Magazyn koscian.net
2009-03-25Słodki jubileusz
Miód pod różnymi postaciami królował na stołach podczas jubileuszowej uroczystości z okazji 120-lecia działalności Koła Pszczelarzy w Śmiglu. Jego obchody zorganizowano w miniona sobotę w śmigielskim Centrum Kultury
Pszczelarze świętowanie rozpoczęli mszą w śmigielskim farze z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta do Centrum Kultury. Część oficjalną uroczystości otwarł prezes śmigielskiego Koła Pszczelarzy Tadeusz Krzyżanowski. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wicestarosta kościański Edward Strzymiński, burmistrz Śmigla Wiktor Snela, przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla Jan Józefczak, skarbnik Zarządu Głównego Polskiego Związku Pszczelarzy Roman Kowalak, prezes Rejonowego Związku Pszczelarzy w Lesznie Zbigniew Wach, przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół z Kościana, Lipna, Wolsztyna, Przemętu, Osiecznej i Krzywinia.Krótki referat o pionierze pszczelarstwa na Ziemi Śmigielskiej ks. Józefie Stagraczyńskim wygłosił Grzegorz Nowak. Uhonorowano też zasłużonych pszczelarzy. Złote Odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego odebrali: Roman Dolczewski, Józef Szwarc i Zenon Włodarczyk. Srebrną odznaką przyznano: Leonowi Kozakowi, Czesławowi Olszakowi, Eleonorze Sobol i Andrzejowi Stankowiakowi, a brązową: Marianowi Bzylowi, Sylwestrowi Kaźmierczakowi, Tadeuszowi Krzyżanowskiemu, Emilii Pawlak i Marii Woźniczak.
- Sto dwadzieścia lat istnienia sformalizowanej działalności jakiegokolwiek stowarzyszenia musi budzić respekt, szacunek i uznanie. Nie inaczej jest dziś wobec jubileuszu stu dwudziestolecia istnienia i działalności koła pszczelarzy w Śmiglu. W imieniu mieszkańców Ziemi Śmigielskiej to uznanie chcemy raz jeszcze wyrazić i podkreślić. Jako członkowie tego koła jesteście potrzebni przede wszystkim sobie. Po to się zrzeszacie. Jesteście też potrzebni społeczności. I dzisiaj ta społeczność widzi waszą obecność, działalność i pożytki z tej działalności płynące – mówił burmistrz Śmigla, Wiktor Snela. - Serdecznie dziękuję za to co robicie, gratuluję jubileuszu i życzę, że by oprócz satysfakcji i radości z pracy mogliście przy okazji czerpać z niej pożytki.
W imieniu władz samorządowych burmistrz Snela wraz ze skarbnikiem gminy Danutą Marciniak i przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Józefczakiem na ręce prezesa przekazali kwiaty i pierwszy egzemplarz książki ,,Koło Pszczelarzy w Śmiglu. 120 rocznica powstania”. Publikacja ta to wspólne przedsięwzięcie śmigielskiego Koła Pszczelarzy, Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, Urzędu Miejskiego w Śmiglu i Wydawnictwa Quarta.
- Dwa lata temu pani wiceburmistrz zachęciła nas, żebyśmy spisali te dzieje. Nie jest to może wszystko. Myślę, że następne wydanie będzie obszerniejsze. Zachęcam wszystkich pszczelarzy, którzy posiadają gdzieś w zakamarkach dokumenty, żeby je nam udostępnili – apelował prezes Śmigielskiego Koła Pszczelarzy, Tadeusz Krzyżanowski.
- Opracowaliśmy dwa projekty nasadzeń pasów śródpolnych. Konsultowaliśmy je z pracownikami Polskiej Akademii Nauk i z pszczelarzami, tak, żeby w tych pasach znalazły się gatunki, które przyczynią się do produkcji miodu – przypomniał wicestarosta Edward Strzymiński. - Myślę, że jesteśmy powiatem, który widzi również tę sprawę, jaką jest pszczelarstwo.
Oficjalną część uroczystości zakończył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz występy solistów ze śmigielskiego Studia Piosenki Muzol i zespołu Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa. Uczestnicy jubileuszu mogli także zwiedzić wystawę sprzętu używanego do produkcji miodu. Na stołach królowały wypieki z dodatkiem miodu przygotowane przez żony pszczelarzy, miód w czystej postaci oraz miód pitny. (h)
GK 12/2009