Magazyn koscian.net
13 listopada 2012Durczykiewicz w sieci
Sto lat po wydaniu albumu „Dwory Polskie w Wielkim Księstwie Poznańskiem”, dzieło czempińskiego fotografa Leonarda Durczykiewicza doczekało się elektronicznego wydania w wersji na iPada. Wkrótce ukaże się także album Waldemara Śliwczyńskiego, który postanowił sfotografować to, co pozostało z budowli uwiecznionych przez Durczykiewicza
Niezwykłe życie Leonarda Durczykiewicza opisaliśmy na naszych łamach w maju piórem Magdaleny Lajszner, a jego twórczość prezentowało w lutym Muzeum Regionalne w Kościanie. Ów niezwykły artysta, dziennikarz, wydawca, producent cukierków, muzyk i awanturnik wzbudza coraz większe zainteresowanie nie tylko w rodzimym Czempiniu i Kościanie, ale w całej Wielkopolsce.
W setną rocznicę wydania dzieła jego życia, albumu „Dwory polskie w Wielkim Księstwie Poznańskim”, w internecie pojawił się elektroniczny reprint wersji na iPada przygotowany przez Przemysława Nowaczyka. Pobrało go już ponad 500 osób. Leonard doczekał się także tętniącego życiem profilu na FaceBoooku. (http://www.facebook.com/durczykiewicz)
Z kolei w realnym świecie ukaże się album „Topografia ciszy” wrzesińskiego artysty Waldemara Śliwczyńskiego, który postanowił sfotografować to co pozostało z budowli uwiecznionych przez Durczykiewicza. Zdjęcia powstały na starym mieszkowym aparacie, podobnym do tego, którego na początku XX wieku używał Durczykiewicz.
Przypomnijmy, że będący dziś białym krukiem album z 1912 roku Leonard Durczykiewicz wydał własnym sumptem. Książka zawiera ponad dwieście fotografii rezydencji ziemiańskich z całej Wielkopolski wraz z krótkimi opisami, dostarczonymi najczęściej przez właścicieli. Wiele z wielkopolskich pałaców znanych jest współcześniejsze wyłącznie ze zdjęć wykonanych przez czempińskiego fotografa. To dzięki Durczykiewiczowi wiadomo jak wyglądały nieistniejące dziś pałace w Starym Gołębinie i w Zielęcinie w dawnym powiecie kościańskim.
Właścicielom Ipadów polecamy bezpłatny reprint albumu, a zainteresowanych Durczykiewiczem odsyłamy do tekstu o nim, który znaleźć można na naszej stronie internetowej. Zachęcamy także do śledzenia profilu na stronie facebook.com/durczykiewicz i przyłączenia się do misji „Ledur”, w ramach której Durczykiewicz ma się stać symbolem wielkopolskiej turystyki samochodowej. Pomysł polega na stworzeniu szlaku turystycznego wiodącego śladem sfotografowanych przed I wojną światową rezydencji ziemiańskich. (s)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
No, to jest bardzo ciekawe... ale nie mam towaru z ugryzionym jablkiem, i co teraz?