Magazyn koscian.net
07 kwietnia 2023Obchody Triduum Paschalnego w fotografii
Przypominamy fragmenty, powstałego przed sześciu laty, dokumentu fotograficznego „Sacrum” powstałego w ramach PROJEKTU PKS.
Anna Ryl i Zbyszek Wraczok, na zlecenie FUNDACJI PROJEKT PKS, w latach 2016 – 217 dokumentowali życie duchowe kościaniaków. Triduum Paschalne fotografowali w kościele farnym w kwietniu 2016 roku. Przypominamy kilka zdjęć z tego projektu. Całość można obejrzeć na stronie projektpks.art.pl
Bezpośrednie linki do galerii:
Droga krzyżowa >>
Niedziela Palmowa >>
Triduum Paschalne >>
Święcenie pokarmów >>
***
Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym rzymskich katolików i starokatolików, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (msza Wieczerzy Pańskiej), kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.
Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku. Do 1929 r. na określenie Triduum Paschalnego stosowano termin Triduum Sacrum. Obecnie używana nazwa pojawiła się w 1924 r.
Wielki Czwartek
Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem uroczystą mszą Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana jest ona na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało i krew pod postacią chleba i wina, a następnie dał je apostołom i nakazał, aby czynili to na jego pamiątkę.
Wielki Piątek
Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia oraz postu, w którym w szczególny sposób czczone jest drzewo życia. Od godzin porannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Odprawiana jest również droga krzyżowa. Najważniejszym elementem tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej.
Wielka Sobota
W Wielką Sobotę rozważana jest męka przy grobie Pańskim. Tego dnia nie odprawia się mszy. Zgodnie ze zwyczajem, w Wielką Sobotę odwiedza się symboliczne groby Pańskie w kościołach oraz groby bliskich osób na cmentarzach.
Wigilia paschalna i Niedziela Wielkanocna
Dawniej Wielka Niedziela rozpoczynała się poranną mszą, rezurekcją (łacińskie resurrectio oznacza zmartwychwstanie), którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. W związku z odnową liturgii i przywróceniem dawnych ceremonii Triduum celebracja ta traci na znaczeniu na rzecz nocnej liturgii wigilii paschalnej.
Liturgia wigilii paschalnej jest najważniejszą celebracją w roku liturgicznym. Wszystkie obrzędy odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Kapłani ubierają się w szaty mszalne koloru białego.
Ceremonię kończy uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, wokół kościoła, który okrąża się raz lub trzy razy. Procesja jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.
PROJEKT PKSProjekt PKS to pisany od 2005 roku fotograficzny list do przyszłych pokoleń, w którym dokumentowana jest codzienność ziemi kościańskiej. Dotychczas powstały zdjęcia w ramach cykli: „Osiem dni z życia powiatu”, „Handel”, „Sacrum”, "Podwórka". Projekt realizuje Fundacja Projekt PKS. Strona: projektpks.art.pl |
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Corona Center :D