Magazyn koscian.net
2010-05-04W Lubiniu nagrody za zabytki
Sześć nagród konserwatorskich wręczono w czwartek w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Wielkopolsce. Tegoroczne obchody zorganizowano w Lubiniu. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W ubiegłym roku Zespół Opactwa OO Benedyktynów został uznany za Pomnik Historii
Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Wielkopolsce rozpoczęto w przyklasztornym kościele mszą w intencji tragicznie zmarłych: Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i podsekretarza statu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasza Merty, który miał uczestniczyć w uroczystości w Lubiniu. Jego sylwetkę przedstawił wojewoda wielkopolski Piotr Florek.Głównym celem uroczystości było wręczenie nagród konserwatorskich. Najpierw jednak wojewoda Florek przekazał na ręce przeora brata Izaaka Kapały kopię rozporządzenia Prezydenta RP o ustanowieniu Zespołu Opactwa OO Benedyktynów w Lubiniu Pomnikiem Historii.
Dorocznych nagród konserwatorskich – statuetek romańskich kolumn z Trzemeszna, przyznano sześć. Trzy z nich odebrały osoby związane z powiatem kościańskim. Jako pierwszego wyróżniono o. Karola Meissnera z lubińskiego klasztoru. Doceniono jego wieloletnie działania, zaangażowanie i trud włożony w odnowienie opactwa benedyktynów w Lubiniu. Za całokształt działań związanych z badaniami nad historią i kulturą Wielkopolski, a w szczególności za wieloletnie badania archeologiczne prowadzone na terenie zespołu klasztornego w Lubiniu statuetką uhonorowano prof. Zofię Kurnatowską. Burmistrz Śmigla Wiktor Snela odebrał nagrodę dla śmigielskiej gminy za przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskiech przy dwóch śmigielskich wiatrakach.
Pozostałe nagrody przyznane przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka otrzymali: ks. kanonik Henryk Nowak za całokształt działań podejmowanych w zakresie ochrony sakralnego dziedzictwa kulturowego na terenie Archidiecezji Poznańskiej, franciszkanin o. Leszek Klekociuk za całokształt działań związanych z przywróceniem blasku kościołowi i klasztorowi OO Franciszkanów w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za przeprowadzone prace konserwatorsko-restauratorskie przy pałacu w Obrzycku - Zielonej Górze.
Oficjalną część obchodów zakończył wykład prof. Zofii Kurnatowskiej „Opactwo Benedyktyńskie w Lubiniu – Pomnik Historii”. (h)
GK 17/2010