Magazyn koscian.net

2009-04-15

Nieprzeciętni XIX edycji

Po raz dziewiętnasty redakcja ,,Wiadomości Kościańskich’’ przyznała nagrody ,,za nieprzeciętność’’. Statuetkę z brązu obrazującą tytułową stronę ,,Wiadomości Kościańskich’’ przyznaje się za nieprzeciętne dokonania mające znaczący wpływ na życie społeczne, gospodarcze i kulturalne Ziemi Kościańskiej

Od piętnastu lat wraz z nagrodami ,,za nieprzeciętność’’ przyznawane jest wyróżnienie ,,Dobry Gospodarz’’, które otrzymać mogą działacze samorządowi.

Gwarantem wartości wyróżnień przyznawanych przez ,,Wiadomości Kościańskie’’ jest grono ich laureatów. Wszystkich łączy jedna cecha: są nieprzeciętni w tym co robią i każdy z nich odcisnął swoje pozytywne piętno w krajobrazie Ziemi Kościańskiej.

Laureatami XIX edycji nagród ,,Wiadomości Kościańskich’’ zostali:

Pani Joanna Pleskot – prawie całe dorosłe życie związała z kościańskim Bankiem Spółdzielczym. Absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Karierę zawodową zaczęła w 1968 roku jako kasjerka, by systematycznie awansując zakończyć ją na stanowisku prezesa kościańskiego Banku Spółdzielczego. Przez dwanaście lat kierowania, mającym już ponad 140-letnią historię, bankiem udanie kontynuowała dzieło swoich wielkich poprzedników. Odznaczona m.in. złotą i platynową odznaką za zasługi dla rozwoju spółdzielczości bankowej. Pani Joannie Pleskot przyznano nagrodę ,,za pracę organiczną’’.

Pan Edward Baldys – fotograf, muzyk, reporter. Fotografować uczył się już w szkole podstawowej. Choć z wykształcenia jest pracownikiem socjalnym, życie poświęcił kulturze i dziennikarstwu. Przez lata nauczał w Lesznie pasjonatów fotografii. Był założycielem zespołu muzycznego „Yeti”, z którym zjeździł całą Polskę i ,,kraje demokracji ludowej’’. W latach 70-tych rozpoczął współpracę z „Gazetą Poznańską”, a później z „Panoramą Leszczyńską” i „Tygodnikiem Żużlowym”. W tym okresie przyszły pierwsze sukcesy na ogólnopolskich konkursach fotograficznych i pierwsza autorska wystawa prac. Był także nadwornym fotografem Leszczyńskiego Teatru Satyryków. Od 1990 roku jest fotoreporterem Dziennika „ABC” dokumentującym między innymi codzienność Ziemi Kościańskiej. Panu Edwardowi Baldysowi przyznano nagrodę ,,za obiektyw’’

Pan Andrzej Janiszek – jest leszczynianinem urodzonym w... stolicy. Absolwent sławnego technikum „U Koniora” Od piętnastu lat, najpierw w spółce a po roku samodzielnie, prowadzi Firmę AST w Barchlinie, w gminie Przemęt. Początkowo wytwarzano tam elementy palet, które wkrótce zastąpił parkiet przemysłowy. Obecna produkcja to podłogi z litego drewna – deski, parkiety i mozaika, która praktycznie w całości trafia na rynki Zachodnie. W barchlińskiej firmie maszyny i stosowane technologie to najnowocześniejsze światowe osiągnięcia branży drzewnej. Także supernowoczesny będzie francuskiej produkcji tartak, jaki w AST ruszy jeszcze w tym roku. Poza biznesem pan Andrzej Janiszek jest fanem żużlowców leszczyńskiej Unii, których też przez wiele lat sponsorował. Przyznano mu nagrodę „za przedsiębiorczość”.

Pan Jan Pawicki – urodzony w Grodzisku Wielkopolskim, absolwent wydziału prawa poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od 46 lat jest kościaniakiem. Przez lata zawodowej aktywności pracował na kierowniczych stanowiskach administracyjnych. Działa w różnych organizacjach i stowarzyszeniach, także kulturalnych. Bez reszty oddany regionalizmowi. Autor i współautor kilkunastu publikacji książkowych poświęconych historii Ziemi Kościańskiej. Spod jego pióra wyszło grubo ponad dwieście artykułów prasowych o tematyce regionalnej. Panu Janowi Pawickiemu przyznano nagrodę ,,za regionalizm’’.

Benedyktyni z Lubinia – mówią o sobie, że są zwykłymi ludźmi podążającymi za wskazaniami św. Benedykta. Od 939 lat modlą się i pracują w klasztorze, który postawili w Lubiniu na dominującym nad okolicą pagórku. Ich losy splatały się z losami ojczyzny. Dwukrotnie lokowali klasztor i dwukrotnie przeżywali jego kasację. Po każdej dziejowej zawierusze powracali do Lubinia i dokładali kolejną cegiełkę do budowli wzniesionych przed wiekami. Ich doczesny dom jest najstarszym i najtrwalszym świadkiem historii Ziemi Kościańskiej, o który troszczą się z wielkim zaangażowaniem. Na remonty i renowację zabytkowego klasztoru bracia z Lubinia pozyskali dotacje liczone w milionach złotych, dzięki którym ów bezcenny materialny świadek naszej historii zostanie przekazany następnym pokoleniom w dobrym stanie. Benedyktynom z Lubinia przyznano zbiorową nagrodę ,,za dbałość o dziedzictwo’’

Ponadto po raz piętnasty przyznano wyróżnienie ,,Dobry Gospodarz’’. Tym zaszczytnym tytułem uhonorowano pana Piotra Halasza – wójta gminy Kamieniec.
Laureat oprócz pracy w kamienieckim urzędzie gminy, przez dwanaście lat sołtysował wsi Parzęczewo, którą wówczas zgazyfikowano, stelefonizowano i wybudowano w niej świetlicę. Wójtem jest już drugą kadencję. Redakcja doceniła też dużą skuteczność wójta Halasza w pozyskiwaniu dla gminy zewnętrznych srodków finansowych (ponad 3 mln zł). Dzięki temu m.in. wybudowano i przebudowano kilka kilometrów dróg, odnowiono 3 sale wiejskie i przebudowano stadion sportowy w Kamieńcu. Piotr Halasz jest także aktywnym działaczem sportowym i ochotniczych straży pożarnych. (s)

GK 15/2009

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.225.95.229

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.