Magazyn koscian.net

2009-08-12

Archeologiczna perełka w CK

Bruszczewo ma szansę być pokazane szerszej publiczności - mówił podczas otwarcia wystawy „Bruszczewo – perła archeologii Wielkopolski” prof. Janusz Czebreszuk z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ekspozycja otwarta w piątek w śmigielskim Centrum Kultury jest podsumowaniem wieloletnich badań prowadzonych w tej miejscowości

W sali kinowej śmigielskiego Centrum Kultury zaprezentowano przedmioty wydobyte podczas wykopalisk w Bruszczewie w latach 60-tych ubiegłego wieku i w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Ekspozycję wzbogacono opisem przygotowanym przez prof. Czebreszuka i bogatym materiałem zdjęciowym. Badania naukowe w Bruszczewie były prowadzone od lat 90-tych przez naukowców z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz niemieckiego Christian-Albrechts Universytaet w Kilonii.

- Miejscowość Bruszczewo jest bardzo znana na mapie archeologicznej Polski, ponieważ już w ubiegłym wieku to stanowisko była badane. Wiemy, że zarówno w tak odległych czasach, jak we wczesnym średniowieczu miejsce to odgrywało bardzo ważną rolę w rozwoju kulturowym Ziem Polskich. Tym niemniej wiedzieliśmy o nim niewiele. W latach 60-tych było rozpoznanie tego miejsca. Dopóki profesor Czebreszuk nie zabrał się do dzieła, nie wiedzieliśmy jakie to stanowisko miało znaczenie. Dzięki zainteresowaniom profesora i jego szerokim kontaktom mogliśmy te badanie z takim rozmachem prowadzić – mówiła dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Hanna Kóčka-Krenz. - Dzięki tym badaniom i wykorzystaniu najnowocześniejszych metod badawczych można było odtworzyć miejsce, w którym na dwa tysiące lat przed Chrystusem żyli ludzie o niebywałych wręcz możliwościach i kontaktach międzynarodowych.

Naukowcy uczestniczący w otwarciu wystawy podkreślali, że Bruszczewo jest przykładem zastosowania najnowszych technologii w badaniach archeologicznych. Profesor Czebreszuk zaznaczył, że badania prowadzone w Bruszczewie przyniosły ogromną ilość informacji. Część z nich już została opracowana.

- To jest nasza praca na najbliższą przyszłość. Jest to ogromna ilość informacji. Tutaj jest wierzchołek góry lodowej, który ma uprzystępnić państwu ten kawałek przeszłości – stwierdził prof. Janusz Czebreszuk.

Zaznaczył, że duże znaczenie w prowadzeniu prac wykopaliskowych miała przychylność lokalnych władz samorządowych. - Dla mnie jako archeologa, który chleb z niejednego pieca już jadł, w niejednym powiecie i gminie pracował, jest to doświadczenie, które szczególnie chwyta za serce. Ja tu jestem pod presją tego środowiska. Ludzie są tak otwarci, tak pomocni, że ja nie mogę inaczej tego robić. Staram się to robić jak najlepiej. Dziękuję władzom obecnym i byłym, dziękuję obywatelom, którzy byli na tym stanowisku. Trzymam kciuki za przyszłość tej idei – Bruszczewa, które ma szansę, by być pokazane dla jeszcze szerszej publiczności. Liczę na to, że nasza współpraca będzie kontynuowana dla dobra archeologii.

Otwarcie wystawy było okazją do zaprezentowania najnowszej publikacji popularnonaukowej wydanej przez Urząd Miejski w Śmiglu „Bruszczewo perła archeologii Wielkopolski”. Ekspozycję w śmigielskim Centrum Kultury można zwiedzać do 11 września. Jej organizacja była wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Miejskiego w Śmiglu i Stowarzyszenia Porozumienie Ziemia Kościańska przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. (h)

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 13.58.18.135

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.