Magazyn koscian.net
2009-06-10Co z programem rewitalizacji?
Pomoc w pozyskaniu środków unijnych na rewitalizację terenów poprzemysłowych oferuje kościańskim przedsiębiorcom Urząd Miejski w Kościanie. Trwają przygotowania do opracowania programu rewitalizacji miasta, który jest jednym z warunków niezbędnych przy ubieganiu się podmiotów gospodarczych o środki z Urzędu Marszałkowskiego
Temat opracowania rewitalizacji miasta wywołał podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Kościana radny Bronisław Frąckowiak.- Czy miasto posiada program rewitalizacji? - zapytał radny Frąckowiak.
Jak poinformował wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak, programu jeszcze nie ma. Nie są znane wytyczne niezbędne do jego konstruowania. W lutym rozpoczęła się akcja informacyjna dla przedsiębiorców, którzy posiadają tereny poprzemysłowe.
- Spotykamy się z przedsiębiorcami i informujemy ich, że przystępujemy do opracowania miejskiego planu rewitalizacji, tak aby każdy podmiot lub osoba prywatna, która ma tereny poprzemysłowe mogła swoje plany wnieść do programu – wyjaśnił Maciej Kasprzak. - Jednocześnie oferujemy pomoc dotyczącą funduszy europejskich, które można wykorzystać na rewitalizację terenów poprzemysłowych.
Opracowanie miejskiego planu rewitalizacji ważne jest nie tylko ze względu na późniejszą możliwość zmiany wizerunku miasta. Pierwszym punktem przy rozpatrywaniu wniosków złożonych przez przedsiębiorców jest sprawdzenie, czy ich projekty wpisują się w miejski projekt rewitalizacji.
- Będziemy starali się tak współpracować, żeby każdy przedsiębiorca, który ma zamiar zainwestować, mógł ten pierwszy punkt spełnić – zaznaczył wiceburmistrz Kasprzak.
Wnioski dotyczące rewitalizacji będą przyjmowane przez Urząd Marszałkowski w trzecim kwartale bieżącego roku.
- Jeżeli fizycznie nie przystąpiliśmy jeszcze do realizacji planu rewitalizacji, to dlatego, że nie ma jeszcze wytycznych instytucji zarządzającej – Urzędu Marszałkowskiego – jak ten program ma wyglądać – stwierdził wiceburmistrz.
W Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym rewitalizacja ujęta jest w dwóch działach – rewitalizacja terenów poprzemysłowych i rewitalizacja terenów miejskich. Przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o dotacje. Dla samorządów program ma charakter nie dotacyjny, a kredytowy. Wielkopolska, jako jedyne województwo w Polsce, pieniądze zarezerwowane na rewitalizację terenów miejskich przeznaczy na program Jessica. Urząd Marszałkowski w porozumieniu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym utworzy fundusz, z którego miastom będą udzielane pożyczki. Te z kolei będą mogły być wykorzystane na przedsięwzięcia podejmowane przez samorządy i przedsiębiorstwa w zakresie rewitalizacji. (h)
GK 23/2009