Magazyn koscian.net
2009-09-02Wkrótce płatne parkowanie
O wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Śmiglu zadecydowali śmigielscy radni podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej. Strefa ma przyczynić się do większej rotacji samochodów na parkingach oraz pomóc w udrożnieniu ruchu. Nie wszystkim radnym podoba się wprowadzenie takiego rozwiązania
- Tak jak w większości miast i miasteczek borykamy się z ogromnymi problemami z ilością miejsc do parkowania. Powodem jest znaczny wzrost ilości pojazdów i niemożliwość wybudowania w centrum dodatkowych miejsc do parkowania. Z tego rodzą się problemy z drożnością ruchu – mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Śmigla, Wiktor Snela. - Sytuacja nie ulegnie poprawie. Pojazdów będzie przybywać. Mając to na uwadze proponujemy podjęcie odważnej decyzji o wprowadzeniu strefy płatnego parkowania.Zdaniem burmistrza wprowadzenie strefy płatnego parkowania pozwoli pozbyć się z centrum miasta samochodów pozostawianych na cały dzień. Takie rozwiązanie stosują często mieszkańcy gminy dojeżdżający do pracy do większych miast. Z miejsc parkingowych często korzystają także mieszkańcy samego centrum, którzy posiadają garaże czy podwórka.
- Piętnaście ulic, które przewiduje projekt uchwały, to jest moim zdaniem za dużo. Dodać do tego trzy ulice i mamy połowę miasta – zauważyła radna Maria Białas. - Rozmawiałam z kilkoma osobami, które mieszkają przy ulicach, gdzie planowana jest strefa płatnego parkowania. Ludzie są niezadowoleni. Szczególnie ci, którzy nie posiadają garaży i zwykle stają swoimi samochodami przy posesjach. Nie rozwiąże tego kwestia kart abonamentowych dla mieszkańców, ponieważ nikt nie da gwarancji, że osoba, która wykupi sobie abonament będzie mogła w okolicy swojego domu zaparkować samochód.
Zdaniem radnej mieszkańcy centrum Śmigla byliby w stanie zaakceptować wprowadzenie strefy na Rynku i ulicach Jagiellońskiej, Szkolnej oraz Lipowej do Św. Wita. Do dyskusji włączył się obecny na sesji rady powiatowy Jerzy Cieśla. Tak jak radna Białas był przeciwny wprowadzaniu opłat za parkowanie w centrum.
- Wprowadzając taką strefę, nie ma pewności, że cokolwiek zyskujemy, chyba tylko niezadowolenie mieszkańców – stwierdził Cieśla.
- To prawda, że część ludzi nie będzie zadowolona. Ale część tego oczekuje. Kupujący, którzy przyjeżdżają do miasta często jeżdżą ulicami cztery, pięć razy zanim znajdą jakiekolwiek miejsce. I dlaczego ci, którzy nie mieszkają w centrum mają być skazani na to, że nie mogą nigdzie zaparkować? - zauważył burmistrz Snela. - Możemy coś z tym zrobić. Możemy też nic nie zrobić i mieć to co mamy, z czego też nie jesteśmy zadowoleni.
- Rozpatrujemy funkcjonowanie całego miasta – poparł burmistrza radny Jan Pietrzak. - Wypracowaliśmy pewien konsensus, a teraz go burzymy. Przecież jeżeli pojawi się jakiś newralgiczny punkt ulicy, to możemy wprowadzić zmiany.
- Myślę, że obciążamy naszych mieszkańców dodatkowymi opłatami. W Kościanie czy w Lesznie te opłaty dotyczą głównie tych, którzy przyjeżdżają do tych miast – wyraził swoją opinie przewodniczący śmigielskiej Rady Miejskiej, Jan Józefczak. Jego zdaniem wprowadzenie strefy nie wyeliminuje z centrum kierowców, którzy pozostawiają samochody na cały dzień, gdyż będą oni mogli wykupić karty abonamentowe.
Ostatecznie za wprowadzeniem strefy zagłosowało 10 radnych. 3 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Śmiglu obejmować będzie ulice: Podgórną, Lipową, Św. Wita, Jagiellońską, Kątną, Matejki, Szkolną, Kościuszki, Farną, Zdrojową, Kilińskiego, Doktora Stanisława Skarżyńskiego, Al. Bohaterów, Plac Rozstrzelanych, Plac Wojska Polskiego.
Opłaty będą obowiązywać od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 18 oraz soboty w godz. 9 – 13. Ustalono je na poziomie: 1 złoty za pierwsze pół godziny, 2 złote za pierwszą godziną i 2 złote za drugą i każdą następną godzinę. Możliwe będzie także nabycie karty abonamentowej. Mieszkaniec Śmigla zapłaci za nią 50 złotych na pół roku lub 90 złotych na rok. Wyższe stawki ustalono dla firm: 50 złotych za miesięczny abonament i 280 złotych za abonament roczny. Zastrzeżenie miejsca parkingowego kopertą to już wydatek 300 złotych miesięcznie. Przewidziano także kary dla kierowców, którzy nie wniosą stosownej opłaty. Zadanie pobierania opłat zostanie powierzone administratorowi wyłonionemu w drodze przetargu nieograniczonego. (h)
GK 35/2009
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Stawki abonamentowe dla mieszkańców są zbyt wysokie. A co z parkowaniem osób z kartą parkingową dla niepełnosprawnych???