Magazyn koscian.net
10 lipca 2013Nadwyżka mimo kryzysu

Przekonanie, że budżet jest trudny pomogło nam go zrealizować – mówił burmistrz Kościana Michał Jurga podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Radni pozytywnie, choć z uwagami, ocenili pracę włodarza miasta. Jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za 2012 rok
W 2012 roku dochody miasta wyniosły 68.597.499 złotych. W stosunku do zakładanego planu wykonano je w 99,2%. Dochody własne wynosiły 38.836.590 złotych. Stanowiły 56,62% ogólnej kwoty. Subwencje to 21,58%, a dotacje 13,57% dochodów. Natomiast 4,62% stanowiły środki z Unii Europejskiej.
Wydatki zamknęły się kwotą 67.011.126 złotych. Były niższe niż pierwotnie zakładano. Zrealizowano je w 96,26%. Po stronie wydatków największą pozycję stanowiły oświata i wychowanie – 43,34% ogólnej kwoty.
- Prowadzenie zadań oświatowych to bardzo duży wysiłek finansowy. Gminy mają i będą miały coraz większe problemy, żeby to zadanie realizować. Państwo na prowadzenie naszych szkół w ubiegłym roku przeznaczyło niespełna 17 milionów złotych. Dla porównania tylko i wyłącznie płace dla nauczycieli w szkołach i przedszkolach sięgnęły kwoty 23 milionów złotych. Damy sobie jeszcze radę nie likwidując szkół i nie zwiększając liczby dzieci w oddziałach – mówił burmistrz Kościana Michał Jurga. - Na wszystkie zadania oświatowe wydajemy 29 milionów złotych. 11 milionów złotych dokładamy z własnych dochodów. Gdyby subwencja oświatowa wystarczała na wynagrodzenia nauczycieli, około 6 milionów złotych więcej moglibyśmy przeznaczyć na inwestycje w mieście.
Drugą pozycją po stronie wydatków była opieka społeczna – 19,81%, a trzecią administracja – 9,25% ogólnej kwoty.
- Staraliśmy się szukać rozwiązań, które ograniczyłyby wydatki. W każdej dziedzinie próbujemy takie działania podejmować – podkreślił burmistrz Jurga.
Wydatki majątkowe zamknęły się kwotą 5.723.434 złotych. Miasto inwestowało nie tylko w infrastrukturę drogową. Wśród ubiegłorocznych inwestycji były m. in.: rewitalizacja Parku Miejskiego i przebudowa wieży ciśnień. Miasto dokładało się także do inwestycji powiatowych.
- Przekonanie, że budżet jest trudny pomogło nam go zrealizować – stwierdził włodarz Kościana.
Wynik finansowy miasta za ubiegły rok to nadwyżka w kwocie 1.586.373 złote. Zadłużenie na koniec 2012 roku wynosiło prawie 18,7 miliona złotych, co stanowi 26% dochodów.
- To był trudny czas. Zawsze znajdowaliśmy wspólny język, co do istotnych spraw. Na pewno chcielibyśmy zrealizować więcej inwestycji. Dziękuję radnym za pomoc i dobre rady. Dziękuję pracownikom urzędu i kierownikom jednostek organizacyjnych za dobre i rzetelne prowadzenie polityki finansowej w 2012 roku – mówił burmistrz Michał Jurga.
Sprawozdanie z realizacji budżetu za ubiegły rok pozytywie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej wnioskowała o udzielenie burmistrzowi absolutorium za wykonanie budżetu w 2012 roku.
- To był szósty budżet skonstruowany, zaplanowany i przeprowadzony przez pana burmistrza. Odczuwalne jest to, że budżety z roku na rok są trudniejsze. Rok ubiegły mimo dużych problemów, mimo kryzysu gospodarczego będzie się mieszkańcom Kościana kojarzył dobrze – rozpoczął dyskusję na temat realizacji ubiegłorocznego budżetu radny Teodor Kubacki z Klubu Radnych Porozumienie Ziemia Kościańska. - Burmistrz pokazywał swoimi działaniami, że jest skłonny do oszczędnego gospodarowania. Gospodarujemy w taki sposób, że wydajemy to, co uzyskujemy i przy okazji zmniejszamy zadłużenie.
- Ubiegłoroczny budżet wykonany został zgodnie z przyjętymi założeniami. Budżet ustalony na 31 grudnia 2012 odbiega od tego, który przyjęliśmy na początku roku zarówno w zakresie dochodów i wydatków, jednakże ostateczna nadwyżka budżetowa jest wyższa niż zaplanowaliśmy – mówiła radna Joanna Albińska z Klubu Radnych Stowarzyszenie Samorządowe Forum Demokratyczne. - Jeżeli chodzi o dochody chcielibyśmy zwrócić uwagę na przeszło 50% udział dochodów własnych gminy w ogólnych dochodach. Wpływy z pierwotnie planowanych podatków są wyższe zwłaszcza w zakresie podatków od osób prawnych. Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się wydatkom inwestycyjnym w zakresie ich realizacji, poprawności i jakości wykonania. Mamy pewne obawy, co do jakości ścieżek w Parku Miejskim. Z niecierpliwością czekamy na otwarcie wieży ciśnień. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się zrealizować szerokopasmowy internet. Wydatki związane z oświatą są ogromne. Ze swojej strony chcielibyśmy podkreślić, żeby nie tylko starać się ograniczać koszty, ale także szukać dodatkowych dochodów, żeby w jak najlepszy sposób racjonalnie wykorzystać zaplecze oświatowe.
- Gdyby jeszcze była poprawiona jakość tych inwestycji, które miasto robi, to stwierdziłbym, że radny Teodor Kubacki ma racje wychwalając realizację tego budżetu – włączył się do dyskusji radny Bronisław Frąckowiak. - Wpompowaliśmy niesamowitą ilość pieniędzy w Trakt Kościański i wieżę ciśnień. Gdybyśmy w pierwszej kolejności zrealizowali inwestycje drogowe, mielibyśmy już zamknięty temat ulic.
- Miasto pięknieje – nie miał wątpliwości radny Wiktor Rudawski. Stwierdził, że czas najwyższy pomyśleć o bazie sportowej z prawdziwego zdarzenia.
Mimo uwag dotyczących jakości wykonania inwestycji i opóźnień w ich realizacji radni jednogłośnie udzielili burmistrzowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. (h)
27/2013
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Miał Pan szansę panie Frąckowiak realizować z panem Bartkowiakiem inwestycje drogowe. Wybraliście budowę pływalni za komercyjne kredyty. A teraz robi się i drogi, i wieżę, i park, i dach liceum. I to nie z kredytów, a za pieniądze unijne. Ale to trzeba mieć w głowie dobrze poukładane, żeby po unijne umieć sięgnąć.