala krytyki i nie ma nic wspólnego z lubieniem bądź nielubieniem wójta. Po prostu od lat pisze się w tej sprawie bzdury, a z wójta robi lokalnego szejka. Na marginesie - w tekście P. Sałackiego pada interesujące sformułowanie dotyczące ceny kościańskiego gazu: "Zdaniem znawców tematu było jednak taniej". czy autor artykułu zechciałby się z nami podzielić kogo mianowicie miał na myśli? kto okazał się tzw. "znawcą tematu".

w dniu 14-01-2009 12:14:35 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

to oczywiste :)))

to oczywiste :)))

w dniu 14-01-2009 12:15:59 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

"Znawcami" byli "gazownicy" z których żaden nie wyraził zgodę na występowanie pod nazwiskiem. I jak napisałem nie ma jednoznacznych dowodów na to, że jest taniej lub drożej.

"Znawcami" byli "gazownicy" z których żaden nie wyraził zgodę na występowanie pod nazwiskiem. I jak napisałem nie ma jednoznacznych dowodów na to, że jest taniej lub drożej.

w dniu 14-01-2009 12:24:18 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

W takim razie czy redkacja i autor tekstu zadali sobie trud, aby sprawdzić, czy przed przyłączeniem gazu kościańskiego wykonano jakieś ekspertyzy - jakiekolwiek. W końcu obliczenie na podstawie znanej kaloryczności gazu potencjalnych oszczędności lub strat nie jest jakimś wielki problemem. Poza tym podobna kalkulacja musiała być przeprowadzona. Dlaczego gazeta nie starała się dotrzeć do takich materiałów?

W takim razie czy redkacja i autor tekstu zadali sobie trud, aby sprawdzić, czy przed przyłączeniem gazu kościańskiego wykonano jakieś ekspertyzy - jakiekolwiek. W końcu obliczenie na podstawie znanej kaloryczności gazu potencjalnych oszczędności lub strat nie jest jakimś wielki problemem. Poza tym podobna kalkulacja musiała być przeprowadzona. Dlaczego gazeta nie starała się dotrzeć do takich materiałów?

w dniu 14-01-2009 13:20:23 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

To chyba nie jest tekst o oszczędnościach i stratach tylko historii "kościańskiego" gazu. Dlaczego uważasz, ze MUSIANO robić jakieś kalkulacje, przecież PGNiG jest to obojętne. Robił je wójt, bo wszędzie jeździł i opowiadał że da się wyliczć, tyle że w praktyce to inna bajka. Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze leci tan gaz co ma lecieć (przypomnę, że na początku wpuszczono gaz z Brońska, który jest jeszcze mniej kaloryczny). Pamiętacie historię sprzed roku (chyba ze Szczecina) kiedy ludziom bez podwyżki i zmiany gazu rachunki skoczyły o 100%? "Gazownia" próbowała przekonac mieszkańców, że był bardzo wietrznie ;-)). Mimo, ze zajęła sie tym telewizja to nic nie wywalczyli. Bowiem zawartośc "gazu w gazie" bada w Polsce... dostawca. I stwierdził, że było OK.

To chyba nie jest tekst o oszczędnościach i stratach tylko historii "kościańskiego" gazu. Dlaczego uważasz, ze MUSIANO robić jakieś kalkulacje, przecież PGNiG jest to obojętne. Robił je wójt, bo wszędzie jeździł i opowiadał że da się wyliczć, tyle że w praktyce to inna bajka. Przede wszystkim dlatego, że nie zawsze leci tan gaz co ma lecieć (przypomnę, że na początku wpuszczono gaz z Brońska, który jest jeszcze mniej kaloryczny). Pamiętacie historię sprzed roku (chyba ze Szczecina) kiedy ludziom bez podwyżki i zmiany gazu rachunki skoczyły o 100%? "Gazownia" próbowała przekonac mieszkańców, że był bardzo wietrznie ;-)). Mimo, ze zajęła sie tym telewizja to nic nie wywalczyli. Bowiem zawartośc "gazu w gazie" bada w Polsce... dostawca. I stwierdził, że było OK.

