Magazyn koscian.net

06 listopada 2012

Stowarzyszenie niosące światło

„Dziękuję” - to słowo, które najczęściej padało podczas piątkowego jubileuszu dziesięciolecia działalności śmigielskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Światło Nadziei. Jubileuszowe obchody były okazją do podsumowania V Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Inny świat jest tu”


   
Stowarzyszenie Światło Nadziei oficjalnie zaczęło działać w 2002 roku. Powstało z inicjatywy Małgorzaty Adamczak, mamy wówczas dziesięcioletniej, niepełnosprawnej Mirki. Jego głównym założeniem było stworzenie kręgu ludzi, którzy wspólnie przeciwstawią się problemom, z jakimi na co dzień spotykają się niepełnosprawne dzieci. Obecnie organizacja opiekuje się dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi oraz ich rodzinami. Wspiera rozwijanie wszechstronnej pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Stara się umożliwić im rozwój, samorealizację i adaptację życiową. Ważnym aspektem działalności Stowarzyszenie jest prowadzenie nieodpłatnej rehabilitacji. Od 2008 roku prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie. Od 2010 roku Stowarzyszenie ma statut organizacji pożytku publicznego.
   
Jubileuszowa uroczystość w śmigielskim Centrum Kultury zgromadziła rzeszę przyjaciół Stowarzyszenia. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu kościańskiego i jego gmin oraz placówek i organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Nie zabrakło sponsorów i wolontariuszy wspierających Stowarzyszenie.
   
- Każdy dołożył swoją cegiełkę, do tego pięknego dzieła – mówił Wojciech Ciesielski, członek zarządu Stowarzyszenie Światło Nadziei.
   
Działalność Stowarzyszenie zaprezentowano w formie filmu. Krótki koncert dali współpracujący z organizacją Piotr Filipowicz i Tadeusz Biały.
   
- Mirka jest dzisiaj ze mną. Siedzi w pierwszym rzędzie. Miała dziesięć lat, gdy zaczynałam spotykać się z rodzicami. Byłam tak zdenerwowana, że nie potrafiłam powiedzieć słowa. Dzisiaj jest   tak samo – mówiła Małgorzata Adamczak, prezes Stowarzyszenia Światło Nadziei. - Dzisiaj przyszedł czas na składania podziękowań.
   
Specjalne wyróżnienie - Motyla Nadziei – otrzymała Lucyna Perekietka, która zajmuje się finansami Stowarzyszenia.
    - Jestem bardzo zaskoczona i wzruszona – nie ukrywała laureatka. - Nie wiem, czy mi się to należało, bo jest tyle wielkich serc przepełnionych miłością dla dzieci. Kochani rodzice, kochani działacze, życzę wam, aby w waszych sercach nigdy nie zabrakło iskierki miłości dla tych waszych najdroższych dzieci. Nie mam dziecka niepełnosprawnego, ale rozmawiając czasem z rodzicami słyszy się, że to dziecko najbardziej kochają.
   
Specjalne podziękowania przekazano darczyńcom: staroście kościańskiemu Andrzejowi Jęczowi, burmistrzowi Śmigla Wiktorowi Sneli, burmistrzowi Kościana Michałowi Jurdze, wójtowi Przemętu Dorocie Gorzelniak i dyrektor powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Grażynie Talarczyk. Dzięki ich wsparciu Stowarzyszeniu udało się zakupić samochód. Czerwonymi różami obdarowano wszystkich przyjaciół. Bukiet kwiatów przekazano honorowej obywatelce Śmigla Bronisławie Kus, która pomogła zorganizować wyjazd do Francji i spotkanie z ludźmi, którzy opiekują się tam osobami niepełnosprawnymi.
   
Prezes Małgorzata Adamczak podziękowała także członkom zarządu Stowarzyszenia i pracownikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie. Na jej ręce podziękowania i gratulacje złożyli współpracownicy i zaproszeni goście.
    - Pragnę podziękować całemu środowisku za wszystkie otarte łzy, za przytulenia, za wlanie w serca podopiecznych radości i nadziei. To wszystko, co państwo robicie pokazuje, że człowiek w swojej istocie i w swoim powołaniu jest piękny – mówił w imieniu swoim i przedstawicieli gmin powiatu kościańskiego starosta Andrzej Jęcz. - Dobrze, że jesteście. Będziemy was wspierać.
   
Podczas jubileuszowych obchodów podsumowano piątą edycją Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Inny świat jest tu”, którego organizatorem są warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie.
     - Inspiracją do organizacji przeglądu była poetycka piosenka Haliny Krzysztoń „Inny świat”. Mówi ona o tym, że ten inny świat wcale nie jest tak daleko, tylko właśnie wśród nas. Ten inny świat tworzą te niesamowite prace – mówiła Anna Hryniewicz-Szulc, kierownik WTZ w Kościanie.  - Są tak piękne, że komisja oceniając je miała nie lada problem.
   
Do konkursu zgłoszono 155 prac 105 artystów z 40 placówek. Jury przyznało 21 równorzędnych wyróżnień. Najlepsze prace od 4 grudnia br. będzie można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Kościanie.      (h)

Fot. Hanna Danel

44/2012

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.144.90.236

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.