Magazyn koscian.net
2010-09-21Ulice w kolejce
- Znalazłem w wykazie wydatków inwestycyjnych na rok 2010 ulicę, która na liście określającej kolejność remontów jest za moją. Co z tym planem? Już nie jest ważny? – pyta nasz Czytelnik. – Plan obowiązuje i jest konsekwentnie realizowany – zapewnia Michał Jurga burmistrz Kościana
Niepokój naszego Czytelnika wzbudził jeden z dokumentów umieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej, z którego wynikało, że miasto wykona w tym roku zadanie ,,przebudowa ulicy Słowackiego’’. Wyraził zatem wątpliwość w realizację uchwalonego latem 2008 roku planu utwardzania dróg gruntowych w Kościanie.- W planie na rok 2010 zapisano ul. Słowackiego, jednak nie oznacza to remontu, lecz prace projektowe. Zaplanowano na ten cel sześć tysięcy złotych – wyjaśnia Maciej Kasprzak, zastępca burmistrza Kościana. Pytanie czytelnika skłoniło nas do sprawdzenia, w jaki sposób jest realizowany plan utwardzania ulic gruntowych w Kościanie.
- Na miarę możliwości, ale konsekwentnie – wyjaśnia burmistrz Michał Jurga. – Od początku kadencji utwardziliśmy już 23 ulice.
Od sierpnia 2008 roku kolejność utwardzania ulic określa uchwała rady miejskiej.
- Uporządkowała ona inwestycje na drogach o charakterze publicznym – wyjaśnia burmistrz. – Dzięki jasnym kryteriom mieszkańcy wiedzą w jakiej kolejności będą wykonywane inwestycje. Wiedzą coś jeszcze, że w programie ujęte są wszystkie ulice i że każda z nich będzie utwardzona. Tempo realizacji zależy oczywiście od możliwości finansowych miasta. Raz jest większe, raz mniejsze.
Matematyka
Uchwalając plan remontów ich kolejność wyznaczono na podstawie matematycznego wzoru. Pod uwagę wzięto dwa czynniki: okres oczekiwania na utwardzenie drogi w latach oraz współczynnik rentowności społecznej. Na drugi element złożyła się liczba mieszkańców zameldowana na pobyt stały i długość ulicy na odcinku nieutwardzonym. Zastosowanie matematyki do określenia kolejności prac miało pozwolić na uniknięcie konfliktów na linii mieszkańcy – władze samorządowe, do których wcześniej dochodziło podczas konstruowania kolejnych budżetów miasta.
Program budowy dróg gminnych
W momencie uchwalania programu lista ulic wymagających utwardzenia obejmowała 60 pozycji. Dziś liczy 46. Nawierzchni doczekało się 14 ulic z początku listy: Dąbrowskiego, Reymonta, 2-go Października, Nowowiejskiego, Kątna, Korczaka, Kasprowicza, Wschodnia, Krzywa, Reja, Niemcewicza, Kopernika, Klonowa i Pszenna.
Pozostałe ulice utwardzane będą w następującej kolejności: 1. Bukowieckiej, 2. Modrzewiowa, 3. Akacjowa, 4. Maja, 5. Taczanowskiego, 6.Wierzbowa, 7. Sienkiewicza, 8. Krótka, 9. Fabiańczyka, 10. Orląt Polskich, 11. Wojska Polskiego, 12. Marciniaka, 13. Podgórna, 14. Boczna, 15. Stamma, 16. Rezerwy Skautowej, 17. Towarowa, 18. Pogodna, 19. Topolowa, 20. Kruczkowskiego, 21. Kochanowskiego, 22. Iwaszkiewicza, 23. Słowackiego, 24. Prusa, 25. Czempińska, 26. Jodłowa, 27. Kraszewskiego, 28. Bojanowskiego, 29. Bednarkiewicza, 30. Winowicza, 31. Jesionowa, 32. Cisowa, 33. Jęczmienna, 34. Cedrowa, 35. Sosnowa, 36. Aleja Lipowa, 37. Balcera, 38. Wojciechowskiego, 39. Wichrowa, 40. Rolna, 41. Świerkowa, 42. Gryczana, 43. Wiatraczna, 44. Uczniowska, 45. Promienista, 46. Żarnowa. (s)
GK nr 37/2010
Zgłaszasz poniższy komentarz:
a może by tak w związku z wyborami gazeta wydawała cotygodniowy dodatek np. peany na cześć panów J&J. oczywiscie zrobi sie przedtem przetarg tak jak na oredownika.