Magazyn koscian.net

2008-06-11

Dwunastu zdolnych

Dwunastu młodych, zdolnych powiatu kościańskiego otrzymało roczne stypendia Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego w Kościanie. Akty nadania stypendiów otrzymali na uroczystej sesji Rady Miejskiej Kościana 6 czerwca

,,Wydobyć z mas ludu zdatną młodzież, a wykrywszy jej talenta, obrócić ją na pożytek kraju, dając pomoc i stosowny kierunek jej wykształceniu, jest celem zawiązującego się Towarzystwa’’ - ten fragment statutu Towarzystwa Naukowego pomocy dla Młodzieży Wielkiego Księstwa Poznańskiego jest mottem Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego. Stowarzyszenie działa już ponad dziesięć lat i jak zauważył na uroczystej sesji jego prezes - Cezary Trosiak - jest chyba najstarszą, a na pewno jedną z najstarszych organizacji pozarządowych działających w powiecie kościańskim. Wypłaca obecnie 15 stałych stypendiów (do końca edukacji stypendysty), cztery roczne i cztery pomostowe. W tym roku stałego stypendium nie przyznano, a za to przyznano aż 12 stypendiów rocznych. Dla studentów stypendium wynosić będzie w tym roku 250 złotych miesięcznie, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - 200 zł, a dla gimnazjalistów - 150. Najwyższe są stypendia pomostowe - dla studentów pierwszego roku - 380 zł. Partnerami Stowarzyszenia są: Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Podczas sesji prezes Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego dziękował też serdecznie wszystkim, którzy wspierają działalność stowarzyszenia finansowo, szczególnie samorządom.

Akty nadania stypendiów wręczyli młodym zdolnym na sesji prezes stowarzyszenia, burmistrz Kościana Michał Jurga i starosta kościański Andrzej Jęcz. Wszyscy stypendyści mają bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendium roczne otrzymali więc:

Angelika Rogozińska z Bielewa, uczennica II gimnazjalnej w Lubiniu. Poza szkoła uczy się grać na gitarze i planuje naukę gry na pianinie. Pasjonuje ją praca z obiektywem i ma na swym koncie nagrody w konkursach fotograficznych i filmowych. Ponadto gra w piłkę nożną i siatkówkę.

Milena Kurpisz z Rogaczewa Małego lada dzień będzie absolwentką gimnazjum w Jerce. Osiąga wspaniałe wyniki w nauce z przedmiotów ścisłych (matematyka i chemia), ale i pięknie śpiewa, i recytuje, a fascynuje ją ostatnio historia II wojny światowej.

Monika Konieczna z Bonikowa (uczennica I gimnazjalnej bronikowskiej szkoły) jest uzdolniona artystycznie - maluje i śpiewa. W wolnych chwilach jeździ na łyżworolkach i na rowerze. Aktualnie marzy jej się studiowanie architektury.

Maciej Kałucki ze Śmigla (II gimnazjum) gra w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Śmiglu i z zapałem oddaje się grze na puzonie i pracy w kółku teatralnym. W przyszłości chciałby zostać kardiologiem.

Dominika Kretschmer z Kościana (II gimnazjum) lubi czytać książki, tańczyć, recytować, śpiewać i oddawać się sztukom teatralnym. Chciałaby studiować. Dziś marzy jej się psychologia.

Izabela Rybarczyk z Kiełczewa (III technikum ekonomicznego) ma talent do nauki języków i chwilowo oddaje się dwóm: angielskiemu i niemieckiemu, ale marzy jej się nauka kolejnego. Studiować chciałaby na Akademii Ekonomicznej, a swą przyszłość widzi w bankowości.

Magdalena Michalak z Czacza jest licealistką, ale znajduje tez czas na naukę w szkole muzycznej. Gra na gitarze, śpiewa i tańczy, a w przyszłości chciałaby studiować na Akademii Muzycznej.

Magdalena Lis ze Śmigla (II gimnazjum) lubi się uczyć i pasjami trenuje grę na puzonie. Od trzech lat gra w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Śmiglu. Kocha też grę w siatkówkę.

Stypendia pomostowe (dla studentów pierwszego roku) otrzymali:

Magdalena Majchrzak ze Starego Gołębina (dwukrotnie roczna stypendystka), która interesuje się matematyką i fizyką (finalistka Okręgowego Konkursu Matematycznego ,,Supermatematyk’’)

Anna Nowaczyk z Czempinia (drugi raz została stypendystką) chce studiować na dwóch kierunkach jednocześnie: prawie i archiwistyce. Pasjonuje się historią.

Małgorzata Lemańska z Nowej Wsi jest utalentowana artystycznie i wrażliwa na literaturę piękną. Chce studiować filologię angielską i w przyszłości uczyć tego języka.

Katarzyna Marona z Widziszewa jest niezwykle uzdolniona muzycznie, wrażliwa i obdarzona pięknym, mocnym głosem. Kocha śpiewać. Lista zdobytych trofeów na festiwalach jest bardzo długa. Chciałaby studiować na germanistyce.

Stowarzyszenie nagrodziło ponadto za bardzo dobre wyniki w nauce pięć kolejnych dziewcząt: Justynę Samol i Barbarę Konieczną ze Śmigla, Angelę Glumińską z Jerki, Annę Ciążkowską z Czacza i Annę Marię Bąk z Bieżynia. Na uroczystej sesji nagrodzono ponadto sześcioro najlepszych w konkursie ,,Dezydery Chłapowski - życie i dzieło’’. Konkurs wygrała Marta Flak z SP nr 1 w Kościanie. (Al)

GK 24/2008

___
Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.14.132.43

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.