Ekologia
13 lipca 2023Tydzień liczenia motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w corocznej kampania edukacyjnej, popularyzującą wiedzę o motylach i sposobach ich ochrony.
Terenowe obserwacje motyli są ważną metodą pomiaru zmian zachodzących w środowisku a trendy liczebności pomagają zrozumieć te zmiany. Wyniki takiego monitoringu mogą pokazać skalę zmian klimatycznych oraz pomóc w określeniu poziomu zanieczyszczeń w naszym bezpośrednim otoczeniu.
W powiecie kościańskim motyle można liczyć w Parku Krajobrazowym im. Dezyderego Chłapowskiego obejmującym gminy: Kościan, Czempiń i Krzywiń. Wśród uczestników liczenia rozlosowane zostaną nagrody – nasiona łąk dla motyli, do samodzielnego wysiania.
Tegoroczna akcja liczenia motyli rozpocznie się w poniedziałek, 17 lipca, o godzinie 8:00 i trwać będzie do godziny 17:00 w niedzielę, 23 lipca. Karty liczenia motyli można pobrać ze strony Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego >LINK<. Pod tym adresem znajdziecie także szczegółowe informacje o akcji.
Poniżej kilka podstawowych informacji o akcji ze strony organizatora.
W lipcu zapraszamy do wspólnego liczenia motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych! Na miejsce liczenia wybierzcie na przykład łąkę lub kwiecisty park. Nie musi się ono odbywać gdzieś w „dziczy”. Równie dobrze można liczyć motyle we własnym ogrodzie lub nawet na terenie miejskim – najważniejsze, aby były tam motyle a wybrane raz miejsce odwiedzać co roku. Warto mieć ze sobą zegarek, gdyż liczymy przez 15 minut, notując wszystkie zaobserwowane gatunki.
Zaznaczamy „x” przy rozpoznanym motylu. Na karcie wypełniamy dodatkowo datę obserwacji, godzinę oraz miejsce, z dopiskiem, na terenie którego parku krajobrazowego się ono znajduje. Dzięki Wam dowiemy się, które gatunki występują w Waszym otoczeniu, a Wy sami znajdziecie się w gronie wolontariuszy zbierających informacje o motylach, dostarczając niezwykle cennych danych.
Uwaga! Na aktywność motyli, a co z tym związane liczbę spotykanych osobników, duży wpływ ma pora dnia i warunki atmosferyczne. Obserwacje najlepiej prowadzić między godziną 10 a 16 unikając przy tym najgorętszej pory dnia, ponieważ aktywność niektórych gatunków bywa wtedy wyraźnie ograniczona. Obserwacje należy prowadzić przy słonecznej pogodzie. Pełne lub duże zachmurzenie (nawet przejściowe) może zupełnie zahamować aktywność motyli. Nie liczymy także podczas silnego wiatru, szczególnie na otwartym terenie. Pamiętajmy, aby w upalny dzień mieć ze sobą nakrycie głowy oraz wodę.
Wśród przesłanych kart rozlosujemy nagrody – nasiona łąk dla motyli, do samodzielnego wysiania. Wystarczy, że prześlecie zdjęcie swojej karty do 31 sierpnia na adres [email protected] z dopiskiem Tydzień liczenia motyli w Parkach Krajobrazowych.
zpkww.pl
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Witam ! Piękna inicjatywa, motyle interesują mnie od zawsze. Fotografuję już ponad 20 lat na terenie Pomorza i Kujaw. Szkoda tylko, że jest ich z roku na rok co raz to mniej. W bieżącym sezonie, to już chyba ich ostatki, innych owadów również.