w dniu 14-01-2009 13:38:12 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Nie moge się zgodzić, że jest to tekst o historii gazu w Kościanie, świadczą o tym chociażby próby wypowiedzenia się przez autora w kwestii tego, czy gaz kościański jest drożyszy, czy też nie. W tej materii w tekście panuje nieopisany bałagan: w jednym miejsu autor stwierdza, że nie było taniej, ale "mniej drożej", by pod koneic tego akapitu napisać: "Pewne jest tylko to, że wszyscy zapłacili więcej". natomiast przed wpuszczeniem gazu kościańskiego Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ przeprowadzono stosowne ekspertyzy i kalkulacje. Do tej pory nie znamy ich wyników, a mogłyby one powiedzieć więcej na temate tego ile tracimy. Bo, ze tracimy to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Jeżeli dokumenty takie ma wójt i z niewiadomych powodów nie chce nam ich zaprezentować, to znaczy, że być może jego intencje w tej materii nie były do końca czyste. Nie wiem, to tylko spekulacje- ale prawda okazała się dla nas bolesna: facet wyłaził i wypłakał nam ten gaz, z którego koscianiacy nie są zadowoleni patrząc na swoje rachunki i jak im ubywa w portfelach

Nie moge się zgodzić, że jest to tekst o historii gazu w Kościanie, świadczą o tym chociażby próby wypowiedzenia się przez autora w kwestii tego, czy gaz kościański jest drożyszy, czy też nie. W tej materii w tekście panuje nieopisany bałagan: w jednym miejsu autor stwierdza, że nie było taniej, ale "mniej drożej", by pod koneic tego akapitu napisać: "Pewne jest tylko to, że wszyscy zapłacili więcej". natomiast przed wpuszczeniem gazu kościańskiego Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ przeprowadzono stosowne ekspertyzy i kalkulacje. Do tej pory nie znamy ich wyników, a mogłyby one powiedzieć więcej na temate tego ile tracimy. Bo, ze tracimy to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Jeżeli dokumenty takie ma wójt i z niewiadomych powodów nie chce nam ich zaprezentować, to znaczy, że być może jego intencje w tej materii nie były do końca czyste. Nie wiem, to tylko spekulacje- ale prawda okazała się dla nas bolesna: facet wyłaził i wypłakał nam ten gaz, z którego koscianiacy nie są zadowoleni patrząc na swoje rachunki i jak im ubywa w portfelach

w dniu 14-01-2009 13:45:36 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Cóż, ja ogrzewam węglem ;)) Czy jest drożej? Nie wiem, wiem za to że nie jest taniej

Cóż, ja ogrzewam węglem ;)) Czy jest drożej? Nie wiem, wiem za to że nie jest taniej

w dniu 14-01-2009 15:03:56 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

bo nigdzie w domu gazu nie mam hehe:) Jedynie w aucie LPG

bo nigdzie w domu gazu nie mam hehe:) Jedynie w aucie LPG

w dniu 14-01-2009 18:25:16 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Przede wszystkim Szanowny Pan Wójt nie był tym, który jako pierwszy ruszył sprawę kościańskiego gazu i zaczął walczyć o przyłączenie. ....ojców sukcesu jest wielu...... A co do oszczedności to takową ekspertyze należąło chyba zrobić przed podłączeniem "naszego" gazu do naszych domów. Teraz....?!!?!?! ....porażki nie ma nikogo......

Przede wszystkim Szanowny Pan Wójt nie był tym, który jako pierwszy ruszył sprawę kościańskiego gazu i zaczął walczyć o przyłączenie. ....ojców sukcesu jest wielu...... A co do oszczedności to takową ekspertyze należąło chyba zrobić przed podłączeniem "naszego" gazu do naszych domów. Teraz....?!!?!?! ....porażki nie ma nikogo......

