Magazyn koscian.net
2009-06-17Lisiarz Roku
Leszek Stachowiak z Ośrodka Hodowli Zwierzyny Stadnina Koni Racot wywalczył tytuł Lisiarza Roku. Konkurs przeprowadzony w ramach ,,Programu regulacji liczebności lisów w obwodach łowieckich na terenie powiatu kościańskiego w celu restytucji zająca szaraka’’
Program finansowany z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska ma na celu skuteczne odrodzenie zagrożonego gatunku zająca szaraka i spadek liczebności lisów do stanu 2-3 osobniki na 1000 ha- To był dobry sezon, ponieważ wyniki redukcji lisa były lepsze o 30% – poinformowała Beata Kownacka, naczelnik wydziału architektury, budownictwa i ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Kościanie.
- To dobry program zmierzający do zachowania równowagi biologicznej dwóch gatunków – lisów i zajęcy. Cieszę się, że realizujemy go już drugi sezon we współpracy ze Stacją Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu i myśliwymi z naszego powiatu. Nasz program może być przykładem dla innych samorządów – stwierdził starosta Andrzej Jęcz, dziękując dr. Robertowi Kamieniarzowi ze Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu za pomysł i zachęcenie do sfinansowania programu, myśliwym za czynny udział. Pogratulował też tegorocznym zwycięzcom.
Szczegółową analizę populacji lisów i zajęcy przedstawił dr Robert Kamieniarz, zastępca kierownika czempińskiej Stacji Badawczej PZŁ. Jak wyliczył, w poprzednim sezonie odstrzelono 706 lisów, a w tym – 914. Zgodnie z planem w 2010 r. powinno pozostać ok. 300 lisów (średnie zagęszczenie 4-5 na 1000 ha), a w 2012 r. – 3 na 1000 ha.
Podczas środowego spotkania z udziałem władz samorządowych powiatu, miasta i gminy Kościan wręczono nagrody w konkursie indywidualnym na „Lisiarza Roku”. Najwięcej lisów – 61 sztuk – odstrzelił Leszek Stachowiak z Ośrodka Hodowli Zwierzyny Stadnina Koni Racot. Drugi był ubiegłoroczny zwycięzca Józef Wasielewski z Koła Łowieckiego Knieja Poznań (59 sztuk), trzeci - Andrzej Oleksiewicz ze Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu (50), czwarty - Sebastian Jankowski z Koła Łowieckiego Knieja Śmigiel (33), a piąty - Krzysztof Kuciak z Koła Łowieckiego Knieja Kościan (32). Zwycięzca odebrał z rąk starosty Jęcza pamiątkową statuetkę, a także zaproszenie na polowanie na owce muflona. W konkursie zbiorowym wystartowało osiem kół łowieckich/zarządców obwodów łowieckich. Najwięcej lisów w obwodach Racot i Nowy Lubosz odstrzelili myśliwi z Ośrodka Hodowli Zwierzyny Stadnina Koni Racot (273,71% zredukowanej populacji wiosennej). Kolejne lokaty zajęli: Koło Łowieckie Szarak z Krzywinia (225,59%), Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu – Ośrodek Hodowli Zwierzyny ZG PZŁ (212,64%). Zwycięskie koło otrzymało w nagrodę symboliczny czek na 8 tys. zł. Za te pieniądze zostaną zakupione zające, które zostaną wypuszczone w nadzorowanych przez zwycięzców obwodach. Wszystkie koła otrzymały nory do polowania na lisy zakupione przez Starostwo Powiatowe. (kar)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Nie lubię lubiących zabijać