Magazyn koscian.net
12 kwietnia 2022Wodę trzeba badać
Woda dostarczana przez Wodociągi Kościańskie jest bezpieczna. Czy to samo można powiedzieć o wodzie pochodzącej z przydomowych studni? Co się stanie, gdy na wewnętrznej instalacji w domu lub w pracy zamontujemy urządzenia zmiękczające? Czy mogą one negatywnie wpłynąć na parametry wody?
Akredytowane Laboratorium Wodociągów Kościańskich i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna regularnie badają wodę dostarczaną przez miejską spółkę do odbiorców w Kościanie i okolicznych miejscowościach. Nie ma wątpliwości, że jest ona bezpieczna. Utrzymanie parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody na określonym poziomie ma ogromne znaczenie dla zdrowia ludzi. Dopuszczalne wartości tych wskaźników określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
- Każde gospodarstwo domowe, poprzez wewnętrzną instalację wodociągową, a w szczególności przez zamontowane na niej urządzenia, takie jak zmiękczacze, wpływa na parametry wody. Niektórzy posiadają także własne, przydomowe studnie, z których wodę czerpią nie tylko na cele ogrodowe, ale też spożywcze i sanitarne. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są w takich przypadkach regularne badania próbek wody – wyjaśnia Izabela Mruk, kierownik Laboratorium Wodociągów Kościańskich Spółka z o. o.
Zmiękczacze jonowe mają na celu zmniejszenie twardości wody i tym samym ograniczenie tworzenia się tzw. kamienia na armaturze kuchennej i łazienkowej. Ich działanie polega na zastępowaniu jonów wapnia i magnezu jonami sodu, pochodzącymi z soli wykorzystywanej do regeneracji wymiennika jonowego. W związku z tym nieprawidłowa regulacja zmiękczacza może stwarzać niebezpieczeństwo dla osób wymagających diety niskosodowej. Niekiedy instalacja urządzenia bywa także nieefektywna. Laboratorium Wodociągów Kościańskich spotkało się już z takimi przypadkami.
- Taka sytuacja miała miejsce w zakładzie produkcyjnym w naszym regionie, gdzie zamontowany został system filtrów. Po montażu nie wykonano badań laboratoryjnych wody, nie sprawdzono jej składu fizykochemicznego. Badania zlecono dopiero w momencie gdy pojawił się poważny problem technologiczny – mówi Izabela Mruk. - Wykonane badania potwierdziły, iż zamontowany system filtrów nie spełnia swojej funkcji, czego dowodem były podwyższone wyniki twardości wody. Wytrącający się podczas technologii produkcyjnej osad w postaci kamienia kotłowego działał destrukcyjnie na system instalacji grzewczej. Awariom nie było końca, co wiązało się z wysokimi i niepotrzebnymi kosztami. To przykład jak brak informacji o wodzie i jej składzie może skomplikować życie.
Firmy zajmujące się montażem tego typu urządzeń nie wykonują badania próbek wody. Mogą zaoferować sprawdzenie poziomu twardości wody za pomocą testera. Nie pozwala to jednak na właściwą ocenę pracy zmiękczacza. Dlatego ważne jest zbadanie parametrów wody przed i po montażu zmiękczacza jonowego. Dzięki temu możliwe będzie ocenienie jego wpływu na jakość wody i poziom określonych parametrów. Kościańska „kranówka” jest bogata w wapń, zawiera także magnez, czyli pierwiastki, które mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Z tego powodu warto wykonać instalację w taki sposób, aby możliwy był także pobór wody niepoddanej zmiękczaniu na cele spożywcze.
Wodociągi Kościańskie zalecają badanie składu wody ze studni minimum raz w roku. Wynika to z faktu, że woda wydobywana ze studni nie ma cały czas takiego samego składu chemicznego. Zależy on od czynników zewnętrznych, wpływających na zawartość poszczególnych substancji.
- W przypadku nowych studni badanie parametrów wody należy wykonać bezwzględnie po wykopaniu studni i przed wykonaniem instalacji doprowadzającej wodę do budynku – podkreśla kierownik Mruk. - Po otrzymaniu wyników możliwe jest określenie jakie filtry do uzdatniania wody powinny wzbogacić domową instalację. Mogą to być odżelaziacze, odmanganiacze lub wcześniej wspomniane zmiękczacze. Możliwe także, że niezbędna będzie korekta chemiczna pH za pomocą odpowiednich środków korygujących. Bardzo rzadko zdarza się, że woda ujmowana ze studni nadaje się do bezpośredniego spożycia i dotyczy to tylko terenów niezurbanizowanych.
Próbki wody ze studni należy zbadać pod względem mikrobiologicznym (na zawartość bakterii chorobotwórczych takich jak bakterie Escherichia coli, bakterie z grupy coli, enterokoki i ogólną liczbę drobnoustrojów) i fizykochemicznym (oznaczenie związków nieorganicznych takich jak żelazo, mangan, twardość, azotany, azotyny, jon amonowy).
- Laboratorium Wodociągów Kościańskich posiada akredytację w zakresie badań chemicznych, badań właściwości fizycznych i pobierania próbek wody do spożycia przez ludzi oraz ścieków. Akredytacja jest gwarancją zaufania, a jej uzyskanie to rygorystyczny proces. Skupia się nie tylko na spełnieniu określonych wymagań, ale także na systemie zarządzania jednostką, co w praktyce oznacza jej ciągłe doskonalenie – zaznacza Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich. - Akredytacja podkreśla kompetencje i profesjonalizm personelu oraz wysoki standard usług oferowanych przez dany podmiot, gdyż są potwierdzone przez niezależną jednostkę, w tym przypadku przez Polskie Centrum Akredytacji. Usługi takiego laboratorium są akceptowane na rynkach europejskich i światowych. Nasze laboratorium postawiło i stawia na akredytację.
Próbki wody do badania można pobrać samemu, według instrukcji dostępnej na stronie internetowej Wodociągów Kościańskich lub pozostawić to doświadczonemu pracownikowi laboratorium. (h)