Magazyn koscian.net
14 grudnia 2010Urodziny Warsztatów
Piętnaście lat skończyły Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie. Wielką jubileuszową galę zorganizowano w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych w Kościańskim Ośrodku Kultury
Historia Warsztatów Terapii Zajęciowej sięga 1995 r. Pomysłodawczynią powstania placówki dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych była Maria Wieczorek, ówczesna dyrektor kościańskiego Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży. Celem działania placówki jest rehabilitacja społeczna i zawodowa niepełnosprawnych zmierzająca do ogólnego rozwoju i poprawy ich sprawności. Początkowo w zajęciach brało udział 17 osób, dziś jest ich 30. Są dowożeni z powiatów kościańskiego i wolsztyńskiego. Podopieczni uczestniczą w różnych formach terapii w sześciu pracowniach: ceramicznej, stolarskiej, kulinarnej, plastycznej, multimedialnej, krawieckiej i rękodzieła. Biorą też udział w muzykoterapii, kinezyterapii, treningu umiejętności społecznych, poradnictwie psychologicznym i zawodowym. Od 2008 r. WTZ działają przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej ,,Światło Nadziei’’ w Śmiglu. Swą siedzibę Warsztaty mają na Os. Jagiellońskim 48. Działalność placówki w 90% jest finansowana z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a w 10% z dotacji od gmin.
W jubileuszowej uroczystości udział wzięli m.in. Renata Smelkowska – długoletnia kierownik WTZ i jednocześnie prezes Stowarzyszenia ,,Jesteśmy Wśród Was’’, Maria Wieczorek – pomysłodawczyni utworzenia Warsztatów, władze samorządowe miast, gmin i powiatu kościańskiego, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, instytucji, stowarzyszeń, firm, rodzice. Przy wejściu gości witały trzy anioły, czyli podopieczne Warsztatów, które wręczały każdemu drobne upominki (gliniane figurki i foldery reklamowe). Na dobry początek na scenie podopieczni WTZ-ów odśpiewali ,,Warsztatowego bluesa’’.
- Dziś nasze urodziny i mimo fatalnej pogody nie jesteśmy sami. 18 września 1995 roku próg Warsztatów przekroczyło 17 uczestników z powiatów kościańskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego. Działały trzy pracownie, które stopniowo się rozwijały – przypomniała Anna Hryniewicz-Szulc, kierownik Warsztatów. – Największą naszą bolączką są trudne warunki lokalowe. Największym prezentem na piętnastolecie byłaby informacja o nowym lokalu.
Prezentację multimedialną o historii i dorobku placówki przedstawiła Eliza Borowiak.
Były podziękowania, gratulacje, życzenia i upominki. Statuetki ,,Motyl Nadziei’’ Małgorzata Adamczak, prezes ,,Światła Nadziei’’ i kierownik Anna Hryniewicz-Szulc wręczyły przedstawicielom urzędów i instytucji za dobrą współpracę z nadzieją na przyszłość: Starostwa Powiatowego w Kościanie, gminy miejskiej Kościan, gminy Kościan, miastu i gminie Śmigiel, gminie Przemęt i Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie; osobom szczególnie związanym z WTZ: Marii Wieczorek, Renacie Smelkowskiej, Stanisławowi Sierackiemu; osobom wspierającym WTZ: posłowi Wojciechowi Ziemniakowi, Elżbiecie Bączyk – prezes Grupy Rowerowej Jana Pawła II, Tadeuszowi Borowiakowi – za wsparcie z zakresu BHP, Ernie Bauch z niemieckiej fundacji Humanista Aichach, Arlecie Frąckowiak; instytucjom wspierającym: Kościańskiemu Ośrodkowi Kultury, Zespołowi Szkół nr 3 w Kościanie; sponsorom: Marianowi Kurasiakowi, Annie Jurdze, Markowi Sworackiemu i Czesławowi Szczepaniakowi. Projekt statuetki wykonanej w technice witrażowej wykonała Agnieszka Wojtkowiak, podopieczna Warsztatów.
- Te motyle są wyjątkowe i każdy jest innym. Myślę, że zawsze będą przypominały o dobrych sercach, bo tak naprawdę to dzięki wam możemy pracować. Z całego serca dziękujemy za wsparcie – podziękowała Małgorzata Adamczak.
Przyjaciołom WTZ, w tym redakcji ,,Gazety Kościańskiej’’, przekazano wyjątkowe kalendarze na 2011 r. Warsztatowicze odebrali też okolicznościowe koszulki z anielskim logo Agnieszki Wojtkowiak, rodzice podopiecznych – eko-torby z anielskim logo, a pracownicy WTZ – kwiaty i upominki.
Podczas uroczystości wręczono nagrody w III Wielkopolskim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych ,,Inny świat jest tu’’. W tegorocznym konkursie wzięło udział 58 osób z 21 placówek, które nadesłały 79 prace. Do wyboru były trzy tematy: będę jak motyl, przyleciały anioły, mój inny świat, które należało wykonać w trzech dowolnych technikach (malarska, graficzna i ceramiczna płaskorzeźba). Wśród nagrodzonych znaleźli się: Paweł Nowicki z WTZ Piaski, Łukasz Kwaczyński z WTZ Rakoniewice, Aldona Wiśniewska z ŚDS Zielone Centrum Poznań, Paweł Pańczak z WTZ Września, Paweł Brzeziński z Ośrodka Rehabilitacyjnego w Kościanie, Henryk Żarski z DPS Pakówka, Anna Lorenc z WTZ Kościan, Anna Bartoszewicz z WTZ Koniczynka Poznań, Zofia Spychaj z ŚDS Leszno, Daniel Nowicki z ŚDS Gostyń. Przyznano też 13 wyróżnień. Nagrodzone prace można było obejrzeć na pokonkursowej wystawie w KOK.
Bawiono się przy muzyce zespołu Grandi Band. Na finał odśpiewano piosenkę Antoniny Krzysztoń ,,Inny świat’’, po czym rozkrojono jubileuszowy tort.
Na ,,Kiermaszu pod aniołem’’ można było kupić prace wykonane przez podopiecznych Warsztatów, a przygotowane w pracowniach plastycznej, ceramicznej, krawieckiej i rękodzieła, stolarskiej. W sali widowiskowej KOK stanęły stragany, a na których królowały kartki okolicznościowe, świąteczne dekoracje i ozdoby, fartuszki, torby ekologiczne, biżuteria, tace kuchenne, szkatułki, aniołki, ceramiczne donice, wazony, dzbanki, patery. (kar)
Fot. Karina Jankowska
GK 49/2010