Magazyn koscian.net

2008-07-30

Wraca fundusz alimentacyjny

Od 1 października wchodzi w życie ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2007 r. nr 192 poz. 1378). Zmieni ona zasady wypłacania świadczeń, tym samym przestaje obowiązywać ustawa o wypłacie zaliczki alimentacyjnej

Zgodnie z zapisami ustawy przysługiwać będą one osobom (dzieciom), które mają zasądzone alimenty od rodziców, a ich egzekucja jest bezskuteczna. Do tej pory prawo do wypłaty zaliczki alimentacyjnej miały tylko te dzieci, które były wychowywane przez osoby samotne. Po zmianach o pieniądze będą mogły się starać wszystkie osoby uprawnione z trzema wyjątkami: jeśli osoba została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej; jest pełnoletnia i posiada własne dziecko; zawarła związek małżeński. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują do ukończenia 18 roku życia lub w przypadku, gdy osoba uprawniona uczy się w szkole lub szkole wyższej - do ukończenia 25 roku życia, a w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo. Świadczenia alimentacyjne przyznawane będą na okres zasiłkowy, który trwa od 1 października do 30 września roku następnego. Obowiązuje też kryterium dochodowe. Prawo do wypłaty świadczeń uzyskają osoby, których dochód netto w rodzinie nie przekroczył w roku poprzednim 725 zł na osobę.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak nie wyższej niż 500 zł.
Pieniądze wypłacane będą wyłącznie na wniosek zainteresowanych. Dotychczas wnioski należało złożyć u komornika, który prowadził egzekucję, obecnie w organie właściwym (wójt, burmistrz, prezydent), w miejscu stałego zamieszkania dziecka. Do wniosku należy dołączyć: zaświadczenie od komornika prowadzącego egzekucję o bezskuteczności wyegzekwowania zasądzonych alimentów; zaświadczenie lub oświadczenie dokumentujące wysokość dochodu rodziny (dochody opodatkowane podatkiem dochodowym, ryczałtowym, uzyskane poza granicami kraju, dochody nieopodatkowane, tj. stypendia, renty, dochody członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, alimenty, diety radnych i posłów, należności z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, ekwiwalent za deputat węglowy, energetyczny itp., dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego); aktualny odpis prawomocnego orzeczenia sądu o zasądzonych alimentach; dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej, tożsamość osoby składającej wniosek, orzeczenie o niepełnosprawności (o ile występuje); zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły lub szkoły wyższej.

Zgodnie z zapisami ustawy wnioskodawcy, którzy złożą wnioski do 31 sierpnia, otrzymają pieniądze do 31 października, zaś ci, którzy wnioski złożą po tym terminie, świadczenia za październik będą mieli wypłacone najpóźniej do 30 listopada.

W Kościanie wypłatą świadczeń z funduszu alimentacyjnego zajmować się będzie Sekcja Świadczeń Rodzinnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie przy ul. Bernardyńskiej 2, nr tel. (0-65) 512-10-73. Tam też - od początku sierpnia - będzie można pobrać druki i złożyć gotowy komplet dokumentów. W sierpniu druki dostępne będą także na stronie internetowej www.koscian.pl (BIP OPS aktualności).

- Ustawa określa tryb postępowania wobec dłużników alimentacyjnych, czyli rodziców, którzy, mimo sądowych wyroków, nie płacą alimentów na swoje dzieci. Z każdym dłużnikiem przeprowadzony zostanie wywiad alimentacyjny, każdego też ustawa zobowiązuje do złożenia oświadczenia majątkowego. Dłużnicy, którzy nie pracują, zostaną zobowiązani do zarejestrowania się w urzędzie pracy lub skierowani do robót publicznych. Jeśli się nie wywiążą z tych obowiązków, wówczas możemy złożyć wniosek o ściganie za przestępstwo z artykułu 209 paragraf 1 Kodeku Karnego tj. za uporczywe uchylanie się od obowiązku utrzymania osoby bliskiej, skierować wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy - informuje Mirosława Lubińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, podkreślając, że dłużnicy alimentacyjni są zobowiązani do zwrotu wypłaconych z funduszu świadczeń wraz z należnymi odsetkami. – Być może będzie to dodatkowym argumentem do rzetelnego i terminowego wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego.

Przyznawanie i wypłata świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz podejmowanie działań wobec dłużników alimentacyjnych jest zadaniem zleconym gminie z zakresu administracji rządowej. Koszty w całości pokrywa budżet państwa. (kar)

GK 31/2008

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.145.110.99

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.