w dniu 14-01-2009 18:37:46 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Czy kiedykowliek dowiemy się: a) kto zdecydował o przyłączeniu mieszkańców Kościana do sieci tzw. kościańskiego gazu, który jest gazem praktycznie technicznym, wysokozaazotowanym i niskokalorycznym o małej wartości spalania? b) czy zostały przerpowadzone stosowne ekspertyzy w tym zakresie? c) kto zlecił takie ekspertyzy i kto je wykonywał? d) jaki był wynik tych ekspertyz? e) dlaczego w tak kluczowej sprawie nie odbyły się żadne konsultacje społeczne podczas których przedstwiono by rezultaty tych ekspertyz? f) czy burmistrz Jurga otrzymał takie informacje i czy opiniował takie przełączenie? Czy na pzykład Radio Elka mogłoby się zająć tą sprawą? Bo w oczach Gazety Kościańskiej wójt zrobił dobrze, ale chyba tylko sobie samemu. Myślę, że na wiele kłopotliwych pytań ludzie z kręgu Jurgi, Jęcza i bartoszewskiego, czyli z kręgu Stowarzyszenia Porozumienie Kościańksa będą musieli odpowiedzić. I to już wkrótce - kiedy będą chcieli nas mamić podczas zbliżających się spotkań wyborczych.

Czy kiedykowliek dowiemy się: a) kto zdecydował o przyłączeniu mieszkańców Kościana do sieci tzw. kościańskiego gazu, który jest gazem praktycznie technicznym, wysokozaazotowanym i niskokalorycznym o małej wartości spalania? b) czy zostały przerpowadzone stosowne ekspertyzy w tym zakresie? c) kto zlecił takie ekspertyzy i kto je wykonywał? d) jaki był wynik tych ekspertyz? e) dlaczego w tak kluczowej sprawie nie odbyły się żadne konsultacje społeczne podczas których przedstwiono by rezultaty tych ekspertyz? f) czy burmistrz Jurga otrzymał takie informacje i czy opiniował takie przełączenie? Czy na pzykład Radio Elka mogłoby się zająć tą sprawą? Bo w oczach Gazety Kościańskiej wójt zrobił dobrze, ale chyba tylko sobie samemu. Myślę, że na wiele kłopotliwych pytań ludzie z kręgu Jurgi, Jęcza i bartoszewskiego, czyli z kręgu Stowarzyszenia Porozumienie Kościańksa będą musieli odpowiedzić. I to już wkrótce - kiedy będą chcieli nas mamić podczas zbliżających się spotkań wyborczych.

w dniu 14-01-2009 20:11:24 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

W dzisiejszych Wiadomościach pokazano największe złoża gazu w Polsce .Kościańske są tak małe że nawet o nich nie wspomniano.Na załączonej mapie widoczny był z tego regionu tylko Grodzisk.Gdzie prawda ?Może niepotrzebnie się tym gazem podniecamy.

W dzisiejszych Wiadomościach pokazano największe złoża gazu w Polsce .Kościańske są tak małe że nawet o nich nie wspomniano.Na załączonej mapie widoczny był z tego regionu tylko Grodzisk.Gdzie prawda ?Może niepotrzebnie się tym gazem podniecamy.

w dniu 14-01-2009 20:42:46 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Sałacki pisz prawdę - kościan nie jest największą kopalnią gazu -TVP 1 mówi o kopalni lubuskiej Dębno i wiele innych i o kościaniie nic - tzn. że kłamiesz lokalnie . Gaz nie jest własnością gminy ani miasta - oczywiście ilość wydobytego i sprzedanego gazu wpływa na stan kasy u Wójta bo płacą podatek od ilośći gazu- i to działanie wójta to normalne bo chce mieć większe wpływy w gminie / inni muszą biegać i kreować rozwój gospodarczy w postaci nowych zakładów pracy i pobierać z tego podatki do swoich gmin / i to jest jego szczęście bo ma podatnika dużego i bezpiecznego -bo obecnie tej branży bankructwo nie grozi w odniesieniu do zakładów pracy których powoli kryzys dopada i zwalniają ludzi. Pan Sałacki może teraz napisze w temacie ile powstało nowych obiektów działalności gospodarczej w rejonie jego gazety u kogo najwięcej bo to jest bogactwo dla ludzi którzy mają pracę - bo nie wszyscy mają gaz jak wójt a wykazywać się muszą ludziom w swoiich gminach i działaniach z zebranych małych podatków .

