Magazyn koscian.net
2009-11-11Magia starych pocztówek
W miniony czwartek w Muzeum Regionalnym im. dra Henryka Florkowskiego w Kościanie odbyła się uroczysta promocja książki „Ziemia Kościańska na starych pocztówkach”. To druga taka publikacja, po wydanym przed rokiem albumie ,,Kościan na starych pocztówkach”. Promocji towarzyszyła ekspozycja oryginalnych pocztówek. Muzealna sala pękała w szwach.
- Tylu gości w tej firmie jeszcze nie było – zauważyła Magdalena Lajszner, dyrektor kościańskiego muzeum, witając gorąco wszystkich przybyłych na tej – jak podkreśliła – najważniejszej w muzeum uroczystości w 2009 roku. – Dziękuję za obecność, mimo tej późnej pory i niezbyt pięknej pogody. Szczególnie ciepło witam Halinę Świątkiewicz z Czempinia, żonę zmarłego regionalisty Józefa Świątkiewicza - spiritus movens książki, który wspierał nas do końca.Na czwartkową promocję przybyli m.in. samorządowcy z miasta, gminy i powiatu, radni, regionaliści, przyjaciele muzeum, bibliofile, rodziny, przyjaciele i znajomi.
Na 239 stronach znajdują się reprodukcje pocztówek przedstawiających miasto i gminę Czempiń, gminę Kamieniec, gminę Kościan, miasto i gminę Krzywiń, miasto i gminę Śmigiel oraz miasto i gminę Wielichowo.
Bogaty zbiór starych pocztówek, które od 1981 roku kolekcjonujemy w Muzeum Regionalnym pomaga nam poznać oblicze Ziemi Kościańskiej z tamtego czasu. Każda karta tej książki będzie dla Państwa, mam nadzieję, ciekawym przystankiem w naszej podróży po miejscowościach, ich uliczkach i zabytkach dawnego powiatu kościańskiego. Zapraszamy na wędrówkę nie tylko po tych miastach i wsiach, które dziś tworzą powiat kościański, ale także do Kamieńca i Wielichowa, które kiedyś były jego częścią. Znacznie większy powierzchniowo powiat - z niewielkimi zmianami na granicach i wydzielonym w latach 1887-1932 powiatem śmigielskim – funkcjonował od 1815 do 1975 roku. Historia opisywanych miejsc nie byłaby tak pełna, gdyby nie podpowiedzi i wskazówki panów Huberta Zbierskiego, Pawła Buksalewicza i świętej pamięci Józefa Świątkiewicza. Wiele ciekawostek pozwoliły nam poznać i przypomnieć wartościowe poznawczo publikacje księży Franciszka Ruszczyńskiego i Zygmunta Ciepluchy, a także panów Walentego Jezierskiego, Floriana Florkowskiego, Czesława Przygodzkiego i Ludwika Gomolca.(…) Życząc miłej lektury, pozostaję z nadzieją, że wędrówka po kartach ,,Ziemi Kościańskiej na starych pocztówkach’’ stanie się dla Państwa prawdziwą przyjemnością – czytamy we wstępie autorstwa Magdaleny Lajszner.
Książka powstawała przez rok. Pracowali nad nią: Magdalena Lajszner (koncepcja, redakcja, teksty), Bartosz Jankowski (współautor tekstów) i Michał Rydlewski (opracowanie graficzne). Drukiem zajęła się Agencja Reklamowa DNA Krystiana Kozłowskiego z Kościana.
- Prace nad albumem zaczęliśmy rok temu, praktycznie, gdy zakończyliśmy ,,Kościan na starych pocztówkach’’. Wiedzieliśmy, że musi być ciąg dalszy, bo zbiór pocztówek w kościańskim muzeum jest na tyle duży, że zrobimy bez kłopotów drugi tom. Musieliśmy mieć jednak na to pieniądze. Udało się i znalazły się pieniądze w naszym muzealnym budżecie. Dziękujemy burmistrzowi i przewodniczącemu – podkreśliła dyrektor Lajszner, prosząc o jeszcze. – Mamy już plany – stwierdziła tajemniczo.
Wszyscy goście obecni na czwartkowej promocji otrzymali albumy. Podczas wieczoru była też okazja do zdobycia wpisu autorów tej niezwykłej książki. W zaledwie kilka minut ustawiła się dłuuuga kolejka. Książkę będzie można kupić w Muzeum Regionalnym i kościańskich księgarniach. (kar)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
posiadam stare kartki imieninowe okres przedwojenny mogę ja udostępnic ,ba gotowy sprzedac ,czekam na propozycje