Magazyn koscian.net
06 maja 2012RÓŻNE TWARZE ŚWIATA - cztery historie o życiu i ludziach
W niedzielę, 13 maj,a o godzinie 16.30 w salce klubowej KOK odbędzie się spotkanie podróżników, ludzi przygody, szukających nowych wyzwań i niebanalnych sytuacji.
O swoich doświadczeniach z różnych zakątków świata opowiedzą kościaniacy: Arkadiusz Piotrowski i Krzysztof Rąglewski oraz ich goście: Katarzyna Matuszyk z Poznania i leszczyński dziennikarz Mirosław Wlekły.
Podczas spotkania odwiedzimy wraz z nimi trzy kontynenty: Amerykę Południową, Azję oraz Afrykę. Opowieściom będzie towarzyszył pokaz zdjęć ilustrujący emocje jakie odczuwali w trakcie poznawania dalekich krain. Każdy z nich jest inną osobowością, ludzie jakich spotkali podczas swoich podróży wyjątkowi, każda z historii jest więc unikatowa i pokazuje, że podróż może mieć różne oblicza.
- To spotkanie dla inspiracji – mówi pomysłodawca imprezy Krzysztof „Ronc” Rąglewski. - Chcemy pokazać świat tym Kościaniankom, którzy chcą podróżować, są ciekawi innych tradycji i kultur a dotąd nie mieli odwagi czy też odpowiedniej motywacji, aby to marzenie realizować. Opowiemy o tym, że świat ma wiele twarzy. Każda wyprawa jest inna, tak jak inni są ludzie i ich emocje. Jeśli impreza się uda pomyślimy o organizacji cyklicznych spotkań podróżników w naszym mieście.
Impreza podzielona jest na cztery bloki tematyczne. Każdy z podróżników będzie miał 45 minut, aby przenieść nas w odległe i ciekawe miejsca.
Kolumbia – na przekór stereotypom
16.30 – 17.10 - Arkadiusz Piotrowski
O najciekawszych i najdzikszych miejscach jednej z najbardziej nieobliczalnych latynoskich krain opowie Arkadiusz Piotrowski. Kościaniak zajmujący się turystyką zawodowo, na co dzień pracujący w biurze podróży. Poznawanie świata to jego pasja. Przez 15 dni wraz z dwójką przyjaciół podróżował po Kolumbii. Kraju, który nie cieszy się zbyt dobrą renomą. Pospolita przestępczość, wizja uzbrojonych po zęby oddziałów podległych kartelom narkotykowym, kradzieże, porwania dla okupu są tutaj codziennością. To wszystko sprawia, że globtroterzy często omijają Kolumbię szerokim łukiem. Jest jeszcze drugie oblicze tego miejsca – mówi Arek – pełne sympatycznych i przyjaznych ludzi, niepowtarzalnych krajobrazów, zapachu aromatycznej kawy i pięknych kobiet. Kolumbia promuje się na świecie hasłem „El riesgo es que te quieras quedar” co oznacza „Jedyne ryzyko jest takie, że będziesz chciał tu zostać”. W przypadku Arka się sprawdziło.
Hazarowie z prowincji Ghazni
17.20 – 18.05 - Krzysztof Rąglewski
To temat prezentacji Krzysztofa Rąglewskiego. Niespokojny duch, wieczny podróżnik , miłośnik gór i ciekawy ludzi obieżyświat. W zeszłym roku nie udało mu się wygrać konkursu, którego nagrodą było sfinansowanie projektu Via Alpina czyli przejścia przez Alpy z Monaco do Triestu. Pustkę podróżniczą wypełnił wyjazdem do Afganistanu, do prowincji Ghazni. Tam miał niebywałą okazję poznać regiony, do których przez wiele lat nie będzie można się dostać ze względu na Talibów. W ten sposób poznał plemię Hazarów z dystryktów Malistan, Jaghori oraz Nawur. Ludzi, którzy są zaprzeczeniem afgańskich ekstremistów. Hazarowie urzekli go swym optymizmem i determinacją. Tym, że się nie poddają i szukają dla siebie szansy. To oni zainspirowali go do pokazania kultury i historii Afganistanu inaczej aniżeli przez pryzmat wojny.
W krainie Latino
18.10 – 18.55 - Katarzyna Matuszyk
O szalonej podróży po drugiej stronie globu opowie Katarzyna Matuszyk. Na co dzień mieszka w Poznaniu, pracuje w agencji reklamowej. Jej pasją są podróże i wspinaczka. Kocha przygodę i ciekawe wyzwania. Jak sama mówi przeczuwając zimę stulecia postanowiła opuścić półkulę północną i na pół roku uciec do Ameryki Południowej. W jakim celu ? W zasadzie bez celu, bez planu, bez przewodnika. Ale za to z plecakiem i z przeczuciem, że będzie dobrze. Nie zawiódł ani plecak, ani przeczucie – dodaje. Przejechała Amerykę Południową wzdłuż i wszerz, wzwyż i w głąb. Potrafiła swoją historią wzruszyć złodzieja, pokonać klątwę peruwiańskiej Panchamama, została testerem przedstawień teatralnych i nieudolnym przemytnikiem salami. Siedem krajów Ameryki Południowej przyniosło niezwykłe widoki, wspaniałe spotkania, kilka chorób, jedną kradzież, mnóstwo ciekawych historii oraz stuprocentowe przekonanie, że lepiej jechać samotnie niż wcale.
Angola - w kraju czarnej antylopy
19.00 – 19.45 - Mirosław Wlekły
Gwoździem programu będzie opowieść Mirosława Wlekłego o Angoli, którą przemierzył w ramach sztafety Śladami Kazimierza Nowaka. Ponad miesięczna podróż rowerem po kraju, w którym właściwie nic nie może się podobać. Chyba, że niezmiernie zielone krajobrazy. To miejsce zniszczone wojną, ludzie są zrezygnowani, bez podstawowych życiowych umiejętności, 90 procent nie umie pisać i czytać. Na poboczach marnych dróg wciąż stoją czołgi, wokół pełno jest min. Podróż po kraju jest jak wędrówka po labiryncie. – wspomina Mirek. Co go zafascynowało to ludzie. To, że po 40 latach bratobójczych wojen, mieszkańcy tak szybko wybaczyli sobie wszystkie grzechy. Nigdzie nie widać chęci odwetu. Angola to mimo widocznej biedy bardzo bogaty kraj. Ma mnóstwo ropy naftowej i diamentów. Mogłoby się tam żyć jak w Szwajcarii, żyje się jak w Etiopii. – dodaje podróżnik. Sztafeta otrzymała Nagrodę Specjalną Kolosów 2011, a zdjęcie Mirosława Wlekłego „U rzeźnika” zostało uznane przez publiczność za najlepszą fotografię wystawy FotoGlob. Przy okazji będziemy mogli dowiedzieć się o nowych śladach afrykańskiej podróży Kazimierza Nowaka, polskiego globtrotera, który jako pierwszy człowiek na świecie przemierzył rowerem cały kontynent afrykański.
ZAPRASZA PATRON MEDIALNY
Spotkanie rozpocznie się w niedzielę o godz. 16.30 w Kościańskim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny.
Organizatorzy: KOK, serwis www.strefagor.pl
Koordynatorzy projektu: Krzysztof Rąglewski i Katarzyna Żurek
Zgłaszasz poniższy komentarz:
super ciekawa oferta