Sałacki pisz prawdę - kościan nie jest największą kopalnią gazu -TVP 1 mówi o kopalni lubuskiej Dębno i wiele innych i o kościaniie nic - tzn. że kłamiesz lokalnie . Gaz nie jest własnością gminy ani miasta - oczywiście ilość wydobytego i sprzedanego gazu wpływa na stan kasy u Wójta bo płacą podatek od ilośći gazu- i to działanie wójta to normalne bo chce mieć większe wpływy w gminie / inni muszą biegać i kreować rozwój gospodarczy w postaci nowych zakładów pracy i pobierać z tego podatki do swoich gmin / i to jest jego szczęście bo ma podatnika dużego i bezpiecznego -bo obecnie tej branży bankructwo nie grozi w odniesieniu do zakładów pracy których powoli kryzys dopada i zwalniają ludzi. Pan Sałacki może teraz napisze w temacie ile powstało nowych obiektów działalności gospodarczej w rejonie jego gazety u kogo najwięcej bo to jest bogactwo dla ludzi którzy mają pracę - bo nie wszyscy mają gaz jak wójt a wykazywać się muszą ludziom w swoiich gminach i działaniach z zebranych małych podatków .

w dniu 14-01-2009 21:06:27 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Piszcie co chcecie - mieszkam w osiedlowym mieszkaniu, z gazu jestem zadowolona, zarówno z jakości jak i z ceny. W jakości nie widzę wielkiej różnicy, a płacę mniej.

Piszcie co chcecie - mieszkam w osiedlowym mieszkaniu, z gazu jestem zadowolona, zarówno z jakości jak i z ceny. W jakości nie widzę wielkiej różnicy, a płacę mniej.

w dniu 15-01-2009 00:17:48 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Nie ma to jak ARTYKUŁ SPONSOROWANY...

Nie ma to jak ARTYKUŁ SPONSOROWANY...

w dniu 15-01-2009 07:40:01 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Większość artykułów GK jest pisana na zamówienie SPZK. Kto nie wierzy niech przyjrzy się wszystkim artykułom, którew mają choć trochę wspólnego z lokalną polityką począwszy od 2005 roku. Dzięki GK SPZK wygrało wybory i mamy co mamy. Kurs raz objęty kontynuuowany jest dalej, bo wszyscy z tego grona mają w tym interes. Co do Radia Elka z początku dzienikarz Michał W. był obiektywny i raporotował to co rzeczywiście miało miejsce (trzymal się faktów), ale od jakiegoś czasu za bardzo skumał się z dziennikarzami naszej regionalnej i część informacji dostaje właśnie od nich niestety). "Z kim przystajesz, takim się stajesz"

Większość artykułów GK jest pisana na zamówienie SPZK. Kto nie wierzy niech przyjrzy się wszystkim artykułom, którew mają choć trochę wspólnego z lokalną polityką począwszy od 2005 roku. Dzięki GK SPZK wygrało wybory i mamy co mamy. Kurs raz objęty kontynuuowany jest dalej, bo wszyscy z tego grona mają w tym interes. Co do Radia Elka z początku dzienikarz Michał W. był obiektywny i raporotował to co rzeczywiście miało miejsce (trzymal się faktów), ale od jakiegoś czasu za bardzo skumał się z dziennikarzami naszej regionalnej i część informacji dostaje właśnie od nich niestety). "Z kim przystajesz, takim się stajesz"

w dniu 15-01-2009 08:27:52 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Cóż za analiza! Bzdurna ale dogłębna :) Jak wiadomo wszyscy w tym kraju są skorumpowani i powiązani w UKŁAD. ciekawe do jakiego układu należy pan od analizy dziennikarzy, bo przecież biorąc jego wizję świata do jakiegoś skorumpowanego układu MUSI należeć :)

Cóż za analiza! Bzdurna ale dogłębna :) Jak wiadomo wszyscy w tym kraju są skorumpowani i powiązani w UKŁAD. ciekawe do jakiego układu należy pan od analizy dziennikarzy, bo przecież biorąc jego wizję świata do jakiegoś skorumpowanego układu MUSI należeć :)

w dniu 15-01-2009 14:21:18 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Typowa argumentacja (a raczej jej brak) ludzi uwikłanych: zamiast merytorycznej odpowiedzi plucie. Może stopczyk jest oponentem politycznym wójta, a może nie. Ale co to ma wspólnego z przereklamowanym, przedrożonym gazem???

