Magazyn koscian.net

2010-09-07

,,Szóstka’’ kończy 25 lat

Dziś w Zespole Szkół nr 3 w Kościanie odbędzie się wielka jubileuszowa uroczystość. Mija bowiem 25 lat od jej otwarcia. Ćwierć wieku temu, 2 września 1985 r., w popularnej ,,szóstce’’ odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego



Szkoła dawniej
    Decyzję o podjęciu budowy nowej szkoły w Kościanie podjęto w 1981 r. Władze miasta widząc potrzebę rozwijającego się Kościana, a szczególnie jego południowo-zachodniej części wystąpiły z pomysłem wybudowania nowej szkoły. Decyzję o podjęciu budowy podpisał 17 listopada ówczesny wicepremier Zbigniew Madej. Projekt pt. ,,Szkoła osiedlowa w Kościanie’’ wykonała mgr inż. architekt Maria Godlewska z Wojewódzkiego Biura Projektów w Poznaniu. Budowa tej największej w ówczesnym województwie leszczyńskim placówki oświatowej ruszyła wiosną 1983 r. Prace wykonywał Kombinat Budowlany Leszno. Budowa trwała dwa lata.

    Szkoła składa się z sześciu budynków – segmentów. Dziś w sektorze A mieszczą się: biura i gabinety, czyli część administracyjna, świetlica, biblioteka z czytelnią, sala zabaw i stołówka z kuchnią, w sektorze B – pracownie dydaktyczno-przedmiotowe, w sektorze C – sale dydaktyczne, w sektorze D – przedszkole, w sektorze E – nauczanie zintegrowane, w sektorze F – sala gimnastyczna wraz z szatniami. Sektory połączone są łącznikami. Łączna kubatura budynku wynosi prawie 38 tys. m sześć., a powierzchnia użytkowa ponad 7 tys. m kw.

2 września 1985 r. w ,,szóstce’’ zabrzmiał pierwszy dzwonek. Do dyspozycji oddano 33 sale dydaktyczne, dwie sale gimnastyczne, świetlicę, bibliotekę, stołówkę, gabinety lekarskie, szatnie i kilkanaście toalet, a wokół budynku - zespół boisk i terenów rekreacyjnych. Naukę w nowej szkole rozpoczęło 809 uczniów pod kierunkiem 40 nauczycieli. Pierwszym dyrektorem był Bronisław Skroban, po nim – w 1988 r. - dyrektorski fotel objęła Elwira Pawełkiewicz, a dwa lata temu funkcję tę przejęła Izabela Korzeniowska.

    24 stycznia 1986 r. rada pedagogiczna zaakceptowała propozycję nadania szkole imienia Feliksa Stamma – kościaniaka, trenera wielu pokoleń polskich pięściarzy, otaczanego szacunkiem i uznaniem nie tylko wybitnego autorytetu w dziedzinie boksu amatorskiego, ale wrażliwego człowieka i wspaniałego wychowawcę. Feliks Stamm przez całe dorosłe życie związane było ze sportem. W latach 1923-26 rozegrał 13 oficjalnych walk bokserskich. Startował w kategorii piórkowej i lekkiej. Stoczył około 30 walk pokazowych. Nie był jednak pięściarzem wybitnym. W roku 1926 objął stanowisko trenera w poznańskiej Warcie, a dwa lata później wziął udział w szkoleniu olimpijczyków przed igrzyskami w Amsterdamie. Potem został asystentem trenera kadry narodowej, a od 1936 r. był już samodzielnym trenerem Polskiego Związku Bokserskiego. Stał w narożniku naszej drużyny olimpijskiej w latach 1948, 1952, 1956, 1960, 1964, 1968. Aż 14 razy przygotowywał zespół narodowy do turniejów o mistrzostwo Europy. Jego wychowankowie zdobyli kilkadziesiąt medali. Prowadził nasza drużynę do boju w ponad 130 oficjalnych meczach międzypaństwowych.

