Magazyn koscian.net
2010-07-06Siedem wieków Kiełczewa
700-lecie lokacji obchodziło Kiełczewo (gmina Kościan). Jubileusz ten wiąże się także z pierwszą wzmianką źródłową o tej wsi, która pojawiła się w 1310 r. w aktach biskupstwa poznańskiego. Kiełczewo, graniczące z Kościanem, położone przy trasie do Grodziska, znane jest w dziejach Wielkopolski z patriotycznych zrywów swoich mieszkańców.
Chłopi kiełczewscy wspierali miasto Kościan w czasie „potopu” w walce ze Szwedami; zbuntowali się przeciw pruskiemu zaborcy w okresie Wiosny Ludów. Uczniowie szkoły w Kiełczewie – wzorem dzieci wrzesińskich – uczestniczyły w długotrwałym strajku w obronie języka polskiego w latach 1906-1908. Wieś wystawiła własną kompanię w Powstaniu Wielkopolskim i stanowiła ośrodek ludowego ruchu oporu pod okupacją niemiecką (1939-1945).Sesja w bibliotece
Dwudniowe obchody jubileuszu rozpoczęto w piątek 25 czerwca br. sesją popularno – naukową, zorganizowaną przez Wójta Gminy Kościan, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie i Redakcję „Wiadomości Kościańskich”. Sesję otworzył wójt gminy Henryk Bartoszewski, a przewodniczyła Hanna Kaczmarek (miejska biblioteka). Wykłady przedstawili: mgr Jan Pawicki (Zespół Powiatowy „Wierni Niepodległej”) – Zarys historii wsi Kiełczewo; prof. dr Zbigniew Wielgosz (UAM Poznań) – Lokacja Kiełczewa na prawie niemieckim w 1310 roku; red. Jerzy Zielonka („Panorama Leszczyńska”) – Wybitne postacie wywodzące się z Kiełczewa; mgr Jadwiga Gidel (dyrektor miejskiej biblioteki) – Prezentacja publikacji kiełczewskiego nauczyciela Walentego Jezierskiego; mgr Katarzyna Wopińska (dyrektor biblioteki gminnej) – Przyczynek do dziejów bibliotekarstwa w Kiełczewie i red. Teresa Masłowska („Wiadomości Kościańskie”) – Źródła do dziejów wsi Kiełczewo.
Jednocześnie promowano specjalne wydanie „Wiadomości Kościańskich”, zawierające ciekawe i wartościowe opracowania, prezentujące Kiełczewo w przekroju historycznym. Warto dodać, że pod patronatem „WK” utworzono zespół badawczy, składający się z naukowców – historyków, dziennikarzy i regionalistów, który gromadzi materiały o przeszłości wsi, opracowuje i przygotowuje do druku książkę pt. „Szkice z dziejów Kiełczewa”. Jej wydanie zaplanowano na rok 2011.
W sesji uczestniczyli m.in.: poseł na Sejm RP – Wojciech Ziemniak, przewodniczący rady gminy - Jan Szczepaniak, przewodnicząca rady powiatu – Iwona Bereszyńska, wicestarosta Edward Strzymiński i wiceburmistrz Kościana – Maciej Kasprzak.
Spotkanie w szkole
Następnego dnia, w sobotę 26 czerwca odbyły się główne obchody jubileuszu, zorganizowane przez Wójta Gminy Kościan, Radę Sołecką Wsi Kiełczewo, Szkołę Podstawową w Kiełczewie i Kiełczewską Grupę Inicjatywną. Oficjalną część uroczystości prowadził dyrektor kiełczewskiej szkoły, Roman Kurowski. Przed szkołą odsłonięto pamiątkowy kamień z tablicą i napisem upamiętniającym siedemsetlecie wsi, poświęcił go proboszcz parafii Świętgo Ducha w Kościanie, ks. kanononik Czesław Małycha. Piękny program artystyczny, składający się z opisu historycznego, patriotycznych wierszy i pieśni przygotowali uczniowie szkoły. Wystąpił także uczniowski zespół tańca ludowego „Obrzanie” z Kiełczewa.
W uroczystościach udział wzięli m.in. patron obchodów jubileuszowych, wójt gminy – Henryk Bartoszewski, starosta kościański – Andrzej Jęcz, przewodniczący rady gminy - Jan Szczepaniak, przewodnicząca rady powiatu – Iwona Bereszyńska, burmistrz Kościana – Michał Jurga, przewodniczący rady miejskiej – Piotr Ruszkiewicz i redaktor naczelny „Wiadomości Kościańskich” – Jerzy Wizerkaniuk.
Podsumowano wyniki konkursów szkolnych; zwycięzcom nagrody wręczał wójt Henryk Bartoszewski. W konkursie wiedzy pt. „Kiełczewo – moja Mała Ojczyzna” najlepsza okazała się Marta Wilamowska, przed Marleną Marach i Marią Dudziak; w fotograficznym pt. „Moje Kiełczewo” zwyciężyła Maria Dudziak przed Marleną Marach i Adrianną Żurek; w literackim pt. „Legenda o Kiełczewie” najwyżej oceniono prace Kamila Kasztelana, Adrianny Żurek i Michaliny Hertmanowskiej. Nagrodę specjalną za udział w konkursach: literackim i fotograficznym otrzymał uczeń klasy IIa - Miłosz Kiciński.
W budynku szkoły w Kiełczewie urządzono wystawę pt. „Ocalić od zapomnienia”, na której zgromadzono m.in. stare sprzęty wiejskie, dokumenty, fotografie, książki i gazety, ilustrujące początki i rozwój wsi.
Pod znakiem konia
Po części oficjalnej do Kościana ruszył barwny korowód zaprzęgów konnych i - po przejeździe przez miasto – wrócił do Kiełczewa. Tam, na nowym placu nieopodal „Rolko”, urządzonym dzięki szczodrości gminy, rozegrano po południu zawody konne w powożeniu. Atrakcję stanowił występ kaskaderów z „Apolinarski Group”, znanych ze statystowania w polskich filmach o tematyce historycznej. Wiele niespodzianek przygotowano też dla najmłodszych. Wieczorem odbyła się tradycyjna zabawa ludowa.
Sołtys Kiełczewa - Wiesław Miler jest zadowolony z przebiegu jubileuszu i twierdzi, że tak bogaty program imprezy można było zrealizować dzięki społecznej pracy wielu mieszkańców wsi, a także dzięki licznym sponsorom, wśród których dominują wójt i rada gminy w Kościanie. Radny gminny Leszek Baranowski uważa, że miejscowe środowisko nauczycielskie umiejętnie wykorzystało jubileusz do zapoznania młodego pokolenia z bogatą historią Kiełczewa i jest przekonany, że uroczystości stały się początkiem dalszych badań dziejów wsi. (kż, blud).
GK nr 26/2010