Magazyn koscian.net
2008-04-23Szkoła specjalnych sukcesów (galeria)
Przez dwa dni (17-18 kwietnia) kościański Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej świętował jubileusz 35-lecia.
Z tej okazji w miniony czwartek zorganizowano wielki festyn integracyjny dla uczniów, a następnego dnia – konferencję naukową nt. ,,Wspierania dzieci z zaburzonym rozwojem’’Plany na zorganizowanie festynu pod chmurką popsuł padający deszcz, imprezę przeniesiono więc do budynku. W przyszkolnym Centrum Sportu i Rehabilitacji wystąpili uczniowie kościańskich szkół, koncert dali słuchacze Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. dra. Józefa Surzyńskiego. Wspólnie bawili się też podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Ośrodka Pomocy Społecznej. Były liczne konkursy sprawnościowe, gry i zabawy na wesoło. Przez cały dzień sprzedawano losy loterii fantowej. Nie lada atrakcją była możliwość obejrzenia wozu strażackiego i policyjnego radiowozu.
Podczas piątkowej konferencji naukowej w Centrum Sportu i Rehabilitacji spotkali się m.in. poseł Wojciech Ziemniak, władze samorządowe miast, gmin i powiatu kościańskiego, ks. Czesław Bartoszewski - proboszcz parafii farnej, naukowcy z poznańskiego UAM, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i szkół. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć dotychczasowych pań dyrektor: Emilii Stępczak (1972-1979), Elżbiety Kostyk (1979-1989) i Mirosławy Szymanowskiej (1989-2007).
Historię placówki w pigułce przedstawiła dyrektor Magdalena Dyszkiewicz. - W latach 1924-1934 w Kościanie istniał Krajowy Zakład dla Głuchoniemych. W 1961 roku z inicjatywy Edwardy Chojnackiej, ówczesnej kierownik Szkoły Podstawowej numer 3, utworzono jeden oddział specjalny, liczący dwunastu uczniów. Pierwszą nauczycielką tej klasy była Emilia Stępczak – przypomniała dyrektor Dyszkiewicz, dodając, że pełna ośmioklasowa szkoła specjalna powstała w roku szkolnym 1972/73. Dwa lata później otwarto klasę zawodową o profilu wielozawodowym. W 1979 r. szkole nadano imię Marii Konopnickiej, a rok później utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną. W roku szkolnym 2005/2006 placówka wzbogaciła się o nowy obiekt – Centrum Sportu i Rehabilitacji z salą gimnastyczną, salkami rehabilitacyjnymi, korekcyjnymi i terapeutycznymi. – Obejmujemy nauczaniem dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz głębokim. Naszym zadaniem jest przygotowanie ich do udziału w życiu społecznym, samodzielnego funkcjonowania oraz podjęcia pracy zawodowej. Każdego dnia szukamy sposobu, jak pomóc naszym uczniom odzyskać wiarę w siebie. Nasz Zespół to szkoła specjalnych sukcesów, często niewielkich, dla wielu niezauważalnych, wynikających z możliwości odkrywania i rozwijania swoich umiejętności. Nasi uczniowie biorą udział w konkursach i zawodach, gdzie mają możliwość integrowania się z różnymi środowiskami. Sukcesy, które osiągają, są motywacją do dalszej pracy i podwyższają ich samoocenę. Na wysoką jakość pracy szkoły i na sukcesy uczniów wpływ ma wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Nauczyciele tu zatrudnieni to ludzie o szczególnych predyspozycjach, wielkich sercach, pełni poświęcenia i zaangażowania. Naszym naczelnym celem jest wychowanie człowieka tak, by był szczęśliwy, bo nawet jeśli nie możemy naszych uczniów nauczyć wszystkiego, możemy zadbać o to, by mieli oni szczęśliwe dzieciństwo.
W placówce kształcą się dzieci ze wszystkimi stopniami upośledzenia. Dziś w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole zawodowej i zespołach rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci głęboko upośledzonych, które wchodzą w skład zespołu, uczy się 275 uczniów z całego powiatu kościańskiego. W ostatnich latach szkoła wzbogaciła się o specjalistyczne program ylogopedyczne, cyfrowy korektor mowy do terapii dzieci jąkających się, sprzęt do diagnozy i terapii metodą Tomatisa. Uczniowie korzystają też z terapii metodą EEG-Biofidbeck. Wkrótce placówka zyska Salę Doświadczania Świata oraz specjalistyczny sprzęt do diagnozy i terapii zaburzeń sensorycznych. Warto dodać, że Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej otrzymał nagrodę ,,Wiadomości Kościańskich’’ - ,,Za Serce’’ i dwukrotnie Nagrodę Twórczą Miasta Kościana.
Po gratulacjach, życzeniach, upominkach i kwiatach przyszedł czas na wysłuchanie wykładów. Pierwszą prelegentką była Beata Tylewska-Nowak z Zakładu Pedagogiki Specjalnej UAM Poznań, która przedstawiła kilka refleksji na temat metod pedagogiki specjalnej. O uczniach nadpobudliwych oraz o szkole, jako miejscu wspierania rozwoju dziecka z wadą słuchu mówiły kolejno Hanna Kubiak i Anna Jakoniuk-Diallo z Zakładu Psychopatologii Dziecka poznańskiego UAM. W drugiej części posiedzenia Angela Koszewska z Ośrodka dla Osób z Autyzmem w angielskim Bristolu omówiła metody pracy z osobami z autyzmem, Katarzyna Pawelczak z Zakładu Pedagogiki Specjalnej UAM – proces upośrednionego uczenia się, rolę i miejsce dorosłego w edukacji dziecka z niepełnosprawnością, Marzena Buchnat z ZPS UAM – edukację przez ruch, jako alternatywę do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie, Anna Drozdowicz z ZPS UAM – metody diagnozowania relacji rówieśniczych uczniów z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, a Katarzyna Flak z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie przedstawiła subminiaturowy cyfrowy korektor mowy – ,,protezę mowy’’ dla jąkających się. (kar)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Pzrydalyby sie jakies zdjecia:)