Typowa argumentacja (a raczej jej brak) ludzi uwikłanych: zamiast merytorycznej odpowiedzi plucie. Może stopczyk jest oponentem politycznym wójta, a może nie. Ale co to ma wspólnego z przereklamowanym, przedrożonym gazem???

w dniu 15-01-2009 14:51:45 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Netowi oponenci hahahahha. Cóż za odwaga ;PP

Netowi oponenci hahahahha. Cóż za odwaga ;PP

w dniu 15-01-2009 15:52:07 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A co to ma wspólnego z odwagą? Wiele osób podejmuje głos tutaj, czy w innym podobnym miejscu, bo przecież nie będą wszyscy biegać z tym samym do wójta, czy jakiegokolwiek innego samorządowca. A że zbierają konkretne baty -no mój Boże taka jest konsekwencja podejmowania działań publicznych z jednej strony i pobierania gigantycznych uposażeń z drugiej strony. Zwłaszcza kiedy podejmuje się bez wiedzy społeczeństwa tak rażącobłędne decyzje jak ta dotycząca gazu. W gruncie rzeczy ta krytyka może się wójtowi przydać, bo przynajmniej będzie się mógł nad tym zastanowić, gdy przyjdzie do odpowiedzi na pytania wyborców - dotyczy to zresztą wielu członków Porozumienia Ziemia Kościańska z Jurgą i Jęczem na czele również. Społczeństwo Kościana czuje się oszukane i skoro rachunki za gaz wzrosły u niektórych nawet o 30 % to chyba mamy prawo być niezadowoleni. No tak, czy nie?

A co to ma wspólnego z odwagą? Wiele osób podejmuje głos tutaj, czy w innym podobnym miejscu, bo przecież nie będą wszyscy biegać z tym samym do wójta, czy jakiegokolwiek innego samorządowca. A że zbierają konkretne baty -no mój Boże taka jest konsekwencja podejmowania działań publicznych z jednej strony i pobierania gigantycznych uposażeń z drugiej strony. Zwłaszcza kiedy podejmuje się bez wiedzy społeczeństwa tak rażącobłędne decyzje jak ta dotycząca gazu. W gruncie rzeczy ta krytyka może się wójtowi przydać, bo przynajmniej będzie się mógł nad tym zastanowić, gdy przyjdzie do odpowiedzi na pytania wyborców - dotyczy to zresztą wielu członków Porozumienia Ziemia Kościańska z Jurgą i Jęczem na czele również. Społczeństwo Kościana czuje się oszukane i skoro rachunki za gaz wzrosły u niektórych nawet o 30 % to chyba mamy prawo być niezadowoleni. No tak, czy nie?

w dniu 15-01-2009 18:12:28 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

No nie, no bo jacy "my"? Jakim prawem mówisz za "społeczeństwo Kościana"? Masz jakieś upoważnienie? Mojego nie masz, więc mów za siebie. Jeśli chodzi o odwagę, to może napisz list podpisany nazwiskiem do władz lub gazety z prośba o opublikowanie. Bo anonimowe wypowiadanie się w imieniu "społeczeństwa" to ....

