Magazyn koscian.net
2009-06-17Kościański dukat sposobem na promocję?
Wyemitowanie przez miasto własnej waluty to zdaniem przewodniczącego kościańskiej rady miejskiej Piotra Ruszkiewicza dobry sposób na promocję Kościana. Rozważenie propozycji zapowiedział burmistrz Michał Jurga
Lokalne dukaty to produkt opracowany przez Mennicę Polską S.A. Nawiązują one do tradycji bicia monet przez lokalnych władców. Obecnie służą one przede wszystkim jako jedno z narzędzi promocyjnych miast, firm czy wydarzenia. Wykorzystywane są na zasadach bonów towarowych na terenie wyznaczonym przez emitenta. Są uznawane przez lokalnych przedsiębiorców jako forma płatności za towar czy usługę.- Lokalne dukaty stały się bardzo popularne. Około pięćdziesięciu miast przymierza się do ich wyemitowania. Jest to dobry gadżet promocyjny. Na rynku wtórnym dukaty uzyskują wysokie ceny. Mógłby to być trwały i miły prezent dla osób odwiedzających nasze miasto – przekonuje przewodniczący kościańskiej rady miejskiej, Piotr Ruszkiewicz.
Cechami charakterystycznymi dla lokalnych dukatów są ich nazwy i wizerunek. Różnią się także nominałami i materiałem użytym do ich wykonania. Miasto czy instytucja może także określić nakład monet.
W 2009 roku lokalne dukaty – Talary Gdańskie - wyemitował Gdańsk. Na taką formę promocji zdecydowały się także mniejsze miasta. Nałęczów wyemitował Nałęczki, Tczew -Dersławy, Legionowo – Legiony, Augustów – Augusty, Polanica Zdrój – Serca, a Bystrzyca Kłodzka – Floriany. Własną walutę – Heliodory - wypuścił także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do wyemitowania lokalnych dukatów przygotowują się już kolejne miasta. Mennica Polska oferuje pomoc w określeniu nakładu, wizerunku, nazwy i nominału dukata. Zapewnia także wsparcie marketingowe przedsięwzięcia. (h)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
A co tu promować? Czy jesteśmy miejscowością turystyczną? Pomysł do bani - szkoda pieniędzy