Magazyn koscian.net
2010-03-25Rewolucja w wieży ciśnień
Ponad roczne prace koncepcyjne i projektowe majce na celu przywrócenie parkowi miejskiemu blasku i nadaniu wieży ciśnień nowych funkcji zakończyły się sukcesem. Kościan otrzymał 3 miliony złotych dofinansowania na realizację projektu ,,Kościański trakt rekreacyjny.’’ Miasto wzbogaci się o ścianę wspinaczkową i obserwatorium astronomiczne
Projekt zakłada rewitalizację parku miejskiego i przebudowę wieży ciśnień. Z uwagi na rozmach przedsięwzięcia, na zorganizowanej w miniony piątek konferencji prasowej omówiono szczegółowo tylko część projektu obejmującą przebudowę nieczynnej dziś wieży ciśnień.
Pomysł na uczynienie z wieży ciśnień tętniącej życiem atrakcji turystycznej miasta narodził blisko półtora roku temu. Po wyborze wariantu przebudowy przez sześć miesięcy przygotowywano szczegółowy projekt inwestycji. Samorządowcy przystąpili z nim do konkursu ogłoszonego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosek został sklasyfikowany na dziesiątej pozycji (pierwszą zajął projekt budowy ścieżek rowerowych opracowany przez samorząd powiatu kościańskiego) i otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Samorząd Kościana otrzyma na rewitalizację parku miejskiego i przebudowę wieży 3 mln zł. Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na 4,5 mln zł. Inwestycja prowadzona będą przez cały przyszły rok.
– Projekt ten powstrzyma degradację dwóch ważnych kulturowo i historycznie miejsc w Kościanie i nada im nowego blasku – mówi Michał Jurga, burmistrz Kościana.
Licząca sobie 102 lata wieża, będące niegdyś najnowocześniejszą konstrukcją w Europie, zyska w przyszłym roku nowe funkcje i ma szansę stać się największą atrakcją turystyczną miasta. Po przebudowie obiekt pełnić będzie funkcje sportowo-edukacyjno-turystyczne.
- W wieży powstanie wysoka na 20 metrów ściana wspinaczkowa, sala ekspozycyjna i nowoczesne obserwatorium astronomiczne – mówi Michał Jurga. – Dobudowany zostanie przeszklony hol, poczekalnie, szatnie i punkt informacyjny.
Po przebudowie w wieży ciśnień powstaną trzy ściany wspinaczkowe: duża o powierzchni 200 m2, ściana bulderingowa o powierzchni 25 m2 oraz ściany dla dzieci o powierzchni 86 m2. Wieża wspinaczkowa będzie tak skonstruowana, aby umożliwić wspinanie się w formie zabawy przedszkolakom, oraz starszym - zarówno niedoświadczonym jak i doświadczonym zawodnikom.
- Projektując tę część inwestycji korzystaliśmy z pomocy fachowców z poznańskiego Klubu Wysokogórskiego, co daje gwarancję najwyższej jakości – dodaje burmistrz Jurga. – Co ważne będzie to ściana pod dachem co pozwala na korzystanie z niej przez cały rok.
Nad ścianami do wspinaczki powstanie sala ekspozycyjna i punkt widokowy w miejscu obecnego zbiornika wody. Planuje się utworzyć tam ekspozycję związaną z historią kościańskich wodociągów, która sięga aż XV wieku.
Na samej górze powstanie nowoczesne obserwatorium astronomiczne, którego funkcje i wyposażenie uzgadniano z profesorem Edwinem Wnukiem i doktorem Tadeuszem Jopkiem z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Dach wieży zostanie przecięty, a jego górna część nieznacznie podniesiona i posadowiona na ruchomej konstrukcji umożliwiającej jej obrót, tak aby umieszczony w niej teleskop można było skierować w dowolnie wybrany fragment nieba. Konstrukcja szczytu wieży umożliwi jej obrót o 360 stopni w czasie jednej minuty – wyjaśnia Maciej Kasprzak, wiceburmistrz Kościana. - Obserwatorium wyposażone zostanie w profesjonalny teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem umożliwiającym prowadzenie obserwacji zarówno amatorskich, jak i naukowych.
- Nasza wieża ciśnień może stać się atrakcją turystyczną na skalę kraju, choć oczywiście służyć będzie przede wszystkim mieszkańcom Kościana – dodaje burmistrz.
Samorządowcy podkreślają ogromne zaangażowanie w powstawanie projektu wszystkich, których o to poproszono, a korzystano z porad 20 wybitnych naukowców i praktyków z różnych dziedzin. Całość koordynował urząd we współpracy z miejskimi wodociągami.
- Warto pamiętać, że wieża jest wpisana na listę zabytków, co zawsze utrudnia proces inwestycyjny, jednak nie w tym przypadku. Pomysł na przebudowę wieży spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem konserwatora zabytków, który projekt zatwierdził – mówi Michał Jurga.
Dokumentacja przebudowy jest gotowa. Miasto dysponuje także pozwoleniem na budowę. Prace ruszą na początku przyszłego roku, a zakończone zostaną pod jego koniec. (s)
Kościańska wieża ciśnień...
... wybudowana została w 1908 r. wg projektu niemieckiego inżyniera Xaviera Geislera i przetrwała do dziś w niemal niezmienionej formie. W momencie powstania, była jedną z najnowocześniejszych tego rodzaju budowli w Europie. W roku 1910 Stowarzyszenie Pruskich Architektów uhonorowało miasto nagrodą za najnowocześniejszy tego rodzaju obiekt w Niemczech.
Jego architektura nawiązuje do form wiktoriańskiego neogotyku i stanowi doskonały przykład dziewiętnastowiecznej wizji techniki, w której funkcje estetyczne dominują nad technicznymi.
Zabytkowy zespół wodociągów w Kościanie z uwagi na wartości historyczne i artystyczne wpisany został w 2005 roku do rejestru zabytków.
Po przebudowie wieża ciśnień pomieści:
· obiekt wspinaczkowy składającego się z trzech części – ściany dużej dla młodzieży i dorosłych o powierzchni ok. 200 m2, ściany bulderingowej o powierzchni ok. 25 m2 oraz ściany dla dzieci o powierzchni ok. 86 m2. Obiekt wyposażony będzie w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie ze ścian: liny asekuracyjne statyczne i dynamiczne, uprzęże wspinaczkowe, przyrządy do asekuracji, karabinki i inne;· salę ekspozycyjną, w której prezentowana będzie historia kościańskich wodociągów;
· punkt widokowy;
· obserwatorium astronomiczne wyposażone w profesjonalny sprzęt umożliwiający prowadzenie obserwacji nieba: teleskop, kamerę oraz komputery z kompatybilnym oprogramowaniem. Konstrukcja szczytu wieży umożliwi jej obrót o 360 stopni.
Gazeta Kościańska 12/2010
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Cieszę się że powstanie taki obiekt,wyrazy uznania dla Urzędu i Wodociągów.Po likwidacji w Poznaniu Hali Dynamix nie powstał tam żaden obiekt wspinaczkowy z prawdziwego zdarzenia.Teraz powstanie w Kościanie i nie tylko jako obiekt wspinaczkowy ale kompleks rekreacyjny. Pozatym ta wieża jest naprawdę ładna i szkoda by niszczała.