Magazyn koscian.net
2009-06-24Świąteczne wyróżnienia dla wybitnych
Uroczystą sesją Rady Miejskie zainaugurowano obchody Dni Ziemi Czempińskiej. Była ona okazją do wręczenia Honorowego Obywatelstwa, Gminy Czempiń oraz medalu „Za zasługi dla Ziemi Czempińskiej. Nagrodzono także najlepszych sportowców i uczniów czempińskich szkół
Sesję w czempińskim pałacu rozpoczął występ Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego Harfa. Uczestniczyli w niej: posłowie Wojciech Zieminiak i Jan Dziedziczak, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i sąsiednich gminy, czempińscy radni, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, delegacja z partnerskiej węgierskiej gminy Badacsonytomaj oraz Czempiniacy.Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy przypomniała w swoim wystąpieniu burmistrz Czempinia Dorota Lew-Pilarska. Zapowiedziała także imprezy, które w tym roku jeszcze się odbędą. Następnie przystąpiono do wręczenia odznaczeń. Medal „Za zasługi dla Ziemi Czempińskiej” przekazano Czempińskiemu Towarzystwu Śpiewaczemu Harfa. Doceniono szeroką aktywność kulturalną chóru. Medal odebrał jego prezes Stanisław Wiśniewski. Specjalne podziękowania burmistrz Dorota Lew-Pilarska i przewodniczący Rady Miejskiej Czempinia Krzysztof Sankiewicz złożyli na ręce Józefa Maciejewskiego, który od 26 lat jest dyrygentem Harfy.
Honorowe Obywatelstwo Gminy Czempiń przyznano w tym roku regionaliście Józefowi Świątkiewiczowi. Doceniono jego unikalną i bogatą wiedzę na temat historii i kultury Ziemi Czempińskiej. Laureat nie był obecny na uroczystości. Honorowe Obywatelstwo odebrał w domu.
Pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe wręczono także wyróżniającym się sportowcom z klubów działających na terenie gminy Czempiń: Aleksandrze Bucher (tenis stołowy) reprezentantce Czempińskiego Klubu Sportowego Helios, Norbertowi Orłowskiemu – lekkoatlecie z Uczniowskiego Klubu Sportowego Sportowiec Borowo, Ziemowitowi Dudkiewiczowi i Mateuszowi Maikowi – lekkoatletom z Uczniowskiego Klubu Sportowego As w Czempiniu oraz Kamilowi Konikowi – zawodnikowi klubu Stowarzyszenie Sportów Walki Skorpion. Nie zapomniano także o zdolnych uczniach. Nagrodzono tych, którzy kończąc szkoły osiągnęli najlepsze wyniki w nauce: Rafała Maciejewskiego i Agnieszkę Nowacką (Szkoła Podstawowa w Borowie), Alicję Głowacką, Katarzynę Sikorę i Darię Buchert (SP w Głuchowie), Joannę Brygier i Weronikę Paciorkowską (SP w Starym Gołębinie), Marię Piszcz, Jędrzeja Szczepaniaka, Martynę Słomę, Bugusza Wegnera i Monikę Wojciechowską (SP w Czempiniu) oraz Małgorzatę Piotrowicz, Aleksandrę Kasprzak i Darię Kozak (Gimnazjum w Borowie).
- Ta gmina ma wspaniałą historię, dorobek i tradycje. Również w wymiarze gospodarczym odnosi wiele sukcesów – podkreślił starosta kościański Andrzej Jęcz. - Obok tego wymiaru gospodarczego, czymś ważnym jest wymiar kulturalny, duchowy. W szczególny sposób daje się tutaj odczuć tradycję życia kulturalnego. Trudności, które wynikają z historii nie spowodowały w żadnej mierze upadku kultury miejscowej społeczności. Możemy tutaj słuchać śpiewu na wysokim poziomie i honorować ludzi, którzy, tak jak Józef Świątkiewicz, za cel swojego życia przyjęli dokumentowanie historii i tradycji lokalnej społeczności. To potwierdzenie, że na tej ziemi życie kulturalne i gospodarcze będzie na wysokim poziomie i będzie się rozwijać.
- Jestem bardzo zbudowany tym co widziałem – przyznał poseł Jan Dziedziczak. - A widziałem młodych wspaniałych sportowców i uczniów ze wspaniałymi wynikami w nauce. Pamiętając o historii możemy iść naprzód. Kilkakrotnie w czasie dzisiejszego spotkania podkreślano, że rosną następcy chórzystów. Rosną wspaniali, wykształceni Polacy. Mamy pewność, że będą następcy w nauce, sporcie i liderzy społeczni, którzy wezmą odpowiedzialność za tę gminę.
Uroczystą sesję zakończył występ chóru Polihymnia działającego przy Gimnazjum im. Prof. Stanisława Kielicha w Borowie. (h)
GK 25/2009