    W grudniu 1986 r., w 85. rocznicę urodzin Papy Stamma, ,,szóstka’’ otrzymała jego imię. Uroczystość połączono z otwarciem izby patrona. Z tej okazji powstał też hymn szkolny, którego autorami byli Bronisław Skroban i Krzysztof Wopiński.

    W 1988 r. ,,szóstka’’ została przyjęta do Klubu Szkół Przodujących, a podczas Wojewódzkiej Inauguracji Miesiąca Kultury Fizycznej powołano do życia szkolny Klub Olimpijczyka. W kwietniu 1989 r. szkole nadano sztandar. Dwa lata później placówka została uhonorowana Nagrodą Twórczą Miasta Kościana.

    W 1999 r., czyli po wprowadzeniu reformy oświaty, Szkoła Podstawowa nr 6 została przekształcona w Zespół Szkół nr 3, w skład którego weszła szkoła podstawowa i gimnazjum. W 2003 r. utworzono tu pierwszą klasę integracyjną. Od 2009 r. w skład Zespołu Szkół nr 3 wchodzą: szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi i gimnazjum z oddziałami integracyjnymi.

    Jako jedna z szesnastu szkół w kraju i jedyna w Wielkopolsce ,,trójka’’ realizowała program Centrum Edukacji Obywatelskiej ,,Standardy pracy szkoły’’, przystąpiła też do programu ,,Szkoła ucząca się’’. Ważnym wydarzeniem było też przyznanie w 2001 r. nagrody Ministra Edukacji Narodowej w konkursie ,,Europa w szkole’’. W tym samym roku, z okazji stulecia urodzin Feliksa Stamma zorganizowano I Wieczorny Bieg Stammowski. Od 2002 r. uczniowie ,,trójki’’ pomagają szkole misyjnej w Fianarantsoa na Madagaskarze. W 2002 r. otwarto też Szkolny Klub Europejski, który włączył się do ogólnopolskiego programu ,,Sprinng day in Europe’’, organizował spotkania z parlamentarzystami i koordynował akcję ,,Młodzi głosują’’. W 2004 r., jako jedna z dwóch szkół w kraju, ,,trójka’’ wprowadziła pilotażowy program oceniania kształtującego. Placówka ma certyfikaty ,,Szkoły z klasą’’ i ,,Uczniów z klasą’’. We wrześniu 2005 r. w szkole rozpoczął działalność  „Klub 8”, który w ramach wolontariatu zorganizował pomoc w nauce dla potrzebujących uczniów, a miesiąc później także Szkolne Koło Przedsiębiorczości. We wrześniu 2006 r. reaktywowano działalność chóru szkolnego. Kilkudziesięcioosobowa Muza pod kierunkiem Izabeli Woźniak jest bez wątpienia wizytówką szkoły. Od lat zespół bierze udział w ogólnopolskim programie „Śpiewająca Polska”, startuje w wielu przeglądach i festiwalach.

    W ciągu 25 lat mury ,,szóstki’’ opuściło 3266 absolwentów. Szkoła może poszczycić się wieloma laureatami konkursów, młodzież osiąga też wysokie wyniki na egzaminach zewnętrznych i sprawdzianach. Uczniowie zdobywali nagrody m.in. na ogólnopolskim Alfiku Humanistycznym i Matematycznym, Międzynarodowym Konkursie Matematycznym ,,Kangur’’, Ogólnopolskim Konkursie Twórczego Używania Umysłu ,,Wyspa Zagadek’’. Wśród uczniów i absolwentów są laureaci konkursów ekologicznych, recytatorskich, historycznych, języka polskiego, biologicznych, chemicznych, fizycznych, geograficznych, matematycznych, języków obcych, informatycznych, wiedzy pożarniczej, wiedzy technicznej, wiedzy o społeczeństwie i festiwali muzycznych. W 1997 r. placówka zajęła czołowe miejsce w Polsce pod względem liczby laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Młodzież z ,,trójki’’ startowała też w finale Ogólnopolskiego Turnieju Interdyscyplinarnego ,,Liga XXI wieku’’. Uczniowie trzykrotnie byli laureatami konkursu ,,Mój szkolny kolega z Afryki’’. Szkoła jest organizatorem różnych imprez środowiskowych i konkursów, m.in. Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny, Powiatowego Konkursu Matematycznego, konkursu Wierszowisko, czyli jak oczarować poezją Jana Brzechwy. Tajemnice przedsiębiorczości uczniowie zgłębiają pracując w Spółdzielni Uczniowskiej „Sezamek”.

