Magazyn koscian.net
2008-10-22Seniorzy głodni wiedzy
331 słuchaczy zapisało się w tym roku na zajęcia Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To rekordowa liczba. Uniwersytet dla seniorów zainaugurował czwarty rok działalności w miniony czwartek
Przypomnijmy, że Kościański Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Porozumienie Ziemia Kościańska przy wsparciu Starostwa Powiatowego, burmistrza Kościana i wójta gminy Kościan. Honorowy patronat nad KUTW sprawuje rektor poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Warto dodać, że pierwszy uniwersytet trzeciego wieku powstał we Francji w 1973 r. Rok później idea kształcenia osób starszych przeniosła się do Polski. Ich podstawowym zadaniem jest wspomaganie osób starszych, które pragną pogłębiać swoją wiedzę i jak najdłużej zachować sprawność fizyczną i intelektualną. Od początku funkcję kanclerza KUTW pełni Michał Jurga, a sekretarza - Marian Przyszczypkowski.W czwartkowe późne popołudnie aula uniwersytecka była wypełniona po brzegi. Oprócz słuchaczy i wykładowców KUTW w inauguracji uczestniczyli: prof. dr hab. Bronisław Marciniak - rektor poznańskiego UAM, prof. dr hab. Krzysztof Krasowski – prorektor UAM, prof. dr hab. Waldemar Ratajczak – dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej, władze samorządowe miast, gmin i powiatu kościańskiego, duchowieństwo na czele z ks. dziekanem Czesławem Bartoszewskim oraz wykładowcy.
- Rozpoczynamy czwarty rok działalności uniwersytetu w dniu szczególnym, bowiem trzydzieści lat temu 16 października 1978 roku rozpoczął swój pontyfikat Jan Paweł II. Po raz pierwszy też wpisaliśmy się w obchody miejskich Dni Kultury Chrześcijańskiej – podkreślił kanclerz Michał Jurga. - Wielu z państwa pamięta, że mottem naszego uniwersytetu są słowa Ajschylosa ,,Nikt nie jest tak stary, aby nie mógł się jeszcze czegoś nowego nauczyć’’. Inicjatywa Porozumienia Ziemia Kościańska miała na celu konsolidację środowiska kościańskiego wokół uniwersytetu powszechnego. Było to swoiste otwarcie się na nowe generacje uniwersytetu, który zaczął funkcjonować w tym budynku. Idea uniwersytetu trzeciego wieku wyraża się w różnych formach aktywizacji psychofizycznej i intelektualnej ludzi starszych – przypomniał dodając, że rozwój tej idei był możliwy dzięki potencjałowi intelektualnemu, naukowemu oraz bazie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Wsparcie jego magnificencji było dla nas bardzo ważne – podkreślił kanclerz dziękując nowemu rektorowi za pomoc i życzliwość, a Kazimiera Michalczak, przewodnicząca rady słuchaczy wręczyła prof. Marciniakowi bukiet kwiatów. - Jak pan widzi uniwersytet tak się rozrasta, że mamy kłopoty aby się zmieścić. Chyba trzeba będzie budować nowe sale i aule, by zaspokoić głód wiedzy naszych zacnych seniorów.
W tym roku w zajęciach KUTW uczestniczyć będzie rekordowa liczba studentów - 331 osób, które ukończyły 50 rok życia i mają status emeryta lub rencisty. Słuchacze będą uczestniczyli w zajęciach 15 sekcji tematycznych, m.in. gimnastyki usprawniającej, informatycznej, językowej, edukacji regionalnej, muzycznej, plastycznej, gimnastyki mózgu, rekreacji wodnej, terapii tańcem, papieskiej, turystyki pieszej. W tym roku zrezygnowano z prowadzenia sekcji przedsiębiorczości w trzecim wieku. Nowością jest otwarcie fili KUTW w Czempiniu. Takie filie z powodzeniem działają już w Śmiglu i Krzywiniu. W programie jest też 12 wykładów ogólnych.
- Mam nadzieję, że spędzicie ten rok w miłej, serdecznej, pełnej twórczości i rozwoju atmosferze – życzył kanclerz Jurga.
- Jestem zaskoczony ilością państwa, warunkami i rozmachem Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także atmosferą i przyjaznością władz miasta, powiatu i ościennych gmin – przyznał rektor Bronisław Marciniak, który gościł w Kościanie po raz pierwszy. Zapewnił, że obecne władze poznańskiego uniwersytetu będą kontynuowały politykę poprzedników. - Uważam rok akademicki 2008/2009 Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za otwarty.
Szczególnym momentem uroczystości była immatrykulacja, czyli symboliczny moment włączenia słuchaczy pierwszego roku do grona studentów. Kilku słuchaczy dostąpiło zaszczytu odebrania indeksów z rąk rektora.
Studenci KUTW wysłuchali inauguracyjnego wykładu nt. ,,Święty Paweł Apostołem Narodów’’, jaki wygłosił ks. dr Paweł Deskur, duszpasterz wspólnoty akademickiej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. (kar)
GK 43/2008
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Kanclerz Jurga!? Śmiechu warte. Dzierży Pan Michał jakiś idiotyczny tytuł wyciągnięty z kapelusza i strzela obcasami przed żakami w jesieni życia. W końcu poparcie zawsze się przyda. A ja się pytam co z Kolegium UAM? Młodzież, która o jego wizję pytała na przedwyborczych spotkaniach Pan Jurga zapewniał, że będą otwierane nowe kierunki. I co? Gospodarkę przestrzenną otwarto - śmiech na sali po prostu. Dlaczego nie poczyniono dalszych kroków? Kierunków mamy całe mnóstwo, jest z czego wybierać. Tylko, że miasta Kolegium nie obchodzi, bo się przecież i tak powoli rozlatuje, niedługo zostanie po nim wspomnienie, a uradowany Pan Jurga poupycha po salach babcie i dziadków brylując jako kanclerz od siedmiu boleści. Panu Przyszczypkowskiemu też pewnie w to mi graj. Ma póki co cieplutką posadkę (kierownik Kolegium jeśli ktoś nie wie), ale jak przyjdzie krach to i tak nie zapłacze, bo przecież nie ma nad czym, najważniejsze że płacono. A u boku Pana Jurgi też nie będzie gorzej niż na kierowniczym stanowisku. Sekretarz KUTW - cóż za zacna funkcja Panie Marianie brawo! brawo! Z resztą karierę da się ponoć zrobić wszędzie. Panie Burmistrzu Michale Jurgo czy Pan nie widzi potencjału w młodych ludziach? Jeśli nie, to kiepski był z Pana pedagog. Dlaczego młodzież wiedzy tak potrzebnej w życiu zdobywać nie może w Kościanie studiując ciekawe kierunki?