No nie, no bo jacy "my"? Jakim prawem mówisz za "społeczeństwo Kościana"? Masz jakieś upoważnienie? Mojego nie masz, więc mów za siebie. Jeśli chodzi o odwagę, to może napisz list podpisany nazwiskiem do władz lub gazety z prośba o opublikowanie. Bo anonimowe wypowiadanie się w imieniu "społeczeństwa" to ....

w dniu 15-01-2009 20:22:23 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A jakie miał upoważnienie wójt Bartoszewski aby mieszkańcom Kościana zamienić gaz na gorszy i zdecydowanie droższy. ja mu takiego upoważnienia nie dawałem. W gminie może on robić co chce, ale nie w Kościanie. Póki co nie jest on burmistrzem Kościana, ani też starostą chociaż na to ostatnie stanowisko ma ogromną chrapkę.

A jakie miał upoważnienie wójt Bartoszewski aby mieszkańcom Kościana zamienić gaz na gorszy i zdecydowanie droższy. ja mu takiego upoważnienia nie dawałem. W gminie może on robić co chce, ale nie w Kościanie. Póki co nie jest on burmistrzem Kościana, ani też starostą chociaż na to ostatnie stanowisko ma ogromną chrapkę.

w dniu 15-01-2009 20:51:18 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

No właśnie w tym problem, że nie zdecydowanie droższy.

No właśnie w tym problem, że nie zdecydowanie droższy.

w dniu 15-01-2009 20:59:20 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Nawet gje-ka przyznaje, ze zgłaszają sie do nich ludzie z rachunkami wyższymi o 30%. W to dopiero czubek góry lodowej. I wójt Bartoszewski, jak również ludzie z Porozumienia Ziemia Kosciańska będą musieli się wytłumaczyć z tego podowu, gdy będą zabiegać o nasze głosy w nadchodzących wyborach. A wybory tuż, tuż... Na pewno jakieś głowy spadną.

Nawet gje-ka przyznaje, ze zgłaszają sie do nich ludzie z rachunkami wyższymi o 30%. W to dopiero czubek góry lodowej. I wójt Bartoszewski, jak również ludzie z Porozumienia Ziemia Kosciańska będą musieli się wytłumaczyć z tego podowu, gdy będą zabiegać o nasze głosy w nadchodzących wyborach. A wybory tuż, tuż... Na pewno jakieś głowy spadną.

w dniu 16-01-2009 07:43:14 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

No to wójt Batoszewski zrobił swoim kompanom z Porozumienia Ziemia Kościańska niedźwiedzią przysługę. He he he!

No to wójt Batoszewski zrobił swoim kompanom z Porozumienia Ziemia Kościańska niedźwiedzią przysługę. He he he!

w dniu 16-01-2009 08:08:31 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Ale się tu ktoś uparł na to Porozumienie. To zapewne nie przypadek, a jakiś niewyobrażalny kompleks. Poza tym powtarza się jak zdarta płyta. Ciekawe jakich służb są tu kapitanowie, bo jak słyszę o tych spadających głowach, to chyba wiem ;P

Ale się tu ktoś uparł na to Porozumienie. To zapewne nie przypadek, a jakiś niewyobrażalny kompleks. Poza tym powtarza się jak zdarta płyta. Ciekawe jakich służb są tu kapitanowie, bo jak słyszę o tych spadających głowach, to chyba wiem ;P

w dniu 16-01-2009 08:36:54 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

na mieście mówi się o ostrych tarciach w Porozumieniu, które zamienia się w totalne Nieporozumienie.

na mieście mówi się o ostrych tarciach w Porozumieniu, które zamienia się w totalne Nieporozumienie.

w dniu 16-01-2009 08:51:51 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Wiem niestety że szkoła nr 1 w Kościanie jaki i iwele innych firm płacą za gaz ten jkościański niestety więcej niż porównuywalnie za GZ50. Tak że to że miało być taniej jest trochę dziwne.

Wiem niestety że szkoła nr 1 w Kościanie jaki i iwele innych firm płacą za gaz ten jkościański niestety więcej niż porównuywalnie za GZ50. Tak że to że miało być taniej jest trochę dziwne.

w dniu 16-01-2009 09:36:02 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Nie tylko instytucje, czy firmy, ale również - a może przede wszystkim - mieszkańcy Kościana, których wójt wpakował w tańszy-droższy gaz.

