Magazyn koscian.net

2009-10-28

Przeciętność im nie grozi (foto)

Swojej pracy zawodowej i pasjom poświęcili się bez reszty. Są skromni, chociaż w tym co robią nie mają sobie równych. Pozytywnie zapisali się na kartach historii Ziemi Kościańskiej. Dostrzegła to redakcja „Wiadomości Kościańskich” przyznając im nagrody „za nieprzeciętność”

Statuetki z brązu nawiązujące do tytułowej strony „Wiadomości Kościańskich” przyznano już po raz dziewiętnasty. Tak jak w latach ubiegłych, trafiły one do osób, które wywarły wpływ na życie społeczne, gospodarcze i kulturalne Ziemi Kościańskiej. Po raz piętnasty wręczono także wyróżnienie dla samorządowców - „Dobry Gospodarz”.

Wręczenie nagród odbyło się w czwartek w Skansenie Filmowym Soplicowo w Cichowie. W uroczystej gali uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu kościańskiego i gmin oraz laureaci nagród z lat poprzednich. Za rok 2008 kapituła przyznała cztery nagrody indywidualne i jedną zbiorową. Wręczył je redaktor naczelny „Wiadomości Kościańskich” Jerzy Wizerkaniuk.

- Doceniając moją osobę wyróżniliście państwo instytucję, którą miałam zaszczyt kierować – Bank Spółdzielczy w Kościanie – mówiła pierwsza z tegorocznych „nieprzeciętnych”, Joanna Pleskot. - Bank to jego pracownicy, członkowie, klienci, a także osoby zasiadające w organach banku. W imieniu wszystkich i swoim serdecznie dziękuję.

Joannie Pleskot przyznano nagrodę „Za pracę organiczną”. W 1968 roku swoją pracę zawodową związała z kościańskim Bankiem Spółdzielczym. Zaczynała jako kasjerka. Systematycznie pięła się po szczeblach kariery. Przez dwanaście lat kierowała kościańskim bankiem.

Nagrodę „Za obiektyw” otrzymał Edward Baldys – fotoreporter dziennika „ABC”. Choć z wykształcenia jest pracownikiem socjalnym, poświęcił się kulturze i dziennikarstwu. Na co dzień dokumentuje m.in. codzienność Ziemi Kościańskiej. Znany jest także jako założyciel zespołu muzycznego Yeti. Jego zdjęcia publikowała „Gazeta Poznańska”, „Panorama Leszczyńska” i „Tygodnik Żużlowy.”

- Nagroda, benefis i odjazd. Mam nadzieję, że takiej kolejności nie będzie – żartował tuż po odebraniu statuetki Edward Baldys. - Serdecznie dziękuję, że zostałem dostrzeżony. Pół życia przez ten obiektyw spoglądam i staram się uwieczniać to, co przemija.

„Za przedsiębiorczość” uhonorowano Andrzeja Janiszaka, współzałożyciela, a obecnie właściciela firmy AST w Barchlinie w gminie Przemęt. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji podług z litego drewna, które w większości trafiają na zachodnie rynki. Laureat stawia na nowoczesne technologie. Jeszcze w tym roku uruchomi tartak. Z powodu zdrowotnej niedyspozycji zabrakło go w Soplicowie.

Jan Pawicki urodził się w Grodzisku Wielkopolskim. Dał się zauroczyć Ziemi Kościańskiej. Znany jest jako autor i współautor książek jej poświęconych. Opublikował także ponad dwieście artykułów o tematyce regionalnej. To właśnie „Za regionalizm” przyznano mu nagrodę.

- To trochę skrzywienie zawodowe, pasja i pewne obciążenie rodzinne. I ze strony mojego ojca, i teścia te ciągoty były. I ni stąd, ni zowąd trzydzieści lat minęło odkąd, oprócz swojej działalności podstawowej, zajmuję się tematyką regionalną – zdradził Jan Pawicki. - Mam nadzieję, że będę jeszcze służył, będę miał możliwości przekazywać swoją wiedzę na łamach prasy, która stanowiła i mam nadzieję będzie dalej stanowiła podstawowy nośnik wiedzy o regionie, o małej ojczyźnie, a przez to i o tej dużej ojczyźnie.

Nagrodą zbiorową „Za dbałość o dziedzictwo” uhonorowano Benedyktynów z Lubinia. Mówią o sobie, że są zwykłymi ludźmi, którzy kierują się w życiu wskazaniami św. Benedykta. Ich dom nazywany jest perłą Ziemi Kościańskiej. Na remonty i renowację zabytkowego klasztoru pozyskali dotacje liczone już w milionach złotych. W imieniu zgromadzenia statuetkę odebrał o. Jan Bereza.

Nie z brązu, a z drewna była ostatnia ze statuetek przyznanych podczas czwartkowej uroczystości. Wyróżnienie „Dobry gospodarz” otrzymał wójt gminy Kamieniec Piotr Halasz.

- My, samorządowcy robimy to, co powinniśmy robić, za co bierzemy pieniążki. Myślę, że nie jest to nic szczególnego, co by wymagało nagłaśniania i uhonorowywania – podkreślił wójt Halasz. - Bardzo sobie cenię, że „Wiadomości Kościańskie” i czytelnicy żywo interesują się gminą Kamieniec. Nie leży ona dziś w powiecie kościańskim, ale historyczne uwarunkowania nadal istnieją. Ten tytuł jest dla mnie zobowiązaniem, żeby z powiatem kościańskim, Ziemią Kościańską więzi trzymać, zacieśniać i łączyć wspólnymi inicjatywami.

Oprócz nagród laureaci odebrali gratulacje m.in. od parlamentarzystów i marszałka województwa wielkopolskiego oraz okazałe kaktusy.
Po zakończeniu uroczystości laureaci i goście mieli okazję obejrzeć zdjęcia wykonane w ramach Projektu PKS – osiem dni z życia powiatu kościańskiego. (h)


Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.34.237

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.