Magazyn koscian.net
13 czerwca 2014Stanowczo w sprawie kopalni
Pokłady węgla brunatnego znajdujące się na terenie gminy Krzywiń nie powinny znaleźć się w wykazie złóż o znaczeniu strategicznym dla Polski – uważają władze samorządowe Krzywinia. W ubiegłym tygodniu krzywińscy rajcy wydali oświadczenie w tej sprawie
Na podstawie Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku oraz Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju rozpoczęto prace nad określeniem lokalizacji niezagospodarowanych, perspektywicznych i strategicznych złóż surowców energetycznych. Mają one podlegać obligatoryjnej ochronie przed stałą zabudową i inwestycjami. Wiąże się to z ograniczeniem gospodarowania na ich obszarze. Tą kwestią krzywińskich samorządowców zainteresował Walenty Grzegorz, delegat do Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Był to główny temat podczas kwietniowego Forum Rolników Gminy Krzywiń. W ubiegłym tygodniu oświadczenie w tej sprawie wydała Rada Miejska Krzywinia.
Jesteśmy jednak przekonani, że złoża węgla brunatnego na terenie gminy Krzywiń powinny zostać całkowicie wyłączone z zasobów energetyki konwencjonalnej, które podlegać mają szczególnej ochronie prawnej. - stwierdzili krzywińscy radni. - Występowanie węgla brunatnego na terenie Gminy Krzywiń, jest powszechnienie znanym faktem. W przeciwieństwie do innych regionów kraju, Gminę Krzywiń cechuje bardzo wysoka towarowość rolnictwa, wysoka klasa bonitacyjna gleb oraz niespotykana na innych obszarach kultura rolna. Ochrona gleb i gospodarki rolnej, realizowana konsekwentnie od wielu lat przez mieszkańców ziemi krzywińskiej, jest zatem w naszej ocenie działaniem priorytetowym, wymagającym systemowego rozwiązania i mającym pierwszeństwo przed innymi formami zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. To czynniki rolnicze decydują o wyjątkowym znaczeniu ziemi krzywińskiej, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
Radni podkreślili także, że eksploatacja złóż w gminie Krzywiń spotkałaby się z protestami społecznymi, a zakaz zabudowy spowodowałby negatywne skutki dla rozwoju gospodarczego i społecznego. (h)
GK 22/2014
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Na pewnej głębokości słychać euforyzującą tonację UAM. Zaś bąbelki widzą chyba tylko mitomani z budowlanki i co najwyżej własne.