    Od 2004 r. Zespół Szkół nr 3 organizuje Dni Integracji, których celem jest integracja niepełnosprawnych uczniów ,,trójki’’ i Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej, podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjnego i Warsztatów Terapii Zajęciowej z pełnosprawnymi. W trakcie corocznych imprez zbierane są fundusze na rehabilitację niepełnosprawnych uczniów. W sumie w ciągu minionych sześciu lat udało się zebrać ponad 71 tys. zł.

    W październiku 2007 r. zmieniono stary system grzewczy na ogrzewanie gazowe. W 2009 r. oddano do użytku podjazdy dla niepełnosprawnych przy głównym wejściu do szkoły i zejściu z ul. Wyzwolenia.

    Od ubiegłego roku w sieci działa nowa szkolna strona internetowa www.zs3koscian.edupage.org. Wieści z życia szkoły znaleźć można także w redagowanej przez uczniów gazetce szkolnej „Nasza Teczka”.  

Szkoła dziś

    W Zespole Szkół nr 3 w Kościanie uczy się obecnie ponad 700 uczniów. Pomimo niżu demograficznego nie zmniejszyła się liczba oddziałów. W szkole podstawowej utworzono ich 21, w tym w 3 integracyjne (kl. I, III i IV), natomiast w gimnazjum 10, w tym 2 integracyjne (kl. I i II). Działają też dwa oddziały przedszkolne. W szkole pracuje 65 nauczycieli, z których 11 przepracowało tu 25 lat. Od samego początku w administracji są zatrudnieni Barbara Kasperska i Zenon Walczak. Kadra pedagogiczna jest wysoko wykwalifikowana. W związku z uruchomieniem oddziałów integracyjnych konieczne było podniesienie nauczycielskich kwalifikacji z zakresu m.in. oligofrenopedagogiki, terapii pedagogicznej, logopedii, surdopedagogiki.

    W tym roku zakończono wymianę wszystkich okien w ramach termomodernizacji, a w 90% wyremontowano dach. Na bieżąco wykonywane są remonty sal lekcyjnych, w których montowane jest oświetlenie energooszczędne. W tym roku zaadaptowano drugą salę dla oddziału przedszkolnego. Przypomnijmy, że oddziały przedszkolne zaczęły funkcjonować w szkole w 2008 r. Ponadto w świetlicy wydzielono osobne pomieszczenie dla uczniów z klas I-III. W sierpniu przy ,,trójce’’ ruszyła też budowa kompleksu boisk Orlik 2012.

    - Remonty możemy przeprowadzać dzięki zrozumieniu naszych potrzeb przez organ prowadzący, czyli miasto Kościan. Docelowo chcemy wyremontować wszystkie sale lekcyjne. W czasie tych wakacji rozbudowaliśmy pracownię informatyczną, wymieniliśmy instalację, oświetlenie i podłogi, wymalowaliśmy i wstawiliśmy nowe meble. Sala została przygotowana docelowo na 24 stanowiska komputerowe – informuje dyrektor Izabela Korzeniowska, przypominając, że do tej pory było ich 14. – Do końca roku chcemy uruchomić dodatkowe trzy stanowiska i potem, w miarę możliwości, rozbudowywać o kolejne.   (kar)

GK nr 35/2010


Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.147.68.39

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.