Nie tylko instytucje, czy firmy, ale również - a może przede wszystkim - mieszkańcy Kościana, których wójt wpakował w tańszy-droższy gaz.

w dniu 19-01-2009 08:38:52 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

wójt jest porzadnym chłopem za to gazeta kosciańska to brukowiec totalny uczycie sie od faktu w koscianskiej nie ma zadnych ciekawych tematow ludzie jedziecie wszystko po najmniejszej lini oporu

wójt jest porzadnym chłopem za to gazeta kosciańska to brukowiec totalny uczycie sie od faktu w koscianskiej nie ma zadnych ciekawych tematow ludzie jedziecie wszystko po najmniejszej lini oporu

w dniu 19-01-2009 22:59:34 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

jak zwykle liczymy,że przybędzie wielu...

jak zwykle liczymy,że przybędzie wielu...

w dniu 20-01-2009 11:39:06 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

@rere, a ile z nim wypiłeś? Szkoda gadać. Kiedyś głupi i uparty był dobrym aktywistą partyjnym. Widać czasy się zmieniły, realia też. Niestety upartych i głupich przybyło.

@rere, a ile z nim wypiłeś? Szkoda gadać. Kiedyś głupi i uparty był dobrym aktywistą partyjnym. Widać czasy się zmieniły, realia też. Niestety upartych i głupich przybyło.

w dniu 20-01-2009 14:10:20 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Wójta osobiście nie znam i jakie ma profity z tego gazu też nie, ale Rere ma rację, że gazeta kościańska to lipa totalna dla motłochu i przydałaby się realna konkurencja, która by była bardziej obiektywna.

Wójta osobiście nie znam i jakie ma profity z tego gazu też nie, ale Rere ma rację, że gazeta kościańska to lipa totalna dla motłochu i przydałaby się realna konkurencja, która by była bardziej obiektywna.

w dniu 20-01-2009 17:56:22 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Kupuję tę gazetę od wielu lat i nazywanie mnie motłochem jest szczytem chamstwa. Co do obiektywizmu to jest on taki jak każdego z nas - jakbyśmy się nie starali to na świat patrzymy przez pryzmat swoich poglądów, wyzwanych wartości i doświadczeń. Co do "lipy" to przypomnę, że gazta wyciągnęła na światło kilka poważnych afer i nadużyć - a że mimo tego rządzący nie ponieśli odpowiedzialności to wynik indolencji naszego państwa i poziomu społeczeństwa. Choć wydaje mi się, że czytelnicy Kościańskiej znacząco wpływaja na wyniki wyborów. W końcu to ta częśc społeczeństwa która interesuje się sprawami lokalnymi (inaczej nie kupowałaby gazety). Zatem: ani lipa, ani dla chamstwa. A ty, poprzedniku możesz sobie założyć własną gazetę i poniżać w niej ludzi do woli tak jak w swoim komentarzu.

Kupuję tę gazetę od wielu lat i nazywanie mnie motłochem jest szczytem chamstwa. Co do obiektywizmu to jest on taki jak każdego z nas - jakbyśmy się nie starali to na świat patrzymy przez pryzmat swoich poglądów, wyzwanych wartości i doświadczeń. Co do "lipy" to przypomnę, że gazta wyciągnęła na światło kilka poważnych afer i nadużyć - a że mimo tego rządzący nie ponieśli odpowiedzialności to wynik indolencji naszego państwa i poziomu społeczeństwa. Choć wydaje mi się, że czytelnicy Kościańskiej znacząco wpływaja na wyniki wyborów. W końcu to ta częśc społeczeństwa która interesuje się sprawami lokalnymi (inaczej nie kupowałaby gazety). Zatem: ani lipa, ani dla chamstwa. A ty, poprzedniku możesz sobie założyć własną gazetę i poniżać w niej ludzi do woli tak jak w swoim komentarzu.

w dniu 06-02-2009 12:52:08 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

metr sześcienny gazu kosztuje około 1.20 zł więc wątpie by bylo taniej niż kiedyś !!

metr sześcienny gazu kosztuje około 1.20 zł więc wątpie by bylo taniej niż kiedyś !!

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.16.69.243

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.