Magazyn koscian.net
2009-03-25Koncert dla Madagaskaru (galeria)
Muzyką i śpiewem uczniowie kościańskiej ,,trójki’’ dziękowali za serce wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocy malgaskim dzieciom. Organizatorami koncertu ph. ,,Kościan dzieciom z Madagaskaru’’ był kościański Zespół Szkół nr 3 wraz z Kościańskim Ośrodkiem Kultury i Stowarzyszeniem „Sursum Corda”.
Patronat honorowy nad koncertem sprawował burmistrz Kościana, a patronat medialny „Gazeta Kościańska”. Oprócz uczniów i nauczycieli ,,trójki’’, rodziców i samorządowców na widowni zasiedli księża misjonarze, którzy wiele lat spędzili na wyspie, a także Samuel z Kamerunu. Gościem honorowym była siostra Władysława Piróg, która od 12 lat prowadzi szkołę misyjną w Fianarantsoa. Była to jej druga wizyta w Kościanie.- Dzisiejszy koncert jest wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy pomagają malgaskim dzieciom, ludziom o wielkiej wrażliwości, mającym na uwadze dobro innych. Dzięki nim dzieci z Madagaskaru nie są głodne, a na ich twarzach gości uśmiech. Liczy się każdy gest pomocy – rozpoczęli prowadzący koncert Eliza Szymanowska i Maksymilian Szymkowiak, przypominając słowa Lewisa Carrolla ,,To, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić’’.
Przypomnijmy, że już od siedmiu lat kościańska ,,trójka’’ przyjaźni się z dziećmi ze szkoły misyjnej w Fianarantsoa. Kontakt z siostrą Władysławą Piróg, która prowadzi szkołę misyjną na Madagaskarze nawiązano w roku szkolnym 2001/2002. Od tego czasu kościański Zespół Szkół nr 3 wspiera szkołę świętego Franciszka i świętej Klary, która liczy obecnie ponad tysiąc uczniów. Współpraca ze szkołą misyjną jest ważnym doświadczeniem dla uczniów, bowiem – w ocenie nauczycieli - pozwala zrozumieć sytuację innych, uczy wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka, wyzwala chęć niesienia pomocy innym. W pomoc oprócz uczniów ,,trójki’’ zaangażowali się także uczniowie innych szkół i osoby prywatne, które systematycznie wspierają szkołę misyjną w Fianarantsoa. Dzięki tej pomocy materialnej dzieci ze szkoły w Fianarantsoa prowadzonej przez siostrę Władysławę Piróg mogą się uczyć, a także mają zapewniony codzienny posiłek. Klasy prowadzą korespondencję z dziećmi z Madagaskaru, przez co poznają radości i problemy swych rówieśników na Czerwonej Wyspie.
Na scenie Kościańskiego Ośrodka Kultury wystąpili: chór Muza pod dyrekcją Izabeli Woźniak, Maja Kolanoś, zespół Drops, Alicja Morawska, Greta Grzemska, Klaudia Woźniak. Gościnnie zaśpiewały Daria Kaczór ze Studia Piosenki Muzol w Śmiglu i nauczycielka z ,,trójki’’ Katarzyna Brzezińska. Publiczność świetnie się bawiła słuchając ,,Polowania’’, ,,The lion sleeps tonight’’, ,,On Panem jest’’, ,,Złote dźwięki’’. Przypomniano też piosenki napisane specjalnie na konkurs ,,Mój szkolny kolega z Afryki’’, m.in. ,,Gorącą Afryka’’, ,,Dla przyjaciela’’, ,,Afrodance’’, ,,Usłysz wołanie’’, ,,Rock and roll przyjaźni’’. Utwór ,,Tak samo’’ wykonywany przed laty przez Zosię Nowakowską zaśpiewała Majka Kolanoś.
- Jestem tu w imieniu tych wszystkich, którym dotąd pomogliście. W kulturze malgaskiej przemówienia zajmują bardzo ważne miejsce, są one częścią wszystkich spotkań. Dobry mówca na Madagaskarze to ten, który mówi długo i potrafi posługiwać się przysłowiami. Dziś odstąpię od tej tradycji, by dać czas artystom, którzy przez swój występ wypowiedzą nasze misaotra, czyli dziękuję. W kulturze plemienia, wśród którego mieszkam, mówca zdejmuje czapkę przed publicznością – powiedziała siostra Władysława, wygłaszając pozdrowienie w języku malgaskim. – Dziękuję Bogu, dziękuję wam wszystkim i każdemu z osobna, za przyjęcie zaproszenia na dzisiejsze spotkanie, za ofiarowanie swojego czasu i tym samym wyrażenie solidarności z Madagaskarem, za wspieranie naszej misji. Bóg zapłać za każdy ofiarowany talerz ryżu, kubek mleka, zeszyt, ołówek, długopis, list, kolorową kartkę, zabawki. Życie tamtejszej ludności nie jest łatwe, ale wasze wsparcie tzw. misjonarzy na zapleczu, dodaje odwagi i nadziei na lepsze jutro. Zespół Szkół nr 3 ma wkład w rozwój i postęp naszej misji w Fianarantsoa, dzięki wam wiele dzieci mogło skończyć szkołę, dostać przybory szkolne, ubrania i - co istotne – posiłek w stołówce – podkreśliła, dziękując poprzedniej dyrektor ,,trójki’’ Elwirze Pawełkiewicz, nauczycielom, rodzicom i uczniom. Na ręce dyrektor Izabeli Korzeniowskiej przekazała dary od uczniów z Madagaskaru. – Liczymy na waszą dalszą współpracę i życzliwość.
Uczniowie ,,trójki’’ przeprowadzili zbiórkę pieniędzy podczas niedzielnych mszy św. w parafii p.w. św. Brata Alberta. Udało się zgromadzić blisko 2500 zł. Podczas koncertu pieniądze przekazano siostrze Władysławie.
Na finał blisko dwugodzinnego koncertu cała sala odśpiewała ,,On Panem jest’’, a ojcowie Klaudiusz i Roman pobłogosławili wszystkich obecnych w języku malgaskim. Odmówiono też ,,Zdrowaś Mario’’ w języku polskim i malgaskim. W podziękowaniu za przepiękny i wzruszający koncert ks. Klaudiusz Hermański OMI przekazał młodym artystom kartki ze zdjęciami malgaskich dzieci, a dla szkoły - kalendarz misyjny.
- Do tej pory myślałem, że Malgasze śpiewają najpiękniej, ale teraz mam poważne wątpliwości. Chyba zmienię zdanie - przyznał ojciec Roman Majewski.
Przed i po koncercie do puszek zbierano datki na pomoc dzieciom z Madagaskaru. Na stoisku można było kupić gadżety wykonane własnoręcznie przez malgaskie dzieci i świąteczne kartki autorstwa uczniów ,,trójki’’.
KARINA JANKOWSKA
GK 12/2009