Ekologia
Wakacyjny przewodnik po okolicy. Park Krajobrazowy im gen. D. Chłapowskiego
Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie. Lata mijają, a sentencja dziewiętnastowieczny bajkopisarza Stanisława Jachowicza nie traci aktualności. Sięgamy zatem do przewodników po okolicy, by poszukać ciekawych miejsc. Zaczniemy od Parku Krajobrazowego im. gen. D. Chłapowskiego.
Tydzień liczenia motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w corocznej kampania edukacyjnej, popularyzującą wiedzę o motylach i sposobach ich ochrony.
Ile napadało? Ile wypompowaliśmy spod ziemi?
Wodociągi Kościańskie wznowiły publikację tygodniowych raportów dotyczących produkcji wody uzdatnionej i opadów deszczu odnotowanych przez stację meteorologiczną znajdującą się na SUW Łazienki.
Przyducha! Miasto zleciło napowietrzanie kanału Obry
Po raz kolejny w Kościańskim Kanale Obry pojawiła się przyducha spowodowana wysoką temperaturą i zmniejszeniem rozpuszczalności tlenu w wodzie. Burmistrz zadysponował OSP do akcji napowietrzania wody.
Skąd biorą poroże? Reportaż ze zlotu zrzutomaniaków
Na nieustannie polecanym przez nas youtubowym kanale „Życie nad kanałem Obry” pojawił się reportaż ze Zlotu Kolekcjonerów Poroża, który odbył się w minioną sobotę, 17 czerwca, w Głuchowie (gmina Czempiń).
Kolejna łąka kwietna w mieście
Gdy kwitną, zachwycają wszystkich. Po przekwitnięciu, zwolennicy przyciętych trawników twierdzą, przypominają miejsca zaniedbane. Mają trochę racji, ale…
Ciepłe Mieszkanie: dotacje od 17 do 39 tys. zł
Samorząd Kościana przystąpił do Programu Priorytetowego Ciepłe Mieszkanie, w ramach którego może przyznać do 60 dotacji na łączną kwotę blisko 1,7 miliona złotych.
Ogrzewasz mieszkanie „kopciuchem”? Możesz to robić tylko do końca roku
Zgodnie z obowiązującą w Wielkopolsce uchwałą „antysmogową” z końcem roku trzeba będzie wyłączyć z eksploatacji kotły bezklasowe. Problem ten dotyczy tysięcy rodzin. W samym Kościanie „kopciuchy” są jedynym źródłem ogrzewania w ponad 500 mieszkaniach i domach.
Wysiano nową łąkę kwietną w Kościanie
Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Dróg w Kościanie zlecił przygotowanie łąki kwietnej na Skwerze Jana Pawła II. Efekty prac zobaczymy jeszcze w tym roku.
Kościan i Nowy Dębiec: społeczne sprzątanie z okazji Dnia Ziemi
W najbliższą sobotę, 22 kwietnia, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jego celem jest promowanie ochrony środowiska, rozszerzenie świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Z tej okazji samorządy miasta i gminy Kościan, po raz kolejny organizują akcje sprzątania terenów zielonych.
Życie nad kanałem Obry. Wiosna
Prezentujemy kolejną odsłonę projektu „Życie nad kanałem Obry.”
Uwaga na wilki! Burmistrz zaleca mieszkańcom zachowanie ostrożności
W związku z pojawiającymi się sygnałami wystąpienia wilka w okolicy Lubinia, Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń zalecił mieszkańcom zachowanie szczególnej ostrożności.
Godzina dla Ziemi z WWF. Petycja do premiera
W sobotę, 25 marca, miliony ludzi na całym świecie uczestniczyły w społecznej akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. Na 60 minut wyłączano oświetlenie oraz iluminacje budynków. W Kościanie zgasła Wieża Ciśnień.
Dzięki UV mniej chloru w kościańskiej wodzie
Wodociągi Kościańskie poinformowały o obniżeniu dawek chloru dodawanych do wody. „Kranówka” z Łazienek w ogóle nie jest chlorowana.
Jesienią oczyszczalnia zacznie produkować prąd
Wodociągi Kościańskie podpisały umowę z firmą, która wbuduje na oczyszczalni ścieków instalację kogeneracyjną. Podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.
Uratowali Benedykta – ozdobę opactwa i pomnik przyrody
Zakończyło się trwające kilka lat przedsięwzięcie mające na celu ocalenie, najprawdopodobniej najstarszego w Polsce kasztanowca, który od niemal 300 lat rośnie na terenie Opactwa Benedyktynów w Lubiniu.
W Wielkopolsce kleszcze można spotkać już przez cały rok
W Polsce przybywa gatunków kleszczy i przenoszonych przez nie chorób. W Wielkopolsce można je spotkać już przez cały rok, a wcześniej były to pasożyty sezonowe. Dzieje się tak z powodu zmian klimatycznych. Jak zaznacza leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Anna Wierzbicka, największym zagrożeniem jest fakt, że coraz lepiej czują się w Polsce kleszcze z Afryki i obszaru Morza Śródziemnego. Niektóre są w stanie wywołać u człowieka gorączkę zachodniego Nilu.
Prąd z kościańskiej oczyszczalni
Wodociągi Kościańskie ogłosiły przetarg na budowę instalacji kogeneracyjnej. Podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.
Jesienne nasadzenia
Na ulicach Kościana dosadzono w tym tygodniu trzydzieści siedem drzew.