Magazyn koscian.net
30 września 2022Zaawansowana technologicznie i unikatowa
Rozbudowaną Stację Uzdatnia Wody Łazienki w Kościanie odwiedzili specjaliści z całego kraju biorący udział w branżowej konferencji. Padło dużo komplementów.
W piątek, 30 września, Stację Uzdatniania Wody Łazienki w Kościanie odwiedzili uczestnicy konferencji "Warsztaty dla eksploatatorów stacji uzdatniania wody Boszkowo 2022". Specjaliści byli zaskoczeni tym, jak trudna do uzdatniania jest kościańska woda z ujęć głębinowych. Grupa nie kryła podziwu do zastosowanych rozwiązań, a pod adresem Kościańskich Wodociągów padło dużo komplementów.
Przypomnijmy, że Stacja Uzdatnia Wody Łazienki została wybudowana w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ten stosunkowo niewielki obiekt przed rozpoczęciem modernizacji uzdatniał ok. 10% wody dostarczanej przez Wodociągi Kościańskie. Dużo większa i młodsza jest Stacja Uzdatniania Wody przy ul. Jesionowej. Nie oznacza to jednak, że rolę SUW Łazienki w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw wody można pominąć. Wręcz przeciwnie, stacja stanowi ważny element systemu wodociągowego w Kościanie.
Władze miejskiej spółki od dawna nosiły się z zamiarem przeprowadzenia remontu SUW Łazienki. Inwestycję udało się rozpocząć dzięki pozyskaniu funduszy unijnych, które jednak nie były wystarczające, aby zrealizować zadanie w całości. Brakującą kwotę Wodociągi Kościańskie pokrywają z własnego budżetu oraz pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Podstawowym celem remontu i przebudowy Stacji Uzdatniania Wody Łazienki jest zwiększenie bezpieczeństwa nieprzerwanych dostaw wody oraz poprawa jej jakości. Ważnym elementem inwestycji są dwa nowe zbiorniki retencyjne do gromadzenia wody pitnej, które staną się istotnym elementem stabilności sieci wodociągowej – opisuje inwestycję burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.
Realizację przedsięwzięcia powierzono jarocińskiej spółce HYDRO, której złożyła ofertę na 10.651.800 zł. Umowę podpisano w maju 2021 roku. Pierwotnie zakończenie inwestycji planowano w pierwszym kwartale 2022, jednak z uwagi na prace dodatkowe – konieczność przebudowy istniejącego budynku – termin został przedłużony do 12 października br.
Obserwując zawansowanie prac można sądzić, że obiekt zostanie oddany w terminie. Z informacji przekazanych przez Spółkę wynika, że trwają już odbiory końcowe, a stacja pracuje w trybie rozruchu.
- Kolejny raz zespół Wodociągów Kościańskich pokazał, że potrafi działać zespołowo. Zadanie było nie lada wyzwaniem dla pracowników naszej Spółki, ale także dla pracowników firmy wykonawczej. Obiekt jest bardzo zaawansowany technologicznie i chyba unikatowy w skali Polski. Do dopełnienia inwestycji przydałoby się wykonać studnie trzeciorzędowe i połączyć magistrale wody surowej. W obecnej sytuacji gospodarczej będzie jednak ciężko to zrealizować. Liczę na dofinansowanie w tym kierunku lub pomoc zewnętrznych środków – mówi Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich.
Dr inż. Łukasz Weber, specjalista inżynierii środowiska, który świadczy usługi w wielu przedsiębiorstwach wodociągowych w całej Polsce w zakresie uzdatniania wody, tak ocenia inwestycję:
- Miałem przyjemność wizytować ostatnio obiekt SUW Łazienki. Wszystkie urządzenia zostały już zamontowane, aktualnie prowadzone są wstępne prace rozruchowe, które przebiegają obiecująco. Pierwsze wyniki parametrów fizykochemicznych takich jak żelazo, mangan, czy jon amonowy kształtują się znacznie poniżej obowiązujących norm. Ponadto cieszy jakość wykonanych prac oraz zastosowanych materiałów. Wykonawca wykorzystał do realizacji obiektu urządzenia najlepszych marek stosowanych w budowie stacji uzdatniania wody. Trwają obecnie przygotowania do rozruchu procesu koagulacji substancji organicznych (która będzie stosowana wtedy, gdy jakość ujmowanej wody to wymusi) oraz procesu nanofiltracji - nowoczesnej technologii uzdatniania, pozwalającej na obniżenie poziomu twardości oraz siarczanów w kościańskiej wodzie. Funkcjonuje już lampa UV, która będzie podstawowym urządzeniem dezynfekującym wodę na obiekcie. Niewątpliwie na ostateczny efekt złożyło się wiele czynników, spośród których istotnym był nadzór ze strony Inwestora. Dzięki stałemu doglądaniu budowy przez Inspektorów Zamawiającego, ale także pracowników Wodociągów Kościańskich, z Prezesem Dawidem Borkowskim na czele, w porę wychwycono wiele potencjalnych niedociągnięć i ryzyk, pilnując tym samym by jakość prac była jak najwyższa. Oczywiście wymagało to dużego zaangażowania całego zespołu, ale dzięki temu, obiekt prezentuje się bardzo dobrze. Teraz pozostaje nam czekać na finalny efekt w postaci wody uzdatnionej we wszystkich zaprojektowanych procesach.
W rozbudowanej stacji woda:
- będzie dwukrotnie poddawana napowietrzaniu (do tej pory jednokrotnie)
- będzie dwukrotnie filtrowana (do tej pory jednokrotnie)
- będzie częściowo zmiękczana (do tej pory nie było nanofiltracji)
- będzie pozbawiana zapachu i smaku (do tej pory nie było takiego procesu)
- będzie mniej chlorowana.
Udział wody z SUW Łazienki w miejskiej sieci wzrośnie z 10 do 50 procent.
Fotorelacja z wizyty specjalistów w SUW Łazienki – Jacek Olejniczak
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Panie Burmistrzu a skąd wode będzie brał. Budować stacje beż wody !!!! To wielki kit